• yaklasik 6000 km'dir 1.6 cdti motorlu en bos donanim paketini kullaniyorum. en bos donanim paketinde carpma onleyici cas, ondeki aracla mesafe takip sistemi, lane assist, cruise control, tam otomatik dijital klima, on-arka park sensorleri ve android auto var.

benim icin severek kullandigim renault laguna'min guncellenmis yenisidir kendisi. liftback tasarimi bagajini bir hayli erisilebilir ve kolay kullanilir kilmakta.

begendiklerim:

- en bos paketi olmasina ragmen bir hayli ergonomik koltuklar.
    - son derece rahat ve hafif, suruse ve hiza duyarli bir direksiyon
    - carpma onleme ve serit takip sistemi ikilisi. bunlar olmayan araclarin trafige cikmasi yasaklanmali bence.
    - muhtesem bir yol tutusu
    - kucucuk donus capi: kocaman arac kucuk araba gibi donuyor
    - lastiklerin dandikliginden kaynaklanani saymazsak buyuk olcude sessiz sakin bir kabin.
    - eksiksiz aktif ve pasif guvenlik donanimi. herhangi bir ozelligi kirpmamislar.
    - dev arka koltuk mesafesi.
    - sinifi icin yeterli ve kullanisli bir bagaj buyuklugu.
    - akilli anahtar, anahtarsiz giris ve calistirma.
    - otomatik kararan dikiz aynasi, fabrika cikisi renkli arka camlar, daha az renkli ve gunes isiklarini kiran bir filme sahip on camlar.
    - far ve yagmur sensoru
    - elektromekanik park freni.
    - son derece sessiz, titresimsiz, start stop sistemi ve dpf sahibi iyi bir dizel motor.
    - son derece sikici, isini son derece duzgun yapan gayet akli basinda ve verimli bir tork konvertorlu sanziman.
    - android auto ve apple carplay destegi.
    - tam otomatik dijital klima.
    - ... daha bir suru sayarim.

begenmediklerim:

- baz pakette surucu koltuguna bir ayarlanabilir bel destegi ilave etmeleri super olurdu, bunun eksikligi uzun yolculuklarda biraz hissediliyor. cok buyuk sorun degil.
    - sol kapinin on konsol ile birlestigi noktadan bir yerden ara sira gelen trim sesi. bunu ilk servis ziyaretimde cozeceklerini dusunuyorum, muhtemelen basit bir sorun.
    - intellilux farlari ust paketlerde opsiyon yapmalari cok anlamsiz. uzun yolda surus guvenligini cok gelistiriyor bu basit upgrade. olaydi iyiydi ama bende yok.
    - bagaj kapagi acmak icin basilacak butonu opel logosunun alt kismina gizlemisler. bagaj kontrol etme meraklisi guvenlik gorevlisi arkadaslar bagaji acmanin yerini bulamiyorlar, her seferinde tarif etmek gerekiyor. iceriden acmanin bir yolu yok sanirim, ben bulamadim.
    - canim renault laguna vitesi park konumuna alip kontagi stop tusuyla kapatinca park frenini otomatik cekiyordu, insignia cekmiyor. ayrica park freni tusunun ustunde durumunu gosteren bir kirmizi aydinlatma vardi laguna'da, bunda yok.

6k boyunca ortalama 6.0lt/100km yakit tuketimi elde ettim. genellikle konforlu kullanirim, ani gaz ve fren yapmam.

cok konforlu, duzgun calisan, hic surpriz yapmayan, sacmalamayan, kararsizlik yasamayan, motoru bagirtmayan tork konvertorlu bir sanzimani var. performans beklemeyin, 0-100 hizlanmasi yaklasik 10 saniye bu 1520 kg agirligindaki aracin.

daha onceki entry'lerde ve forumlarda bahsedilen aynadan arkasi gozukmuyor tatavasi benim icin sorun olmadi, 187 boydayim, rahatca her yeri goruyorum.
  • türkiye'de şu an sadece 1.6 dizel 136 hp ve 2.0 dizel 210 hp'lik seçenekleri var. kısa bir süre 1.5 turbo benzin seçeneğini de getirmişlerdi. zannedersem bunlar 165 hp'lik versiyonlardı. bunun dışında avrupa piyasalarında 1.6 turbo benzin 200 hp'lik motor ve 2.0 turbo benzin 250 hp'lik de sunuluyor. bunlar euro 6 olduğu için küçük farklılıklar taşısa da daha önce insignia a'da da görülmüşlerdi.

