• arap özentisi bir görgüsüzlüğün; ümmetçi bir zihniyetin istanbul'da boşa kürek çekmesine vesile olan ağaçlardır bunlar. her canlı ikliminde yetişir, havasında yeşerir, ışıkla suyla coşar, meyva verir, tohumlarını saçar. halbuki çınar diye bir ağacımız var iken ve 500 yıl kadar da dimdik ayakta durabiliyorken şimdi ne akla hizmet gidip de palmiye dikiyorsun.
    bir kere o güzelim çınar ağacının azameti var, gölgesi var. sadece verdiği huzur bile yeter. hiçbir şey bilmiyorsan bursa da zaman diye bir şiirimiz var. git oku o şiiri, ona hürmeten bari çınar dik.

(bkz: turk belediyeciliginde palmiye gorgusuzlugu)
  • antalya demektir. antalya ise yağmur demektir ve de rüzgar. upuzun palmiyeler süzülür durur şehrin semalarında, seyrine doyum olmaz. bu aklıma nereden geldi peki:

(bkz: 7 nisan 2014 antalya yağmuru)

kendileri hakkında çeşitli söylentiler dolaşsa da ortalıkta, şehir efsanesi olduğuna inanmak istiyorum tüm iddiaların. peki nedir bu iddialar? güya efendim, o güzelim palmiyelerin içi boylu boyunca çürükmüş, kurt kaynıyormuş hepsinin gövdesi. ışıklar caddesi'nde sıra sıra dizilen bu uzun ağaçların yanı sıra hizalanmış bir de tramvay hattı var. bu da tabi ki tehlike oluşturan bir unsur. şehr-i antalya'da birkaç zaman önce şiddetli bir rüzgar ve yağmur vuku buldu ve bu ağaçlardan biri o sırada hareket halinde olan tramvayın önüne devriliverdi. şans eseri kimseye bir şey olmadı ama o sırada aracın içinde olan vatandaşların büyük bir kazadan ve elim sonuçlardan kıl payı kurtulduğu konuşuldu durdu günlerce.

[http://www.akdeniztv.com.tr/…ildi.aspx#.u0mbykh_uso http://www.akdeniztv.com.tr/…ildi.aspx#.u0mbykh_uso]

belediye bu konuda ne mi yaptı dersiniz? tabii ki hiçbir şey yap(a)madı. sadece, olası bir kaza durumunda şalteri indiriversin diye, tramvay hattına elektrik sağlayan trafonun içine bir sandalye bir de masa koyup, teknik ekipte çalışan personeli nöbet tutmaları için görevlendirdi. bu arkadaşlardan biriyle konuşma fırsatım olmuştu o zamanlar, oradan aklımda kalmış. kendisinin aynen şöyle bir konuşmasını hatırlıyorum:

"ağaçları kesemiyoruz antalya'nın simgesi bunlar. zaten ortalık bu gezi olaylarıyla çalkalanıp duruyor, kıyamet kopar. e bu şehirde de sürekli yağmur var, rüzgar var. tuvalete gitmek için bile buradan ayrılamıyoruz içeride tek olduğumuzda ama bizim can sağlığımızı düşünen yok!"

evet aynen öyle. işçinin, taşeronun can sağlığını düşünen yok. o güzelim ağaçları boydan boya destekleyip sabitlemek zor geliyor, masraflı geliyor adamlara. işçi işte, trafonun içinde beklesin dursun, işi ne!

(bkz: işçi ölümlerinde dünya lideri ülke)
    (bkz: 5 nisan 2014 3. köprü inşaatında kaza)
  • (bkz: palmiye ağacı görünce gelen tüm işler yolunda hissiyatı)
  • dişi palmi... (bkz: igrenc espri)
  • bir izmir kordon klasigi... evet, bunun gibi naif ve sanki hicbir sey yokmus gibi bir tanim yaptiktan sonra acacagim agzimi yumacagim gözümü.. bissss.
    simdi bu ne idugu belirsiz, agac demeye bin sahit isteyen olguların golgesi yok oturulmaz, meyvesi yok yenmez. ne mene bir seydir ki bu (agac demek istemiyorum, hüseyin diyecegim) ne mene bir seydir ki bu huseyin'ler insanlarin gonlune taht kurmustur.. sekilcilikte son nokta artik.. ne bahcemde ne cevremde istiyorum sizi.. bana uzak allah'a yakin olun.. fak!. bir şiirle bağlamak isterdim bu eserimi ama şiir gelmedi aklima.. neyse ben yazayim atmasyon..

söğüt golgesi ne hoştur
    gel kadehleri tokuştur

içelim eglenelim cosalim
    burada yatip, burada kalkalim.

bana derler aşık sayaç
    5te devre 10da biter
    yapalım bir maç
  • ülkemizde california görselliği elde edilemiyor cunku orda palmiyeler wax palmiyesi.

boylari 50-60 metreye kadar uzuyor.

palmiyenin 10 larca türü var. hindistan cevizi de hurma da palmiyedir mesela.

yolda gordugunuz ve palmiye dediginiz agaclar aslinda farkli farkli türler genelde.

californiadakine benzer palmiyeler mersin ve antalyada dikildi sanirim.
  • "palmiye mi amaan?" diyen insanlar, bizim gibi iç anadolu karasalına mahkum yaşayanlar için ne ifade ediyor,

(bkz: anlayamazsınız)
  • yazı, denizi, güneşi ve tatili anımsatan güzel ağaç türü.
  • dünyanın en dandik ağacı. bi gölgesi bile yok bunun yahu. salkım saçak, iki dal ne idüğü belirsiz birşey. ayrıca marx'ı da haksız çıkartıyor bu palmiye şeysi. kapitalistler bu ağacı kesmek yerine olur olmadık yerlere dikmekte o kadar ısrarcılar ki birgün götümüze bile dikecekler diye korkuyorum.
hesabın var mı? giriş yap