• market arabasına konmuş fabrikalarla resmedilmiş "portföy" logosuyla ne olduğunu cümle aleme duyuran kurum..

http://www.oib.gov.tr/portfoy/portfoy.htm
    http://www.oib.gov.tr/images/portfoy1.jpg

zaten biliyoruz ne olduğunu da bi "utanmak" vardı, ne oldu ona..?

yediniz yediniz hala bitiremediniz ya şu memleketi, ne büyük ülkeymişiz meğer arkadaş..
  • kamu işletmelerinin ve hele kâr etmekte olanların "programa ya da kapsama alma" yoluyla özelleştirme idaresi'ne bağlanmasındaki neden, o idarenin mensuplarını kit yönetim kurullarına üye yapıp ek geçim yolu sağlamak mıdır? gerekçe kit'leri düzeltmek ise bunun tek çaresi yönetim kurullarına komiser gibi girmek midir?

kamu işletmeleri ekonomideki yerleri ve rolleri unutulup "ehven fiyat"la koyun pazarına çıkarılmak üzere mi kurulmuştur ki kurbanlıklar gibi satıştan önce bir süre semirtilip sırtlarına kınalar yakılmaktadır?
  • satacak kuruluş kalmamış olmalı ki son yıllarda işi emlakçılığa dökmüş olan idare. gün aşırı bir arazi satmaktadırlar.
  • akyaka'yi bozmak icin gereken kararlari vermis daire. turk halkina genis orman ve sahil fazla tabii illa da beton araba otoyol uclusu. umarim bu memleketin dogasini tarihini bozan kisiler icin cehennemde ozel bir yer vardir, hepsi musluman ya. bir tane bile gidip "ormanlari zeytinlikleri trasliiicam koca koca kare beton siteler oteller yapicam denize rahat rahat beton balkonunuzdan bakacaksiniz sahilleri de kucucuk daraltiriz bir kac rus gelip kendisini kizartsin sizler de rahat rahat dikizlersiniz. zaaten kimse yuzmede bilmiyor suyun icine girmek yuzmenin fiilan ne anlami var oyle gavurlar gibi. orman da iste 100 metrelik agaclik yol var guzel yuruyus yaparsiniz ileri geri" diyen ateist bulamazsin bu ulkede. nerde varsa talan, cirkinlik, rant, hepsi dinci. bunlar bir insanin ormanda 5-10 kilometre kosmaya hakkinin olabileceginin, denizde 1 kilometre yuzmek isteyebileceginin farkinda bile olamazlar butun gun koca gotleriyle oturduklari sandaleyelerden memleketin icine etmeye dayali bir hayat surdurdukleri icin.

hayir benim anlamadigim sey bu insanlar neden hic konusmuyor. hayir birisi de ciksin desinki "evet kardesim butun sit alanlarini kaldirmak istiyoruz cunku para bizim icin ormandan tarihi dokudan daha onemli. ayrica betonlar icinde yasamaktan da cok mutluyuz zaaten yesilin mavinin guzelligini anlamayiz biz ormanda koca gotlerimiz ve obez karilarimiz yuzunden zaaten istesek de 100 metreden fazla yuruyemeyiz denize girmek te hasaaa direk boguluruz yani. ne o oyle rahat rahat yurumek umumi alanda? bir kere umumi alan diye bir sey olmamali kadinlar disarda rahat rahat gezememeli, herkes kendi beton hayat alanini satin alacak onun icinde yasayacak!"

ya bu kadar mi fakiriz anlamadim. yani heryerin icine etmezlerse acliktan mi olecek bu adamlar?
  • özelleştirme idaresi'nin çalışma prensibinde şu şekilde bir hıyarlık var kanımca.

