• zeus’un kızı, masumiyetin, adaletin ve zarafetin sembolü astrea, tam bir iyilik meleğiymiş. yeryüzünde ne zaman bir kötülük görse, dayanamaz ağlarmış. bir gün yüreğinin, insanların kötülüklerine daha fazla katlanamayacağına karar vermiş ve babası zeus’a “beni bu dünyadan uzaklaştır!” diye yalvarmış. kızına kıyamayan zeus, mutlu olması için onu gökyüzüne göndermiş. insanları artık gökyüzünden izleyen astrea, her gördüğü kötülüğe ağlamaya devam etmiş. gözyaşları tek tek yeryüzüne dökülmüş ve her gözyaşı düştüğü yerde bir çiçeğe dönüşmüş. kötülüğe inat, beyaz ve narin papatyalara…
    papatya, güzel yürekli astrea'nın adından gelen ve içinde farklı cinsleri barındıran asteraceae(papatyagiller) familyası'ndaki bitkilerin ortak adı.

"tek ihtiyacım neydi biliyor musun, bir papatya yaprağı daha." *
    can yücel'in de papatyaya bir serzenişi vardır, onca yaprağının arasından bir "seviyor"u çok gördü diye.

bildik bileli çoğu insan bu fala bakar. iyilik meleği astrea'nın gözyaşları, beyaz yapraklarıyla huzur veren narin papatyalar tek tek yolunup, atılıyor. "seviyor mu- sevmiyor mu" öğrenmek için.. baktığı şeyi göremeyen, gördüğü şey karşısında hiçbir şey hissetmeyen ve ona hak ettiği değeri veremeyen seviliyor mu, diye merak ediyor.
    oysa, cevap belli. yolunup, yerlere atılan papatyalardan..
  • mutluluk... gülümseme... coşku... sevinç... heyecan... bahar... sevgi... umut... özgürlük... dostluk...
    dünyanın en özel çiçekleri....

çoğu insan papatyaların kökleri hala topraktayken kokmadıklarını bilmez... yani papatyanın o güzel kokusu ancak kopartılıp, öldürüldükten sonra var olur... bu yüzden ölümün en güzel kokusu demek yanlış olmaz fikrimce...
  • kısa ve vurucu bir ezginin günlüğü şarkısı;

boynu bükük bir papatya
    olduğuma bakıp da
    senden vazgeçtim sanıp
    sakın aldanma
    yedi kat yerin altından
    örgütlenip
    takılıverdim
    saçının arasına..
  • ay ay ay....
    papatyalar... papatyalar... canim papatyalar... selim'imin papatyalari....
    (tutunamayanlar-oguz atay'dan)
    (bkz: oguz atay) (bkz: disconnectus erectus) (bkz: selim isik)
  • güzel olduğu kadar kısa bir ezginin günlüğü şarkısı....

boynu bükük bir papatya olduğuma bakıpta
    senden vazgeçtim sanıp sakın aldanma
    yedi kat yerin altından örgütlenip
    takılıverdim saçının arasına
  • "hani çok sevdiğin o filmi gördükten sonra,
    kısacık kestrip saçlarını, içtin ilk sigaranı"

günlerdir aklımda. acaba "o film" leon muydu? bu sabah kalktım, ilk iş piyasaya sürülüş tarihlerine baktım. leon 1994'te gösterime girmiş, papatya 1996'daki teoman albümünde..

kafama yattı bu iş. sigarayı bırakalı neredeyse 8 ay oldu, hala saçmalıyorum.
  • teoman'in "kısacık kestirip saçlarını, içtin ilk sigaranı" sözlerinin leon filmi izlenene kadar havada kaldığı şarkı.
  • buyumesinden itibaren yaprak kaybina ugramadiysa, yaprak sayisi her zaman tek bir sayi olan, bu yuzden de 'seviyo' ile baslayan testlerde hep olumlu sonuclara vardiran cicek.
  • teomanin en guzel parcalarindan biri.. ozlem tekin in 'ciglik' seklindeki katkilari da unutulmamali..
hesabın var mı? giriş yap