• - hangileri var?
    + destiny, gears of war, division.
    - karışık var mı?
    + var.
    - yükle amk.
  • oyun online olmasına rağmen içerisinde diğer oyuncular ile iletişiminizi sağlayacak hiçbir unsur yok (yazılı veya sözlü).

bununla birlikte hikayesini çok başarılı buldum, oynayacak birileri olursa gideri var.

bu vesile ile expedition yapacak ve sedat peker videoları değerlendirecek 30 yaş civarı birileri varsa haberleşelim.
  • oyun anlam veremediğim bir şekilde kendine bağlayamıyor,nasıl anlatsam bir donukluk var gibi lan resmen o yaratmaya çalıştıkları dünya’ya giremiyorum.ara sıra vakit geçirmek açısından oda oyun yok diye oynamalık bir oyun olmuş.gamepass ile indirdim lakin bana göre para verelicek bir yapım olmamış.
  • serverlarına baglanabilsem eminim beğeneceğim bir oyundur dedirten.

edit: genel bir server issue var imiş
  • bir borderlands değil ama çok güzel oyun. dün tanımadığım 3 kişi ile coop yapıyoruz, leveller 17 world tier 7, düşmanlar taşşaklı. açık alandayız, tepeye ulaşmamız lazım, yol üzerinde hep siperler kazılmış, düşmanlar emin adımlarla yavaş yavaş ve dağınık şekilde üzerimize geliyorlar. ağır düşmanları sona saklamak için önce ufakları temizliyoruz yoksa ağırlarla uğraşırken ufaklar ağzımıza sıçıyor. kah sipere saklanıp kafalarına sıkıyoruz, kah skili basıp ortalarına dalıyoruz. düşman aynı noktada saklanmamıza bombalarla ve yanlardan saldırıyla izin vermediği için sürekli hareket halindeyiz. 20 dakika düzlükte savaştıktan sonra tepeyi tırmanmaya başlıyoruz. yukarıdan yoğun ateş geliyor, avantajlı konumdalar, üzerimize bomba yağdırırlarken bir anda onlarca adam atağa geçiyor, hem bombalardan kaçıp, hep hafifi düşmanları temizleyip, hem ağır düşmanları birbirinden ayırıp yavaş yavaş yukarıya tırmanıyoruz. ortalık normandia gibi, bizde ortamdaki ölümlü süperkahramanlar gibiyiz. üzerine 10 düşman birden çullanan bir hero zamanı yavaşlatma skilini basıyor, mavi baloncuğun için yerçekimsiz ortam gibi, canları yarıya düşmüş düşmanlara havadan uçarak hızlıca iniyorum, onlarca düşman bir anda kan bulutuna dönüşüyor, nebula gibi kalıyor ortamda. sonra kafamıza roket yiyip ölüyoruz. host yarım saatlik uğraş sonucunda ölünce rage geçirip world tieri 2 e çekiyor ve tepeye 5 dakikada ulaşıyoruz.
    bu dün rastgele bir oyuna girip tadını çıkardığım mükemmel bir savaştı sadece. hero'suna alışmış iyi oyuncularla oyun cidden çok keyifli. epic games de indirimdeyken 150 tl'ye aldım, rtx3080 ile 120 fps de dualsense gamepad ile oynuyorum. keyif adamıyım, oynamak isteyen olursa beklerim.
  • 100 dakika kadar oynama fırsatı buldum. her şeyden önce, basit bir loot shooter beklerken yani hikaye falan hak getire ara sahne bile beklemezken, baya baya kasılmış, uğraşılmış bir giriş bölümü var oyunun. karakterimiz kesinlikle ruhsuz değil, karakteristik özellikleri de var. üstüne ara sahneler gerçekten kaliteli.

tek kişi olarak devam ediyorum şu an, vuruş mekanikleri falan da gayet keyifli. iyi bir oyun gibi geldi bana şimdilik.
  • az önce oynamaya başladım. ara sahnelerin atlanamıyor olması umarım 1 nisan şakasıdır. zaten sıkıcı bir oyun, bir de zorla ara sahne izlettiriyorlar...

edit: bug olmuş sanırım, artık atanabiliyor.

ama oyun pause edilmiyor. şaka gibi. online oynamadığım bir oyunu neden pause edemiyorum lan ben?
  • ben pek beğenmemiştim ama pek çok ülkede warzone ve fornite gibi oyunları bile geçerek xbox'ta en çok oynanan oyunlar listesinde ya zirveye oturmuş, ya da 2. veya 3. sıralarda bulunuyor.
    https://twitter.com/…tatus/1380262683400941574?s=19

oyunun ilk günden game pass'e eklenmesi bu oyun için bir pr gibi oldu resmen. öyle çok beklenen bir oyun olmamasına rağmen listedeki yeri gayet güzel.

