• bu dunyadan degil de farkli boyutlardan gelen sesler butunudur sanki bu album. ilk zamanlar nelan bu felan dersiniz daha sonra sifre cozulmeye baslar ve muzigi duyarsiniz.
  • halis mulis anathemacilarin bildigi, bahsettigi albümdür. bir digeri icin (bkz: serenades)
  • inanılmaz, hayati onemli bir albumdur..
  • anathemanın ağır ağbi takıldığı doom yıllarından kalma, pek bileni seveni olmasa da bir küçük açıp içirtecek güzellikte bir eserdir. darren whiteın vokal yaptığı son albümdür de ayrıca.
  • stüdyo albümü değil de ep olduğu için pek bilinmeyen ve fakat anathema'nın en iyi albümlerinden biridir.
  • '95'te yayınlandığında plak formatında çıkartılmamış olan anathema ep'siydi, o dönem grubun tüm albümleri plak olarak yayınlanmışken, pentecost iii'ün sadece test baskısı yapılmıştı. peaceville, sonunda albümü, the silent enigma ile aynı zamanda plak olarak yayınlamış bulunmakta... tek plağa sığması için, şarkı listesinde minik bir kaydırma yapılmış, we, the gods ve mine is yours to drown in (ours is the new tribe) yer değiştirmişlerdir. plağı bu adresten alınabilir.

anathema'nın, the silent enigma ve alternative 4'dan sonra gelen en iyi eseridir bence. ep olmasına rağmen, tek başına albüm ağırlığına sahiptir. uzun şarkılar, progresif etkiler, atmosferik ve karanlık bir müzik yani on numara iştir, içerdiği tüm şarkılar güzeldir. darren white ile grubun son çalışmasıdır. bu ep'den sonra the silent enigma ile çocuğu feci koyan anathema, sonra tarz değiştirecektir ve fahri türk olmaya adım atacaktır.
  • şu an dünyanın en güzel albümü bu. durdum dinliyorum saatlerdir. çok sade bir şey var. çok iyi bir şey bu.

ve hala dünyanın en güzel albümü bu.

ve hala.)

hayla tüyler diken diken *_* (02022018)
  • bu ep (aslında albüm de denebilir pekala) önemli. çünkü anathema'nın tarzını oturttuğu kayıt bu kayıt. serenades kötü bir albüm değil, ama kopuk bir albüm. akustik şarkıları çıkardığımızda elimizde çok bir şey kalmıyor. evet sleepless, evet they (will always) die tarzı şarkılar var ama, çokçası bütünsellik yok albümde.

pentecost iii ise anathema'nın yapmak istediği şeyi tam anlamıyla veriyor. tarzı oturmuş bir anathema, hiç sırıtmayan bir şarkı sıralaması, uzun olmayan ama konsantre bir kayıt. gerçi uzun olmayan diyorum ama, 40 dakikanın da üzerinde pentecost iii. kingdom'la seni öyle bir ortama buyur ediyor ki, tamam diyorsun ben buradayım birkaç zaman. ardından mine is yours to drown in ve -kanımca ep'nin en iyisi- we, the gods... bu şarkıdaki bas gitar bölümü hele... ardından seni memento mori'ye hazırlayan pentecost iii ve kapanış. tabi kapanış da hemen bitmiyor, hidden track 666 giriyor sonlara doğru. müthiş, müthiş...

bir de silent enigma'nın da habercisi bu albüm. o açıdan da ele alınmalı. yani mine is yours'u al, silent enigma'ya ekle sırıtmaz. silent enigma albümü pekala kingdom'la da açılabilir. 666, a dying wish'ten sonra da gelebilir ya da. kısacası her anlamda harika bir kayıt. ben bir de bu ep'nin cd'sini baya zor bulmuştum ebay'de. yani vardı çeşitli versiyonları da, crestfallen ep ile sunulmuş kayıtlardı çoğu. tek ep bulmak kolay olmadı. şimdi bakıyorum, ebay'de the crestfallep ep var, ama 40 dolar gibi bir fiyata geliyor.

anathema artık bu anathema değil, ama anathema hala anathema. bu kayıt da bunun en güzel nişanelerinden birisi.
  • tuhaf bir müzikal yapıya sahip anathema ep/albümü.

şarkılar verse/bridge/chorus gibi bilindik yapılarda inşa edilmemiştir. daha ziyade başlayıp gelişen geliştikçe evrilen evrildikçe yükselen ve ardından solarak biten bir yapıdadır. bu sebeple de sıradan dinleyici için hazmetmesi oldukça zorken sabırlı dinleyici için büyük bir ziyafettir
  • memento mori $arkisinin sonunda var olan hidden track aynı yıl içersinde yayınlanan we are the bible epsinde nailed to the cross olarak gün yüzüne cıkıyor.$arkinin diger adida sözlerindede geçtigi gibi 666'dır.
hesabın var mı? giriş yap