• edip cansever, kendisiyle tanışma hikayesini şu şekilde anlatır:

üstad, ilk şiir kitabı basıldıktan sonra bir tanıdık sayesinde ahmet hamdi tanpınar'la buluşmaya gider. narmanlı handa buluşurlar ve tanpınar, edip'in şiirlerini okuduktan sonra; "bunlar muhteşem şeyler ama şiir değiller" der. okuması için valery'nin bir kitabını verir. edip cansever, o sıralarda fransızca dersi almaktadır ancak fransızcası valery okuyacak kadar iyi değildir. fransızca dersi aldığı hocasından bazı şiirleri çevirmesini ister ve fakat hocasının yaptığı çevirileri okuyunca hayal kırıklığı yaşar. bu olaydan sonra uzun süre valery'nin şiirleriyle ilgilenmez. anlattığı bu anısını şu cümlelerle tamamlar;

"yıllar sonra anladım ki, hocamın fransızcası kusursuzdu ama hiç şiirce bilmiyordu. bu yüzden valery'i uzun süre farkedemedim"

(bkz: şiiri şiirle ölçmek)
  • "yaşamak için unutmak lazımdır." diye buyurmuş şair.
  • "düşüncenin üstesinden gelemeyen, düşünenin üstesinden gelmeye çalışır" diyen üstat.

fransızcası ise: "qui ne peut attaquer le raisonnement, attaque le raisonneur"

not: çeviri hilmi yavuz'a aittir.
  • "beni başkalarıyla mukayese etmeyin; her şeyden evvel beni tanımıyorsunuz — buna ilaveten, onları da tanımıyorsunuz."
    (monsieur teste)
  • "yapayalnız, kırda, yeşil gecede;
    yürüyorduk, nişanlılar gibi;
    gökte ay, masaldaki bir meyve;
    bölüştük o sihirli meyveyi." (dost orman şiirinden)
  • "kendimizden ne kadar habersiz olduğumuzu, yazdıklarımızı tekrar okurken anlarız." der paul valery. daha önce yazdığım yazılara baktığımda onları yazarken hissettiğim duygulara ve o duyguların yoğunluğuna olan şaşkınlığımı hep bu sözle hatırlarım.
  • tanrı her şeyi yokluktan yarattı ama yokluk kendini gösteriyor.*
  • tanpınar'ın üstat olarak tanımladığı şair.
  • " bir şiir asla bitmez, sadece terkedilir," diyen ve matematiğe, bilime ve insan farkındalığına kafayı takmış şair. akdeniz kenarında doğmuş olduğu için denizi çok severmiş, başarısız bir aşk teşebbüsünden sonra kendini iyice bilime vermiş hatta ve hatta matematiği denizde gördüğünü iddia edermiş. şiirlerinde de bu matematiği kurmaya çalışırmış. andre gide'nin de arkadaşıymış sanırsam.
  • " her zaman yazabileceğimi hiçbir zaman yazmam. "
hesabın var mı? giriş yap