• geçmiş olsun>parol
  • askeriyede herşeyin ilacı budur. hangi hastalığa yakalandığınızın bir önemi yoktur parol vardır. acemi birliğinde envai çeşit hastalığı olan adamlar sadece parol almak için sıraya girip beklerdi. biz kimdik? ne rahatsızlığımız vardı? o kuyrukta ne diye bekliyorduk? hepsinin cevabı parol'du.

- komutanım şınav çekerken kolum sakatlandı kas yırtıldı galiba bir haftadır oynatamıyorum :(
    - parol aldın mı?
    - aldım.
    - bi daha al.
  • şu anki fiyatı 1.30 tl olan ilaç. ve de boğaz ağrımı geçireceğini iddia ediyo benim doktorum. eğer doğruysa fiyat performans açısından dünyanın sayılı ürünlerinden biri demektir parol.*

bi de günde 4 tane al diyo. hatta ağrı azalmazsa 4x2 yapabilirmişim.* ciklet mi olum bu? ya da placebo mu? böyle avuç avuç yutulabildiğine göre. adam mı skiyosunuz sayın tabip?

son olarak; 1.30'a satılan bi şeyi kaça mal edersin? neyden üretirsin? nası bi bitki bu? içeriğinde naylon poşet mi var ne bok var anlamadım ki arkadaş. prospektüsten de anlaşılmıyo, strisit mitrisit bi skim bişeyler yazıyo, çok fena şüphe içerisindeyim. hayırlısı bakalım.
  • az evvel aşırı baş ağrısından ötürü alüminyumu açılmış bir tanesini kullandığım, fakat ne vakittir öyle durduğunu bilmediğim ilaç. olur da bi bok olursa diye ilacın kutusunu yatağımın yanındaki çekmecenin üzerine koydum. biraz dramatikleştirmek için kutunun içinden boş alüminyumu hafifçe dışarı çıkardım.
  • parol, yüksek lisans tezini yaparken üzerinde çok çalıştığım ilaç...
    parol ismi aslında ticari bir isimdir. etken maddesi asetaminofen veya yaygın olarak bilinen ismiyle parasetamol 'dür. asetaminofen'in onlarca bilimsel adı vardır fakat burada detay vermek gereksiz.
    şüphesiz asetaminofen bir çok ticari ilaç isminin etken maddesidir ve çok yaygın olarak kullanılır.
    hülasa; parol'u parol yapan parol ismi değil etken maddesi asetaminofen'dir.
    yüksek lisans tezi laboratuvar çalışmalarında hastalandığımda % 100 saflığı yakın asetaminofen'i hassas terazide 500 mg olarak tartar onu toz halinde içerdim. :) hey gidi günler, aradan 33 yıl geçmiş... asetaminofen ile çalışmanın faydaları diyelim. :)
    asetaminofen'in ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği vardır. kuvvetli bir ağrı kesici değildir. parol içtim ağrıma pek faydası olmadı diyenler bunu bilsinler.
    ama asetaminofen mucizevi bir ilaçtır. vücutta bilimin pek açıklayamadığı etki mekanizmaları vardır. yüksek lisans tezimde enzimatik reaksiyonlarını kabaca vermeye çalıştım ama bu sadece tartışmaya, asetaminofen'i daha iyi anlamaya çalışmak için bir öneri niteliğinde idi. gerçekte okuyucu şunu bilsin ki ilaçların vücutta ne gibi reaksiyonlara sebep olduğunu bilimin tam olarak açıklayabildiğini düşünmesinler. madem ki işe yarıyor, karıştırma yoğurt yiyeni mantığı vardır bir yerde... denendi, test edildi, işe yarıyor, oldu da bitti... arada bir kaç kişinin ilaç yüzünden ölmesi genelin iyiliği için göz ardı edilebilir şeklinde düşünülür. unutmayın aspirin bile aspirine karşı alerjik olan bir bünye için ölümcül olabilir.
    insan vücudunda bir ilacın ne gibi etkiler yaptığını bilimsel olarak ortaya koymak için milyarlarca doları bu iş için harcamanız gerekir. evet ilaç firmaları ortaya büyük paralar koyarlar ama tüm gerekli bilim için kesenin ağzını tam olarak açmazlar. bir yerde açamazlar. hala çok kulllanılan bazı ilaçların anne sütüne geçip geçmediği bile (basit bir çalışma sonuçta) araştırılmamış, ilaç firmaları tarafından. her araştırma para, maliyet demektir.
    konu nereden nereye geldi. :)
    parol daha doğrusu asetaminofen iyi bir ilaçtır. şunu ilave edeyim, karaciğerinden sorunlu olan insanların kullanmasını pek tavsiye etmem. bir de böbreklerinden... karaciğerde yıkıcı hasarlara sebep olabilir. karaciğeriniz sağlam olmalı. uzun süre parol kullanmaktan kaçınınız ki karaciğeriniz bi kendine gelsin...
    parol ile duygusal bir yakınlığım olduğu için bir şeyler yazayım, okurlar biraz da olsa bilgi sahibi olsun istedim.
  • hafif ve orta dereceli ağrılar için gayet de endike ilaç. hamile, çoluk çocuk demeden alerjisi olmayan herkes için uygun. yan etki bakımından zaten masum. e daha ne olsun ilaç partizanı manyaklar
  • uykusuzluktan ve yorgunluktan zonklayan beynimi birkaç dakika içinde akp'den önceki güzel günlere has bir huzura eriştiren güzel ilaç.

severek kullanıyoruz.
  • şakalar, komiklikler.

kas ve eklem ağrıları için çok etkilidir.
  • işe yaramıyor diye hemen yaftalamamak lazım. tıpta kesinliğin olmaması, insan vücudunun inanılmaz derecede kendine özgü olmasından kaynaklıdır. aynı fiziksel özelliklere sahip 2 hastadan birine çocuk dozunda ilaç yeterken diğerine boz ayı dozu yetmeyebilir.
  • alkolle etkileşimini henüz görmediğim, akşam edit yapabilirsem bana bişey yapmadığını söyleyebileceğim ilaç.

edit: rahatça içiniz.

postedit: ilk editimi akşamına yapmışım, kafam hala güzelmiş herhalde. yazılır mı böyle şey.

düzeltiyorum: ben öldüm, siz de içip ölmeyin.
hesabın var mı? giriş yap