avrupa versiyonu gibi rüsselsheim'de üretilen abd versiyonunun ismi buick regal. bunda avrupalı kardeşleri gibi 2.0 turbo seçenekleri var ama baz motor bu. zirveye 3.6 litre 310 hp v6 da eklenmiş.

avustralya versiyonu da rüsselsheim'de holden commodore adıyla üretiliyor. bunda da 2.0 turbo benzin, 2.0 turbo dizel, 3.6 v6 görüyoruz.

bir de çin'de üretilen buick regal var. avrupalı kardeşi ile aynı tasarıma sahip ama 1.8 benzinli motorla kombine edilmiş toplam 182 hp'lik hibrid'i, 1.5 turbo benzin - 2.0 turbo benzin - 3.6 v6 ile beraber sunması ile ayrılıyor.

aslında araç platformu 2016'dan beri satılan abd chevrolet malibu'su ile tamamen aynı. bu sebeple abd forumlarından araştırılabilecek tüm kronik elektronik ve mekanik problemler avrupa insignia'da görülebilir. mesela lspi ihtimali taşıyan 1.5 litrelik turbo benzinli motor.

gelecekte ikinci el olarak almak isterseniz eğer olabildiğince 2019 model yılına yakın bir örneğini almanız ilk tavsiyem olur. bir de yazık edilmiş filo çıkışlı olanlardan uzak durun. dizel alacak iseniz, arabanın önceki sahibi modern dizel otomobilleri kullanmayı bilen bir kişi olsun. çünkü kısa süreli şehir içi kullanımlarda bir süre sonra motorda ciddi miktarda kurum birikiyor. öte yandan 1.5 benzinli turbo'da araştırmalarıma göre lspi haricinde bir sıkıntı yok. bu da düzenli servise girmiş, uygun motor yağı kullanılmış bir arabaya göz keserek çözülebilir.

keşke ülkemizde bir dizel fetişizmi bulunmasaydı da kullanım için gerçekten emek isteyen, bence servis maliyeti yüksek olma ihtimaline sahip 1.6 dizelin yanına 1.5 turbo benzin resmi olarak getirilmeye devam etseydi.

bak mesela grandland x'te opel peugeot kökenli 1.6 (sonra yerine 1.5 geldi) dizel yanına 1.2 turbo benzin (peugeot'un puretech dediği alet) sunuyor da dizel fetişizminden kurtulabiliyoruz.
  • 2017 1.5t versiyonuna arabasının yaptığı hızla övünen trafik canavarlarının sahip olduğunu gördüğümüz araba. sanki bana arabanın motorunu tasarladın sjdkdj. gaza basıyorsun ve araba hızlanıyor. bırak arabayı tasarlayanlar övünsün. hem de hız limitlerini delip geçmişsin, o hızda kontrolü kaybedip karşı şeride geçsen facia yaratırsın.

aferin gel yarın vettel'in yanında başla
  • insignia grand sport'u henüz kullanmadığım için teknik anlamda bir karşılaştırma yapamam fakat insignia grand sport görsel anlamda passat'ın eline her türlü verir.
  • ailemde benim tavsiyem üzerine alınan makyaj öncesi kasa 1.5 turbo benzin 6 ileri otomatik enjoy donanım hali var. geçen sene şehir içi çok kısa kullanmıştım ve alıcı gözüyle bakmamıştım. bu sene ise antalya - izmir gidiş dönüş kullandım. izlenimlerim özetle şöyle;

— arkadaşlar araba büyük. zaten dikkat edin araba opel vectra e değil, insignia b. bu araba d (mesela audi a4) ve e (mesela audi a6) karışımı bir arkadaş. bu yüzden çeşme marina, çeşme çarşı gibi yerlerde sıfır beden kız götü gibi yerlere giremezsiniz (kafadan, buraya giremem diyorsunuz). oysa astra h ile her deliğe sokardım ben arabayı.

— bu arada boyutuna rağmen görüş açıları şahane. ön, arka, arka çapraz. servisler arabadaki iob (7 inç ekran, lg üretimi) bilgi eğlence sistemine geri görüş kamerası takıyor ama gerek yok bence.