bu ve mlb the show gibi oyunların gelmesi diğer geliştiriciler için de güzel bir örnek oldu. yakın zamanda başka aaa oyunları da görmemiz hiç sürpriz olmayacaktır tahminimce.
  • demosunu xbox one'da denediğim, polonya menşeili geliştirici stüdyo people can fly'ın yeni oyunu. teknik olarak iyi gözüküyor fakat ara sahnelerde çok fazla takılma sorunu karşılaştım, bazen de kare-saniye oranı yerlerdeydi. mantık olarak, gears of war'ı destiny ile birleştirirsek ne olur denmiş ve ortaya outriders çıkmış işte.
  • xbox gamepass vasıtasıyla oynamaya başladığım tps-looter shooter oyunu. oyunun yayıncısı square enix, geliştiricisi ise bulletstorm, gears of war: judgment oyunlarını da geliştiren people can fly. oyun 1 nisan 2021 tarihinde piyasa sürüldü. çıktığı gün itibarıyla konsol için xbox gamepass'in eklenen oyun, 19 ekim 2021 itibarıyla artık xbox gamepass for pc'de de oynanılabilir. oyunla ilgili görüşlerime gelecek olursak:
    artılar (+)
    -hikaye şu ana kadar görmediğimiz bir konuyu anlatmıyor olabilir ama sizi sıkmıyor ve bir sonraki adımda ne olacağını görmek istiyorsunuz. outriders'ın özellikle ara sahneleri türdeşi olan diğer looter shooter oyunlara göre kat kat daha iyi. destiny, division ve anthem gibi oyunların ara sahneleri heyecandan yoksun, sizi hikayenin devamını görmek konusunda merak ettirmeyen sahnelerdi. outriders ise bir the last of us, uncharted olmasa da yine de oldukça yeterli ara sahnelere sahip.
    -oynanış eğlenceli. oyunun tps mekanikleri aslında çok basit bir yapıya sahip. siper al, sipere yaklaşan düşmanlar olursa siperden çıkıp o düşman türünü alt et ve özel yetenek kullan. oyun bu üç dinamik üzere kurulmuş durumda. siperden çatışmak gears of war serisine oldukça benzer. zaten oyunun geliştiricisi olan people can fly, 2013 yılında çıkan gears of war: judgment'ın da geliştiricisi olduğu için bu pek şaşırtıcı değil. oyunun siper çatışmaları harici size sunduğu başka bir oynanış mekaniği ise sınıf seçimi. oyunda 4 farklı sınıf yer alıyor. bu sınıflar: technomancer, pyromancer, trickster ve devastator. technomancer uzun menzilde, pyromancer orta menzilde, trickster ve devastator ise orta menzilde daha etkili. her sınıf kendine ait çeşitli özelliklere veya aletlere sahip. örneğin benim seçtiğim sınıf olan pyromancer size alev yeteneği sağlıyor. düşmanlara alevle zarar verip canımızı yenileyebiliyoruz. diğer sınıfların da kendilerine ait bu tarz özel yetenekleri var. bu yeteneklerin level atladıkça gelişmesi ve yeni yetenekler açmak oyunun ömrünü uzatıyor ve sıkılmanızı önlüyor. bunun yanında oyunda farklı farklı düşman tiplerinin olması da sıkılma eşiğinizi daha yukarıda tutuyor. uzun süredir saf tps oyunu oynamamış kimseler için bu oyun oldukça keyifli geçecektir. çünkü oyun yapması gerekeni oldukça iyi bir şekilde yerine getiriyor.
    -bosslar ve boss benzeri düşmanlar iyi düşünülmüş. oyundaki birçok bölümde boss veya mini boss diyebileceğimiz kaptanlar yer alıyor. bu düşman tipleri sizin yanınıza geldiği için onlardan kaçmak ve hasar yememek için sürekli hareket halinde olmanız gerekiyor. aksi takdirde sizi çok kolay bir biçimde öldürebiliyorlar. bu sürekli hareket halinde olma durumu bossların daha heyecanlı geçmesini sağlıyor.
    -oyunda bir açık dünya yok. açık dünya benzeri bir alanımız olsa da mekanlar kesinlikle diğer looter shooter oyunları gibi devasa değil. bu durum sizin dikkatinizin dağılmasını engelliyor. ana görev veya yan görev, hedefiniz ne ise onu yapıyorsunuz.
    -oyunun grafikleri göz alıcı. grafikler oldukça iyi ve oyunun optimizasyonu da yeterli seviyede.
    eksiler (-)
    -oyun bir noktadan sonra kendini tekrar etmeye başlıyor. her ne kadar yetenekler kazansanız da bir noktadan sonra oyun size yeni içerik sunamıyor. bu durum sonucunda oyunun geri kalanında aynı şeyi yapmaya başlıyorsunuz.
    - bölüm ve görev dizaynı kendini tekrar ediyor. oyunun çok büyük bir kısmında benzer görevleri yapıyoruz. oyun bu konuda kendini yenilemek adına bir şey de yapmayınca sıkılmaya başlıyorsunuz.
    -yan görevler sunum ve hikaye olarak fena olmada da oynanış olarak ana görevlerden pek farklı değil. ayrıca yan görevlerin önemli bir kısmı birbirinin aynısı.
    -bu sorunun kaynağından pek emin değilim ama oyuna kullandığım pc'de çok geç giriliyor. tuşa basmama rağmen oyuna girilmiyor ve bir süre ana menüde bekliyorum.
    -oyunun serverları en ufak bir bağlantı hatasında sizi ana menüye yolluyor. bu durum her an olabiliyor. görevler dahil. bu durum özellikle boss savaşında iseniz can sıkıcı oluyor. özellikle oyunun ana senaryosunun finalinde çok fazla bağlantı kopma sorunu yaşadım ve internetimde de herhangi bir sıkıntı yoktu. oyunu yüksek zorluk seviyesinde oynadığım için zorlanarak geçtiğim çatışmaları tekrar oynamak çok can sıkıcı oldu.
    -silah çeşitliliği pek fazla değil. var olan silahlar da bilmediğimiz silahlar değiller.bir başka looter shooter oyunu olan borderlands 3 ile karşılaştırılınca bu durum kendini daha çok belli ediyor.
    sonuç olarak outriders'ın sıkıntıları olmasına rağmen oynanabilecek bir oyun olduğunu düşünüyorum. eğer third person shooter oyunları seviyorsanız bu oyun sizi tatmin edecektir.
    oyuna olan puanım: 78/100
hesabın var mı? giriş yap