• ingilizce patika/yol..
  • arayüzünden falan bahsetmeme gerek yok. herkes yeterince övmüş zaten.

ben genelin aksine hiç bir sosyal ağa rakip olduğunu düşünmüyorum.

instagram'da takipçi kavramı var ve sınırı yok. en büyük silahı #hashtag ve o sadece fotoğraf paylaşım üzerine kurulmuş bir ağ. içinde filtre olan her ağı instagram'la karşılaştırmak yersiz oluyor.

foursquare'e rakip olamaz çünkü zaten foursquare'in datalarını kullanıyor. check ettiğiniz yerler 4sq de açılmış mekanlar. ayrıca foursquare'de mayor, badge vs. gibi kullanıcıların sistemi sevmesini sağlayan bir çok etken var. explore vs. gibi özelliklerinden bahsetmedim bile. foursquare bu veritabanını elinde bulundurduğu sürece hiç bir şey olmaz. çünkü her zaman lokasyan bazlı servislerin temelini oluşturacaktır. o ilk adımı attı ve kullanıcılara mekanları oluşturttu. bundan sonra bu işin kaymağını yemek de onun hakkı.

kolay şarkı paylaşımı olarak da soundtracking'e benzetebiliriz aslında fakat yine birbirinden ayrılan kısımlar var. aslında bu açıdan karşılaştırılabilirler. dinlediğin sanatçıyı arkadaşlarının arasında en çok dinleyeni görmek güzel bir detay. (bu detay check-in ler için de geçerli. check ettiğiniz yere arkadaşlarınız arasında en çok kim gitmiş görebiliyorsunuz)

ha kullanış olarak bu üç ağdan daha iyi midir? evet iyidir ama bu onlara rakip olabileceği anlamına gelmez.

path'in mantığı şu.. insanlar gerçek anlık paylaşımları ancak mobil üzerinden yapar. o yüzden sadece mobilden erişim sağlanabiliyor. orda yazdıklarınızı ve ya paylaştıklarınızı belki twitter'da da yazabilirsiniz ama o kadar kişinin görmesini istemiyorsanız? (private twitter profillerini konu dışı tutuyorum) daha kişisel bir ortamda bunu paylaşmak istiyorsanız? paylaştıktan sonra bunu kimlerin gördüğünü merak ediyorsanız? gerçekten arkadaş sayınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız? bu ve bunun gibi soruların cevabı sizi path'e çıkarır.

bazı eksiklikleri de giderdiğini düşünüyorum. iyi analiz etmişler. örneğin insanlar "hadi ben yatıyorum" , "iyi geceler" , "günaydın" gibi statü güncellemelerini çok yaptığı için buna bir kolaylık ve biraz da özellik getirip "go to sleep" , "i'm awake" gibi atraksiyonlar yapmışlar. gece yatarken "go to sleep" yaptığında ve sabah kalkıp "i'm awake" dediğinde kaç saat uyuduğunu, hava durumunu ve uyku saatinle ilgili ufak bir bilgiyi de sana sunuyor. hem böylece uygulamayı da sana her gün kullandırmış oluyor.

2 aydır kullanıyorum şimdilik bir yanlışını görmedim.
  • arkadas listesi kalabalık olsun diye mahallenin bakkalını, kapıcının oğlunu, yolda geçerken omuz attığı adamı facebookta arkadas olarak ekleyenlerin rağbet etmeyeceği site.
  • bugun itibariyle beni de icine almis uygulama. ilk dakikalarin bönlügünü üzerimden atmis, tam isinmistim ki 'xxx visited your path' diye bildirim geldi, cin carpmisa dondum resmen. bu uygulamayla resmi olarak 'stalker' oluyorsunuz, kimin sayfasina girerseniz, o kisiye bildirim gidiyor, facebook'ta basimiza gelmesinden korktugumuz olayi resmen almislar korkunuzun ustesinden gelin diye boyle bir uygulama yaptik demisler. cok rahatsizlik veren bir durum. bir ikincisi de eklediginiz kisileri silemiyor olmaniz! yani comez olarak ilk dakikalarda onume geleni ekledim, simdi silemiyorum, cok sacma bir olay ve karsidaki kisi arkadaslik durumunu kabul etmese de 'awaiting reply' diye bekleyip duruyor orda sil silebilirsen. hevesimi kursagimda birakan bu durumlar disinda, gayet basarili bir uygulama oldugunu dusunuyorum, hatta sevdim bile diyebiliriz.
  • sadece honeycomb'da mı oluyor bilmiyorum ama insanın başını döndüren bir uygulamaya sahip. şöyle ki mesela ayarlara girdiğinizde landscape'e geçiyor, stream'i görmek istediğinize portrait'e dönüyor falan. koca aleti çevire çevire başım döndü lan.

ne biçim entry oldu lan yarısı ingilizce.
  • içinde sadece bir tane arkadaşımın bulunduğu uygulama. eşi dostu ekleyin sümüklü ilkokul arkadışınız görsün istemiyorsanız ne yaptığınızı demişsiniz dostum ama bizim eş dost o kadar jetgil olmamış daha be.

tanım: kaliteli ancak üç harflilerin içinde top oynadığı program.
  • asosyal ağ..
  • dendiği gibi vasat bir ağ lakin bunun nedenini kullanan kişilerin azlığına vermek gerek. yani ben facebook listemi bu şekilde görmek isterdim, lakin öyle bir imkan yok, kullanan da az kişi var.
  • ne yazık ki iphone 3 e yüklenemeyen uygulama:/ bende isterdim path im olsun falan ama fakir gibi kaldım anca yazılanları okuyup özeniyorum. hepinizin ki uygulamadan tam paylaşcakken atsın en azından bi kere atsın küfredin sdfgh
hesabın var mı? giriş yap