— carplay benim orijinal radyolu suzuki'den daha hızlı devreye giriyor. ki bence lg üretimi bilgi eğlence sistemi, araç üretildiği dönemki en iyi sistemlerden biri. menüler arası geçiş hızlı. mesela klimanın analog paneli var ama climate tuşuna basınca ekranda da ayar çıkıyor. işiniz bitince ana ekran tuşuna basıp, sonra carplay tuşuna zıplayabiliyorsunuz. 2019 ve sonrasında harman kardon (buick regal'deki gibi) (ior ve iou diye geçerler) olması lazım, onları denemedim.

— eller serbest tatminkar çalışıyor. bazen çantadaki anahtarı görmeyebiliyor. suzukinin bu konuda daha algısı yüksek. fakat benim vitarada arka koltukta eller serbest tuşu yok, astra k makyajlı kasada yok, bunda var.

— arabanın prestiji yüksek. her açıdan tasarım çok hoş. yakışıklı bir balina gibi kendisi. selektör bastığınız herkes sağa geçiyor. aynada sizi gören herkes de. ben mesela çok defa “lan ne güzel araba yapmışlar.” diye otoparkta seyrettim.

— malzeme kalitesi olması gerektiği gibi. ama çok okşayıp sevmedim.

— arabada ıvır zıvırı koyacak çok göz var. bu çok hoşuma gitti. eriklinin 1.5 litre suyunu orta konsol piano black alandaki kapaktan görebileceğiniz bardak tutucuya sokabildim mesela.

— 1.5 turbo lfv motor insignia b'de tercih etmeniz gereken motor (isteyene detaylı olarak sebebini söylerim). 163 hp, 249 nm güzel değerler bu hacimde bir araç için. canınız isterse kırmızı ışıktan kalkarken eğlenceli işler yapabiliyorsunuz, herkes geride kalıyor. mesela cruise controlde 132'ye sabitlediniz arabayı ama önünüze başka bir araba çıktı, frene bastınız, hız ayarlama tuşuna tekrar bastığınızda “haydi gideliiiim” diye araba bağırıyor yine. ha arabanın istekli olması tüketimi de arttırıyor. 73.5 km ortalama hız ile 7.2 lt / 100 km yaptım. bu bence fazla. manuel olsa daha sakin kullanırdım, bu da tüketime yansırdı.

— araçtaki gm ford ortaklıklı 6t45 şanzımandan piyasada daha iyi şanzımanlar var ama bu da kötü değil sandığım kadar. vites geçişleri düzgün. sarsıntısız.

— geçen sene ben direksiyonu çok yumuşak bulmuştum. bu sene normal karşıladım. astra h ile karşılaştırınca tabi yumuşak kalır direksiyon, sistem farklı zaten. insignia b komple elektronik, astra h elektrohidrolik.

— araçta fabrikasyon hankook ventus s2 var. bu lastiklerin içinde ses izolasyon köpüğü vardır. bunlar yerinden oynar. 60 km/s üstünde ses yapar. bizimkilerin arabada da bu var. bu arada arabanın yol tutuşu şahane, denizli korkuteli virajlarında özellikle. continental premium contact 6 ile daha iyi iş yapabilir.

— satışçı değilim, donanımları bilmem. bu yüzden bu insignia'ların paketlerini de çözemedim. mesela romanya'da arka silecek - led far - deri koltuklu versiyonlar var. ama türkiye'de led far - arka sileceksiz halleri oluyor. bizimkilerde sadece gündüz ledi var. bu arabada gece kullanımı yapmadım ama komple led çok şık duruyor, kapın onu geçin. ha bence arka sileceğe ihtiyaç var.

sonuç olarak şehirler arası yollarda ailemle veya tek gezeyim, ara sıra günlük şehirler içi kullanayım, aşiret kasa passat'lardan da bir farkım olsun diyorsanız eğer alınmasını öneririm.

edit:

vitara'da olduğu gibi burada da ekleme yaparım, kendime not düşeyim.

mesela araç şu an 50032'de, ilk üretilen insignia b'lerden olmasına rağmen :)

eklemeler:

— şimdi aklıma geldi. vitara'ların silecek kolları, sinyal kolları hissiyatı iyi değildi. ama almanlar bunu iyi beceriyor. astra h vitara'yı, insignia da astra h'ı döver. her ne kadar gm epsilon platformu amerikan etkili olsa da, ciddi ciddi alman arabası sürdüğünüzü anlıyorsunuz.

