• - karbondioksit, metan, oksijen ve hidrojen sülfidden oluşan bir gaz bileşkesidir.

- kişi hava yuttuğunda veya hazmı zor yiyecekler yediğinde sindirim sisteminde gaz oluşur. bundan kurtulmak için tek çıkış yolu da sindirim sisteminin bittiği yerdir*.

- insanlar havayı en çok şunları yaparken yutar: sigara içerken, sakız çiğnerken, kolalı içecekler içerken, çabuk çabuk yemek yerken ve meşrubatları pipetle içerken. bunlardan kaçınarak daha az hava yutabilir, dolayısıyla daha az gaz çıkarabilirsiniz. gaz çıkarır*.

- kötü kokunun nedeni, hidrojen sülfid gazıdır.

- sesin sebebi ise anal bölgedeki kaslardır. yapabileceğiniz müdahalelerle sesi önlemeniz çok güçtür.

- ses, gazdan hızlı hareket eder. bu yüzden koku genelde 13 ile 20 saniye sonra gelir.

- en çok kokuya neden olan yiyecekler, fasulye, lahana, peynir, soda ve yumurtadır.

- sağlıklı biri günde ortalama 16 kez gaz çıkarır*.

- kimi insanların normalden fazla gaz çıkarmasının sebebi, sindirim sistemlerindeki yapısal farklılıklardır. hastalık olarak düşünmemek gerekir. dolayısıyla "tedavisi" de yoktur. onlar öyle gelmiştir, öyle de gidecektir.

- pek çok hayvan da yellenir. kediler, köpekler, inekler. en çok filler. hatta balıklar, kaplumbağalar ve yılanlar bile. kısacası, sindirim sistemi olan her canlı.

- insanlar daha çok uykuda gaz çıkarır*.

- çıkan gazın önemli bölümü metan ve hidrojenden oluştuğu için yanıcıdır. yakıldığında mavi veya sarı renkte alev çıkar.

(bkz: bunları toparlayayım derken daha yemek yemedim)
  • kestane + patlamış mısır + mandalina + çiğköfte + kola + bir miktar soğuk = (bkz: akbank 19. caz festivali)
  • nam-i diger gotgurultusu
  • kötü giden bir ilişkiye benzeyen şey... çok uzatmaya çalışırsan sıçarsın...
  • 70 kilo bir insan, bisiklet kullanırken osurduğu yarım saniyelik ortalama bir osurukla ekstradan 0,00000618 km/saat hız kazanır. tabii ki her zaman olduğu gibi ortamda hiç bir sürtünme yok ise..

yani öyle olmalı;

ortalama bir osuruğun nitelikleri ve nicelikleri istatistiki verilerden elde edilebilir. bir insan bir günde toplam yarım litre osururken bunu 16 defa da gerçekleştiriyormuş, ortalama sıcaklığı ise 37 dereceymiş..

bir osuruk (bence her ne kadar da ideal davranmasa da yani osuruk lan, ne ideali), deniz seviyesinde 37 derece sıcaklıktaki gazın mol sayısına ideal gaz denklemi ile ulaşıp, bu şekilde bir kaç farklı gaz içeren bir osuruğun yüzde hacim bileşiminden ve bağıl atom kütlelerinden toplam kütlesini hesaplayabiliyoruz. bir osuruğun kütlesi 0.028 gr. çıkıyor burdan. velhasıl, eğimsiz bir yolda, yere paralel şekilde gerçekleştirilen bir osuruğun akabinde de itme ve momentum yardımıyla, yarım saniye süren bu gaz boşalımı sonrasında, 70 kiloluk bir insana ek olarak 10 kiloluk bir bisikletle toplamda 79,999972 kiloluk(kaybedilen osuruk ağırlığını önemsemeyi es geçmedim ayrıca) ağırlığın momentum değişiminin 0,00013734 kgm/sn2 ve bu ağırlığın hız değişiminin 0.00000618 km/saat olduğu anlaşılıyor.

