• anadolu üniversitesi'nin kurucusu.ticari ilimler akademisini amlelelerle birlikte çalışarak kurmuştur. prof dr. yılmaz büyükerşen'i(o zamanlar araştırma görevlisidir) anadolu üniversitesine kazandırmıştır. ilerlemiş yaşına rağmen en genç zihinlerden biridir.
    insan kendisiyle tanışınca elini öpüp saygıdan ağlamakla, hocam akşam bir yerlerde yemek yer sonra da sabaha kadar eğleniriz ne dersiniz? diye sormak arasında davranış ikilemi yaşar.
    halen üniversitenin yönetimine " ne hale getirdiniz üniversitemi sıpalar" diyerek el koymasını beklediğim kişidir.
    bir dönem siyasetle de uğraşmıştır. daha sonra demirel'le sürtüşme yaşayan prof. dr. orhan oğuz siyaset yaşamını sonlandırmıştır.
  • hiç kimse söylememiş, arka sokaklar meretinin başından beri yönetmeni olan kişi.
  • dönersen ıslık çal gibi bir başyapıtın yönetmeni.

ancak, sanat sepet işlerinde para olmadığı için kendisi 16 senedir arka sokaklar'ı çekiyor.
  • bunun profesör olanı adalet partisi eskişehir eski milletvekilidir aynı zamanda. üniversiteler kurmuş, okullara, salonlara ismi verilmiş bir şahıstır.

lakin kimse bilmez ki bu ilim/bilim insanı deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan'ı idam eden tayfadandır. o vahim oylamada elini kaldırıp evet oyu veren yüzkarası siyasetçilerden birisidir.

tarih affetmez diye bir laf var malum. o gencecik üç fidanın asılması için el kaldırmak kolay geldi heralde hoca. bugün 95 yaşında bir ihtiyar olarak umarım unutmamışsındır o oylama gününü. pişmanlığın fayda etmeyeceği tarihi bir ayıbın parçasısın çünkü.
  • başrollerinde ipek tuzcuoğlu ve özgü namalın oynadığı, yakında gösterime girecek büyü isimli filmin yönetmeni.
  • (bkz: nuray oğuz)
  • yusuf atilgan'in romanindan omer kavur yonetmenliginde sinemaya uyarlanan anayurt oteli'nde goruntu yonetmenidir.
  • 'pulp fiction'i gercekci olmadigi icin degerli gormeyen yonetmen. katildigi dr stres vari bi televizyon programinda, kalbe siringa batirilma sahnesini anlattiktan sonra,' benim filmlerimde boyle seyler olmaz, benim filmlerim psikolojik tabani saglam, insan iliskilerini irdeleyen filmlerdir' dedikten sonra, kendi filmlerinin ilgi gormemesini, tarkovsky'yi 'anlayan'in da cok olmamasina baglayan kisi.
  • ayni isimli bir de profesor var gibi geliyor bana gaipten.. nitekim bazi konferanslarda bu ismi gorunce bi sasiriyor insan once..
  • hiç korku filmi seyretmem, hem korkarım hem de sevmem deyip korku filmi çektiğini iddia eden bi adam.. ne kadar akıllıca konuşmuş anlatamam.. hiç korku filmi izlemeyen bi insan insanları nasıl korkutacak merak ediyorum.. afferim..
hesabın var mı? giriş yap