• bu hastalıktan muzdarip olanların bir kısmısı kalkar ve buzdolabına dalar, ne varsa siler süpürür (binge eating) ve bu tabaklar ne lan it desen imkanı yok hatırlayamaz, bu durumun literatürde yeme bozukluğuna mı gireceği uyku bozukluğu semptomları altında mı değerlendirileceği tartışma hususudur.
  • dort tur parasomnia vardir:

· kabus bozukluğu
    · uyku terörü bozukluğu
    · uyurgezerlik bozukluğu
    · başka türlü adlandırılamayan parasomnia
  • yapılan arastırmalara ragmen hastalık hakkında belirlenmıs,kabul gormus bır kesınlık yoktur..

para ile baslayan dalların kaderı bu olsa gerek.
  • william malone'un yazip yonettigi 2008 yapimi bir korku filmi. film icin bir uyuyan guzel uyarlamasi da denebilir. bir muzik dukkaninda calisan, kendi halinde bir genc olan danny, uyusturucu tedavisi goren arkadasini ziyarete bir hastaneye gider. hastanede 'parasomnia' hastaligindan mustarip bir kiza tutulur. kizin hemen yan odasinda da hipnotizma yoluyla insanlari oldurten bir seri katil zincire vurulmus halde tutuluyordur. danny, uyuyan guzelin uzerinde deneyler yapilacagini duyar, kizi hastaneden kacirir ve basina turlu is acilir. sonrasinda ise seri katil ile uyuyan guzel arasindaki gizemli bag aciga cikacaktir.

film biraz absurt. ozellikle filmin final sahnesi surreal ogeler iceriyor. cok iyi denemez ama insani cekebilecek de bir potansiyeli var.
  • geçen fizyoloji psikoloji dersinde öğrendiğim hastalık. parasomniler, genellikle çocukluk yaşlarında başlayan, erişkin yaşlarda azalarak kaybolan, nadiren erişkin yaşlarda da ortaya çıkabilen bir davranış bozukluğu olup; uyku ya da uykuya geçiş sırasında yapılan anormal hareket ve davranışlardır. merkezi sinir sisteminde meydana gelen anormal bir aktivasyonun, otonom sinir sistemi ve iskelet kaslarına aktarılmasına bağlı olarak bilişsel süreçleri ve iskelet kas sistemini etkileyen klinik bir tablo olarak ortaya çıkar. parasomni kelimesi köken olarak; yunanca para (eşlik eden) ve latince somnus (uyku) kelimelerinden oluşmaktadır ve “uykuya eşlik eden olaylar” anlamına gelir.
  • sanırım sahip olduğum rahatsızlık, hastalık.

yakın zamanda psikiyatriste gitmem gerekiyor. bu durum iyice canımı sıkmaya başladı ve gece uyku uyuyamaz oldum.
  • eşimle aynı anda yaşadığımız durum. kendisi yatak odasının kapısını açmış -kesinlikle neden açtığını hatırlamıyor- ismimi haykırıyordu korku dolu ifadesiyle. ben onun bağrışıyla yataktan fırladım ve koşar adım odadan mutfağa ilerledik.

su içmek için yanaştığımız buzdolabına son anda fake atıp lavaboda yüzümüze su çarpmaya başlamışız. sonra balkona geçip birer sigara yaktık ve birbirimize korkuyla baktık. odaya geçtiğimizde boy aynasına baktığımda sırtımda büyük bir kızarıklık ve yara gördüm. kaşınmadan dolayı tahriş olmuş gibiydi. korka korka uyumaya çalıştık.

daha önce hiç bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum. düşman başına dahi gelmemesini dilerim.

edit: imlâ
  • tekken oyununu bilen bilir o oyunu oynuyorum rüyamda karşımdaki adama yerden kesme tekmeyi koyacağım adamda havada taklaya gelecek falan neyse ben o hırsla tekmeyi adama bir vurdum ki şansıma da duvara dönük uyuyormuşum benim kesme tekme duvarda patladı acıdan ziyade güm sesine hafif açtım kendimi acı hissetmeye başladım baktım çok acıyacak direkt indirdim sigortaları uyumaya devam duvarın betonu da hafif tırtıklı sağ ayağımın 3 parmağından duvarda kalan derileri de 2. uyandığımda topladım sadece bu olayımı hatırlarım diğerlerini hatırlamıyorum çoğu kişide hatırlamıyor çok sıkıntılı bi durum konuşmak yatak içinde oturmak vb. davranışlar basit kalıyor uyurken evde karısını, kocasını boğazlıyan mı, tekme tokat dalan mı istersin çok lanet bir durum örnekler arttırılabilir neleri var yakında evleneceğim aşkımı da bir tekme ile yataktan sakız gibi uzatmak istemiyorum inşallah bir daha o şekilde olmaz.
  • hakkında değerli bilgiler içerir. bunun bir hastalık olduğunu ve adının parasomnia olduğunu bilmiyordum.

yastık yorganla cinsel ilişkiye de giren varsa derhal diyanet işleri olaya el atmalı fetva vermeli ve bu hastalığı yasaklamalıdır. onların dikkat edeceği tek kısım bu çünkü.
  • bilinmeyen o diyarlara gidip, lethe'nin suyundan içip dönmektir.
    yaptıklarınızı anlatırlar da inanmazsınız. söyleyecek bir ton önemli sözle dönersiniz de birkaç saniyede hepsi silinir. insanoğlunun bilinmezlerinden biri dahadır.

not: hayat boyu yalnızca iki kere başıma geldi. birinde söyleyeceklerim kayboldu, diğerinde ise tanımadığım bir adamı gösterip (ki gören sadece ben) kim olduğunu öğrenmeye çalışıp, yardımcı olan çıkmayınca geri yatmaya gitmişim.
hesabın var mı? giriş yap