• çok güzel "gotta" diyor. üst üste birkaç "gotta", "gattı gattı gattı.." biçiminde, alamet-i farikası. allah rahmet eylesin.
  • eğer öbür dünya varsa orada kendisine bir kadeh rakı ısmarlayıp şu şarkıyı isteyeceğim
    (bkz: for your precious love)
  • her dinleyişimde daha çok sevdiğim ve her dinleyişimde erken ölümünü hatırlayarak hüzünlendiğim insan.aaaahh otis aaahhh şu boşa harcadığım ömrüm senin olsaydı be.
  • yasasaydi james brown'in adini duymazdiniz.

(bkz: the king of soul)
  • 70'lerdeki soul muziin kesinlikle kralı...en unlu ismi...
    72'de gecirdii ucak kazasıyla olen muzik dehası...acıklı sarkılarını dinnediinizde intihar etme eiliminizi yuzde yuz arttıran guzel zenci insan...efsanewi otesi the dock of the bay (70) we pain in my heart (71) albumlerinin sahibi...
    son olarak soul dunyasında sarkıları en cok yorumlanan insan, ornegin, ike & tina turner'ın ive been loving you too long, yada aretha franklin'in respect sarkıları hep redding babaya aittir...buda en sewdiim sarkısı hard to handle, kızlar okumasın lutfen...ekiekiekeki
    baby, here i am, im the man on your scene
    i can give you what you want but you gotta come home with me
    i have got some good old lovin, and i got some rolling stones
    when i give you those things, youll only come back for more

boys will come and done by the dozens but it aint nothing but a drug-store lovin'
    hey, pretty baby, let me light your candle and ill show you "hard to handle"...
  • benim için kendisi otis başkan olur.
  • lost dizisinde şarkısı bir bölümde geçen mükemmel insan. uçak kazası geçirerek öldüğü için lost dizisinin senaristlerinin özellikle kullandığı da gezen dedikodular arasında. kimi zaman bir insanın bu kadar güzel şarkılar yazabilmesi için sevgilisinin onu siktir edip ortada bırakması gerektiğine inandım. sonra da bu kadar güzel bir insanı nasıl terk edersin lan orospu diye sevgilisine kızdım.

bir de baktım ki, eğer sevgilisi onu terk etmese, bu kadar acılar çekmese, kimsenin onu incitmesine izin vermese, taş gibi bir adam olsa; yazamazdı ki böyle güzel şarkılar diye düşündüm. sonra da terk eden sevgilisinin ne kadar da önemli bir karakter olduğuna karar verdim. eğer o olmasa bu zamanda ajdar falan dinleyerek günlerimizi çürüten gençler olacaktık. evet o kadın geçmişi geleceğe bağlayan bir others bile olabilir diyerek; lost olduğumu beli ediyim. *
  • tıpkı marvin gaye gibi genç yaşta ölerek kısacık ömrü ve kariyerinde çok şey verdiği soul müziğe bunun en az iki mislini verebilecekken verememiş olan üstat. aretha franklin'den dinlediğimiz respect, benim kişisel olarak ilk olarak etta james'den duyduğum cigarettes and coffee gibi besteleriyle başka sanatçıları da ihya etmiş, change gonna come ile respect kadar olmasa da '60'ların siyah özgürlük hareketine bir marş daha kazandırmıştır (şarkının orijinal ismi a change is gonna come olup bestecisi sam cooke'tur.). rock müziğin soul müzik ile etkileşim içinde olduğu '60'larda yalnızca abd'nin batı yakasında popüler olan ilk siyah sanatçılardan biri olmakla kalmamış, bob dylan ve the rolling stones gibi isimleri etkilemiş, onlarla arkadaşlık kurmuş ve tüm çağdaşları gibi the beatles şarkılarını cover'lamaktan geri kalmamıştır.

otis blue albümü yangında ilk kurtarılacaklardandır.

toprağı bol olsun.
  • aslinda 1967'de olmustur ama gonul ister ki yukarida yazanlar dogru olsa bir kac yil daha yasamis olsa. inanilmaz bir besteci ve sarkici. rolling stones redding'in that's how strong my love is ve pain in my heart sarkilarini yorumlayinca redding de kibarlik olsun diye satisfaction'u soylemistir, cok da guzel soylemistir, agzina saglik.
  • 10 aralik 1967'deki uçak kazasında o zamanlar otis redding'in arkasında çalan ve sonradan 70'lerde funk müziğin ikonlarından olmuş bar kays'in 4 üyesi de hayatını kaybetmişti..(bkz: bar kays/1)
hesabın var mı? giriş yap