özelleştirmelerin hedefindeki kurumlar kamu işletmesi olduğundan doğası gereği atıl çalışan, kar etse bile karı belli bir seviyede kalan, çalışanlarının bağırarak çağırarak öyle ya da böyle kazandığı haklara sahip olduğu yerler. işletmenin özelde veya kamuda olduğu durumdaki process, gelecek yatırımlar, büyüme hedefleri gibi faktörlere olan bakışı bir kenara bırakıyorum. esas değinmek istediğim nokta şu. özelleştirme politikasında özelleştirilecek kurumun işçileri için genel olarak şöyle bir hakim yaklaşım vardır. bir kişinin yapacağı kişi 5 kişi yapıyor, yata yata para kazanıyorlar, şöyle şöyle güvenceleri yüzünden kuruluş kar edemiyor. özelleştirildiğinde yerine gelen işçiler sendikalı olmayan, tek başına 5 kişinin işini yapan adamları sokunca ortalık güllük gülüstanlık olacak ya.

yahu peki pek sevgili komprador, heybetli, yağlı ballı kaymaklı özelleştirme idaresi memuru abiler. siz işinizi gerçekten iyi biliyor musunuz? sizin idarenizde de bu tanıma giren adamlar yok mu? kpds'den 60.01 puan aldınız diye maaşınız 2ye katlanmıyor mu? yurtdışı gezilerde 4-5 yıldızlı otellerde kalmıyor musunuz? tüm bunların üstüne yapmanız gereken işi beceremediğinizden bilimum "özel" danışmanlık şirketinden danışmanlık hizmeti alıp tüm işi onların üstüne yıkmıyor musunuz? bu tribiniz kime, yok 1 kişinin işini 3 kişi yapıyormuş da, çok fazla tazminatları varmış da? ulan sen kendi işini yapamayıp tüm işini milyon dolarlar karşılında danışmanlara yaptırmıyor musun?

esprisi yapılmış ama özelleştirme idaresi çoktan özelleştirilmiştir, içindeki bir kaç memur da işin kaymağını yiyenlerdir.

ulan bu kadar kızıyoruz, o danışmanlığı da almasalar iyice yüzlerine gözlerine bulaştıracaklar ya bir de bu yönü var işin.
  • akp'nin özelleştirme hızına istinaden yakında muhtemelen elden çıkarılacak kurum.şöyle ki;
    (bkz: ozellestirme idaresinin ozellestirilmesi)
  • başbakan’a bağlı, tüzel kişiliği olan, özel bütçeli bir kuruluştur. görevleri arasında, özelleştirme yüksek kurulu’nun kararlarını uygulamak ve özelleştirme ile ilgili her türlü işlemleri yürütmek yer alır.
  • yakında kendini tasviye edecek kurum. zira milli piyango'dan başka bir şey kalmadı satacak.

http://www.ekofinans.com/…lli-piyangoda-h18248.html
  • 1986-2014 yılları arasında 70 milyar dolarlık ozellestirme yapmis,

özelleştirme uygulamaları giderleri- 163 milyon dolar,
    ilan-reklam ödemeleri- 85 milyon dolar
    danışmanlık hizmet alımı giderleri- 123 milyon dolar olmak uzere

1986-2014 arasinda toplam 371 milyon dolar harcama yapmis olan kurum.

ayni donemde, ozellestirme ile ilgili sartname, ihale dosyasi satimi vb. gibi islerden 480 milyon dolar kazanc elde etmis kurumdur.

gelecek donemde, sans oyunlari, seker fabrikalari, elektrik ve dogalgaz iletim hatlarini yapan kurumlarin %49'luk bolumlerinin, devlete ait marina ve tatil koyu gibi yerlerin ozellestirmesini yapacak kurum.
  • tüzel kişiliğini ve özerk bütçesini yakında kaybedebilecek kuruluş.

maliye bakanımız demiş ki: "portföy küçülüyor, dolayısıyla ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde, bu süreci hızlandırarak özelleştirmenin idaresinde bir yeniden yapılandırmaya ihtiyaç olacak"

muhalefet, maliye bakanı'nın sözlerini kullanabilir aslında: "satacak bir şey kalmadı, öib'yi kapatıyorlar" gibisinden.
hesabın var mı? giriş yap