kısacası bu osurukla duran bir bisikletli sürtünme olmasaydı saatte 1 cm'nin yarısından biraz daha fazla yol alacaktı.
  • "o allahın yelidir, onu tutan delidir" dermiş babaannem..
  • duzenli sican osurmaz.
  • osuruk. osurmak.. karnımızdan basınçla çıkartırken hiç düşünemez insan sonuçlarını. hayır, kokudan veya çıkan akustik seslerden bahsetmiyorum. benim için çok farklı sonuçları oluyor osuruk attıktan sonra. ilk başlarda tesadüfen oluyor herhalde diyordum, artık bir tesadüf olmadığına eminim.

olay şöyle; ne zaman yalnız başıma kaldığımda pervasızca osuruk atmaya kalksam dibimde bir insan, bir canlı bitiyor. doğam gereği, osuruk attıktan sonra kimseyi istemem yanımda, kimseyi osuruğumla arama sokmam. hazzetmem bundan. kokudan şikayet edilip kafamın ütülenmesini sevmiyorum. o yüzden kudretli atışlarımı hep kuytu bir köşede yalnız kaldığımda yapıyorum. müthiş bir duygu. mahremiyetin simgesi gibi bir anlamda benim için. ama gelin görün ki, insanların bu mahremiyete saygısı kalmadı.

ne zaman evde yalnızken bir odada osururum, demin televizyon izleyen kız arkadaşım kalkar birşey sormaya yanıma gelir. kaçsam da faydası yok ki kesif koku olduğu yerde salınıyor havada çünkü. dudaklarımın arasından gizlice üflemeye çalışıyorum koku dağılsın diye yok o da faydasız. kokunun ağır bir yoğunluğu var, üflemeyle zerre kıpırdamıyor. işte osuruğu burnunun direğinde hisseden kız arkadaşım yanımdan bağıra bağıra kaçtı bile. hem rezil olduk, bir de üstüne tadını çıkaramadık osuruğun.

bakın şimdi tam efsane bir olay oldu geçenlerde. fazla kalabalık olmayan bir saatte d&r'da dvdlere bakıyorum. mağazada taş çatlasa 2-3 insan var. birisi zaten kasiyer. neyse. ortalığı kolaçan ettim, kütleli bir osuruk atıverdim. içimden de 'nasıl olsa kimsecikler yok, kendiliğinden uçar gider' diyorum. hah, sen misin bunu diyen? daha yarım dakka olmadı 7-8 yaşlarında bir kız çocuğu bitti yanımda. annesinin elinden kurtulmuş, anlıyormuş gibi savaş filmlerini inceliyor anasını satiyim yanımda. olaya bakar mısın? önceleri kaş göz işareti yaptım ' lan kalk git öte tarafa ne işin var burda?' manasından. anlamadı garibim herhalde iyice sokuldu. kokunun hava sahasına girince yüzü gözü buruştu kızcağızın. dirseğimle dürtüyorum, halen gitmiyor. başı dönmeye başladı. en sonunda 'sen annenin yanına gitsene, ne işin var burda?' dedim de öyle uzaklaştı salına salına. tadını çıkara çıkara osurtturmadılar beni.

allahın hikmetinden zeval olunmaz gerçi ama ne zaman osursam yanımda biri bitiyor arkadaş. bundan böyle dilek tutup atıcam dumanı, dilek tuttuğum insanı yanımda görmek istiyorum. bakarsın olur ha?
  • içimizde biriken havanın sesli ve pis kokulu olarak anüsten vücudu terk etmesi. şeytan icadı. insan tam osurmak üzereyken şeytan osuracak olanın kıçına bir şişe dayarmış. bütün osuruk kokusu şişenin içine dolduktan sonra da, şişeyi tek tek yakında bulunanların burnuna tutarmış. eğer tazyikli osurup şeytan 'ın şişesini kırabilirsen, osuruğunu başkalarının koklamasına engel olabilirsin. işte bu yüzdendir ki, sesli osuruk kokmaz. ama,noolacaktır bu seferde;kokusu diil ama,sesi seni rezil edecektir.bu dünyada müslümana huzur yok arkadaş.
  • aslen barsaklardaki bakterilerin solunumu nihayetinde ortaya çıkan gazdır, hani bizdeki co2 çıkışı hesabı.. nitekim çok afedersiniz bokun da 2/3'ü bakteridir. (gerçi bu bilgiyi dersanedeki biyoloji hocamdan almıştım, hala inanmam)
hesabın var mı? giriş yap