• kökeni 15. yüzyıla giden hazırlaması yaklaşık 36 saat süren, bol sabırlı ve zahmetli bir noel keki/ ekmeği. toni adlı kahramanımız sevdiği kıza bu keki yapıyor. demek ki neymiş ne yaparsan yap, aşk ile yap*

hocamız canımız özge şefimiz bu reçeteyi öğretirken demişti ki; rivayete göre bu tarifi yapan şeflerden biri “kolay panettone tarifi” yazıp, ardından ekliyor;
    “öyle bir şey yok.”*

aşamalar şöyle:

önce bir biga hazırlanır. ön mayalama işlemi ve ardından 2 aşamalı bir hamur hazırlanır. biga ile birinci hamur hazırlanır tekrar mayalama süreci geçirilir. ardından mayalanan hamurla ikinci hamur hazırlanır. ve tekrar mayalanır. mayalama saatlerini tek tek vermiyorum ortalama 6-8 saat arasında her bir işlem bu da demek oluyor ki uykusuz bir 36 saat sizi bekliyor. çünkü sevgi neydi? sevgi emekti*.
    yani bu keki yapmak o kadar da kolay değil. maliyetler de aldı başını gitti haliyle geçen senenin 2 katından fazla fiyata satılıyor. sahi geçen seneden 2 katı fazla satılmayan ne var?

beyaz fırının yaptığı çok kuru bence, tavsiyem illa alacağım diyorsanız macrocenter veya eataly'ye bakmanız. kuru meyveleri ve içinin yumuşaklığı kesinlikle çok çok daha üst seviyede her ikisinin de. gerçi benim gibi zorlu'ya gidip her defasında nevri dönüp hiçbir yeri bulamayanlardansanız, hayırlısı*
  • italyan noel keki*. mayalidir, bayatlamaz, aylar oncesinden uretilir. degisik cesitleri vardir. bir kisminin mayasi sarap ile azdirilir. bunlarin rayihasi daha farklidir. icinde kuru meyve parcaciklari bulunur, yuksek silindir seklindedir, ve oyle her firinda pismez, pisemez!
  • muhteşem ötesi kek. lime lime ayrılır, bol hava kabarcıklıdır. tadı, kokusu ucundan köşesinden paskalya çöreğini andırır, ama daha şekerli ve lezzetlidir. kahveyle inanılmaz yakışır, hatta italyanlar kahveye banıp öyle yerler.

(bkz: http://www.ferraracafe.com/…atalog/panettone_sm.jpg)
  • noel'in en guzel keki. aralik ve ocak aylarinda kahvaltida kendisini koca bir bardak kahve ile goturmek insana buyuk mutluluk veriyor.
  • her pastanede ve her markette bulamayacağınız oldukça yağlı bir kektir. ille deneyecem diyenlere macrocentere gidin diyeyim malum her cacık bulunuyor orda... türk damak tadına pek uygun olduğunu düşünmüyorum o yüzden en büyük boydan ziyade bi ufak boyunu alın ilk etapta malum öyle çok ucuz şeyler değil.
  • kek değil de daha çok tatlı ekmek demek daha doğru sanki. 3 saat dışarda, 2 saat buzdolabında sonra tekrar 2-3 saat dışarda bekleterek hamurun mayalanıp, o lifli yapıya sahip olması sağlanır. hiç yapmadım ve yemedim; ben yemek kanalının yalancısıyım.
  • panettone tradizionale anavatanı milano olan, meyveli ve tereyağı tadıyla tel tel ayrılan keke benzeyen mayalı ekmektir. hikayesi mevcut. sarayda verilen noel yemeğinde aşçı misafirler için hazırlanan keki fırında yakınca çırağı paniğe kapılıp elinde olan hamurla apar topar bir sunumla bu keki hazırlamış. pane di tonni yani panettone. brioche ekmeğine de benzemektedir.
  • hiçbir şeye benzemeyen tarif edemediğim bir kokusu var bu kekin. ağıza atarken baskın olarak bu koku hissediliyor. ve evet elle parçalayarak yemek çok rahat ve eğlenceli. fakat kek yerken bile eğlence mi aranır yahu? *
  • cikolata parcacikli olani ilik sut esliginde mideye indirilirken, damaklarda enfes bir lezzet birakir. kabarik bir sirin kulubesi goruntusune sahiptir. hatta paylasarak yerseniz sirinleri bile gorebilirsiniz.

beyaz firin, findikli ve portakalli olmak uzere diger cesitlerini de barindirmaktadir bunyesinde ama normalde tek basiniza hatta iki basiniza bile bitiremeyeceginiz buyukluktedir. digerlerini denemek lazimdir. fakat cok cilgin bir iddiaya girmediyseniz veyahut ne bilim bir kizginlik aninda sinirini onune cikan her seyi silip supurerek cikaran insan potansiyeline sahip bir bireyseniz o vakit isler degisir, kimse sizi tutamaz. zaten bu haller mevzu disidir, sayilmaz. *

guzel kektir, deneyin.
  • çocukluğumu hatırlatıyor bana. sanki çocukluğum panettone yiyerek geçmiş gibi.

bir de şöyle bir şey var ki içinde üzüm ve portakal bulunan şeyleri hayatta yiyemem. bunu bayıla bayıla yiyorum. çok ilginç.
hesabın var mı? giriş yap