— vites kolunun nikelajı dökülüyor erkenden. biraz tırt bir tasarım bence. astra h'da bu dökülme geç başlamıştı. belki tutuşum iyi değildir kolu.

— elektronik park freni hemen devreden çıkıyor veya aracı güzel sabitliyor da ben klasik el freni kolcusuyum. ha vitara'da da el frenini indirsek de bazen gösterge “ya sen beni indirmedin” diye ağlıyor.

— bu arada bulabilirseniz radarlı yani adaptif hız sabitleyicili alın, yakışır. bizimkinde sadece ön kamera tabanlı çarpışma önleyici var. vitara'dakinden daha az gereksiz yere ötüyor, araç ayarları ile alakalıdır.

— start stop güzel çalışıyor. start stop on diye devir göstergesi ibresi yerleşiyor. kilometre kadranı bir bölümü 5'er 5'er, sonrası 10'ar 10'ar artıyor.

— yol bilgisayarını bir gerizekalı bile kullanabilir. direksiyondan kontrolü çok basit. vitara'dan bu konuda da daha iyi (ama vitara'nın renkli).

— bu arada antalya döşemealtı arası dar virajlara çok hızlı girmeyin, göt atıyor. ciddi uzun araba çünkü.
  • yaklaşık 1 aydır sıfır km. honda executive eco paketi ile bu aracın 2. el excellence paketi arasında gidip geliyorum kafayı yemek üzereyim. hangisini alacağıma karar veremiyorum bilgisi ilgisi olan arkadaşlar varsa acil olarak yeşillendirebilirler.

araç çok yakışıklı ve kalıplı. iç mekan olarak agr olan krem döşemesini kullanma şansım oldu ki gerçekten d segmenti olduğunu belli ediyor. arka da oturanların malesef baş mesafesi ile ilgili sıkıntıları mevcut çünkü çok alçak ama yine de bu tasarıma değer diyorum.

edit: aldım beyler aracı 1 hafta önce. biraz daha kullandıktan sonra eksi ve artılarını buraya editleyeceğim.

edit abi ben anlamadım neden herkes bu araçla civic arasında kalmış hani neden yani bende aynı ikileme düştüm çünkü. neyse bunu ayrı bi konuda araştırıcam gelelim 1 aylık insignia excellence paketli aracımın ön izlenimine;

aracım 2017 1.6 dizel 136 bg. 29.000 km.
    araç full donanımlı yaya tanıma- çarpışma önleyici- start stop-şerit takip vs. hepsini gün içinde aktif olarak kullabilirsin. hani kullan at bir opsiyon göremedim hepsini günlük kullanımda kullanıyorsun.

araç çok büyük geldi yani park konusunda sıkıntı daha önceden megane 3 coupe vardı bende vızır vızır gezerdim birden opelin direksiyonuna geçince sanki bir ro ro gemisinin kaptanı gibi hissettim kendimi. istanbul da yaşıyorum ve dar sokaklardan ufak park alanlarından bu araçla kaçıyorum çünkü sokamazsınız.
    yakıt şehir içi 7-8 litre arası büyüklüğe göre normal ama fiyat açısından bana göre biraz fazla geliyor. fakat gittiğim güzergah genellikle engebeli yani pendik e-5 ten kadıköye gitsem daha az yakar trafikte.

aksamlar kaliteli iç mekan d segmenti kalitesi.
    içeriden bagaj açma tuşu yok amk. dışardan açıosun o da kalkmıo aşağıdan kapağı tutup kendin kaldırman gerekiyor bi kapatma tuşu yok sert kapatman lazım bazen kapattım sanıyorum araca binince açık olduğunu görüp küfür ederek tekrar iniyorum vs yani kısacası bagaj kapağını unutmuşlarda son anda takmışlar gibi. bu arabaya hiç yakışmıyor.

alacaksanız excellence paketinden aşağı almayım tavsiyem.

android auto ve ıphone uygulaması mevcut.
    benim ki kış paketli, dışarısının ısısına göre bindiğin zaman otomatik olarak koltuk ısıtmasını açıyor direksiyon ısıtması mevcut.

gelelim aracın motor şanzuman ilişkisine; açıkçası yılların edc kullanıcısı olarak "vaoov bu ne" diyemiyorum. he belki gaza basmaya korkuyorum bu araçta (yakıt tüketim) sebebiyle o yüzden ama araç ilk kalkışında motordan muazzam bir bööürtü yapıyor. hani aracın 3.0 motor olduğunu falan bilsem tamam motor sesi diyeceğim ama bu araç 1.6.yani sanki biraz zorlanıyor gibi ki anlık yakıt tüketimine baktığınızda 25-30 lar havalarda uçuşuyor kalkışta.

