• senede iki kere ali$veri$ gecesi adi altinda sokaklar kirmizi hali ile kaplanir,dükkanlar gec saate kadar acik olmakla kalmayip hatiri sayilir indirim de yaparlar.bütün $ehir deli gibi yer icer ve ali$veri$ yapar.gecenin sonunda catada patada havai fi$ekler atilir,o saate kadar köpek gibi icmi$ olan $ehir halki sessiz sessiz evlerine dagilir.cok huzurlu,ya$anilasi biyerdir osnabrück.
  • hollanda'ya bir saat uzaklıkta olan küçük ve sevimli bir şehir. huzur, mutluluk, sakinlik ve az trafik istiyorum diyenler için harika bir yer. becerebilirsem oraya yerleşmeyi düşünüyorum. belki oralarda bir ingilizce öğretmenine ihtiyaç vardır.
  • orta çapta, şirin denebilecek; türklere ait bol miktarda kebapçı, pideci, bakkal, emlakçı vsvs. barındıran bir şehirdir.
  • sosyal aktivite bulmakta zorlanılmayacak; ülkenin en barışçıl, en temiz, en sakin ve en yeşil şehirlerinden biri.

ayda en az iki ya da üç tane temalı parti, haftada bir ya da iki tane konser, yılda dokuz ya da on tane şenlik/fuar/toplantı bulabilir; hele öğrenciyseniz okulun* sunduğu dans, müzik ve spor derslerinden dilediğinizce seçip hem güzel vakit geçirir hem de kredi doldurursunuz.

öğrenci demişken... fahrcard'ınızla niedersachsen sınırları içinde kafanıza estiği gibi at koşturma imkanı sayesinde osnabrück sıkacağı varsa da sıkmaz, sıkamaz sizi.

ormanlarında koşturmak, ırmaklarında sevişmek ise alternatiflerden biri pek tabii.
  • çanakkale belediyesi ile karşılıklı olarak gençlik değişimi düzenleyen sevimli mi sevimli bir almanya şehri. tek sayılı yıllarda çanakkaleli gençler osnabrück'de misafir edilir, çift sayılı yıllarda ise osnabrücklü gençler çanakkale'yi ziyarete gelirler. her sene temmuz ayında türkiye'den de sanatçıların geldiği morgenland festival'e ev sahipliği yapmaktadır.
  • bu sehirde cok güzel bir ön bahcesi olan bir de üniversite bulunur. tam emin degilim ama sanirim otuz yil savaslarini bitiren antlasmalardan biri bu sehir de yapilmis oldugundan dolayi osnabrück baris sehri olarak gecer. sehre girerken baris sehrine hosgeldiniz yazar. bu arada diger baris sehri icin (bkz: münster)
  • orijinal railroad tycoon oyununda avrupa seçeneğinde zırt pırt ortaya çıkan, neresi olduğunu bilmemenin getirdiği hırsla sayfa sayfa atlas karıştırmama neden olan şehir...
  • almanya'nın kuzeybatısında minnoş bir öğrenci kenti. ilk göz ağrım.
  • tarihi belediye binasının en üst katında bulunan şehir maketi görülmeye değerdir. 1955-1957 yılları arasında heinrich bohn tarafından yapılmış olup, osnabrück şehrinin 1633 yılındaki görüntüsünü sergiler.

yolunuz düşerse "gece bekçileri" eşliğinde şehir turu yapmanızı öneririm. osnabrück, pek çok savaş sebebiyle çok ciddi zararlar görmüş ve her köşesinden tarih fışkıran bir şehirdir.

şehrin ilk protestan kilisesi olan st. marien kilisesi'nin kulesine çıkabilmek için hemen yan tarafındaki belediye binasından rehber talep etmeniz yeterli. 190 basamak çıkacaksınız döne döne yalnız**ama sizi mükemmel bir şehir manzarası bekliyor olacak. yükseklik korkum olmasına rağmen çıktım, çıkıyorum, çıkacağım, pişman değilim. aniden kilisenin çanı çalabilir kulağınızın dibinde bu arada, hazırlıklı olun*

erich maria remarque ve felix nussbaum-haus müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

rampendahl'da* ve kartoffelhaus'da* ise kendinizi game of thrones setinde hissedebilirsiniz.

her yıl düzenlenen mayıs haftası şenlikleri sebebiyle şehrin en cıvıl cıvıl zamanı mayıs sonudur. gidiş planınızı buna göre belirlemenizi tavsiye ederim.

şehir ile ilgili sorularınız olursa bir yeşil uzağınızdayım efendim*
  • hatun olarak kebapçıya girdiğinizde ve türkçe konuştuğunuzda eteğin çok kısa değil mi uyarısını alabildiğiniz şehirdir. türk nüfus az biraz göç yıllarında kalmıştır evet, ama genel olarak çok sevimli şehirdir. sosyal aktivite bulma konusunda biraz zorlanılabilir.
hesabın var mı? giriş yap