şuan opelde 4 lastik alana filtreler hediye kapsamında bir kampanya var. 30 bin bakımını ve 4 adet conti marka lastiği 4500 e falan getirdim. lastik 245/45/18

trim sesi soruluyor genel anlamda öyle kulağıma gelen bir ses yok. oturduğum muhitte adım başı kasis var amk. yani günde git gel 30 kasis geçiyorum sanırım ve arabanında bundan etkilendiği kanaatindeyim kasılmalarda kapılardan bi gıcırtı var ama silikon spreyle susturmak mümkün. onun harici ön kadran çerçevsinden son zamanlarda kasis üzerinde bi gıcırtı var ama ilerleyen dönemlerde bakıcaz.

uzun yolda yakıt konusu 5.5-6.5 arasını geçmez sabit 110-120 hızda.

aracı almadan arka baş mesafesi konusunda bi ön yargım vardı ama arkada 187 lik iki adam oturdu fakat öyle bir derdimiz olmadı. çünkü diz mesafesi fazla ve yayılma açısı daha büyük.

bunlar harici araç hakkında soracağınız olursa yeşillendirebilirsiniz.

edit: aracımı satıyorum
  • arabanın tipi, yol tutuşu ne bileyim uzun yol konforu falan güzel de adamlar 2020 yılında dijital saati geri kalan araba yapmayı başarmışlar ya valla bravo
  • 4 ceker olmayan standart versiyonu km77 sitesinin yaptigi geyik testini 83 kmh ile gecerek kendi segmentinde bir rekora imza atmıştır...

https://youtu.be/p3u8wqrdeuk
  • yeni otomobil united kingdom pazarında vauxhall insignia grand sport, united states ve united china pazarında buick regal, united australia pazarında holden commodore markası ile satılacak.
  • ocak ayında 2020 model exclusive modelini aldığım otomobil.
    benzinli, keyif amaçlı kullandığım aracın yakıtı içmesinden dolayı ve 2 kişilik olmasından dolayı, bebeğimiz olunca almaya karar verdim.

bu sınıfta bir araç almayı düşünen herkes gibi bende, passat ve superb arasında kalmıştım lakin aracın iç hacmi, teknolojik donanımları, güvenlik testleri vs. gibi şeyleri baya bir araştırdıktan sonra insigniada karar kıldım.
    passat ve superb için en büyük fark dsg şanzıman. eskiden bir kaç aracımda dsg ve s-tronic kullandığım için ve vag grubu araçların kalitesini bildiğimden dolayı bu kararı vermekte zorlandım ama sırf marka değeri yüksek diye de gidip markaya para ödemek istemeyip gözümü kararttım ve insignia gs aldım.

15 bin km oldu bugün itibariyle, yakıt ortalamam 6.2lt. kilometrenin çoğu istanbul kartal-küçükçekmece arası oldu, yani hep trafik içinde eriştiğim değer 6.2lt.

performans olarak bir arkadaşımın 1.6tdi passatı ile kalkış ve rolling tarzında denemelerimiz oldu. dsg ilk aşamalarda hemen etkisini gösterip kendini öne atsada 136hp insignia kısa bir süre sonra durumu toparlayıp, tork konvertörlü şanzımanına rağmen passatı geçti.

konfor olarak, iç genişlik olarak çok başarılı. özellikle 4 aylık bir baba olarak bebeğimizin arka koltuktaki rahatlığı, bagajının genişliği, özellikle hantal bebek arabasını rahatça yerleştirip yanına bir kaç valiz sığdırabilmek, bu aracı baya bir öne taşıyor.

evet kronik bir kaç sorunu var yaşamadım fakat illa her grandsportta bir gün yaşanacağını biliyorum ama opel kronik sorunların farkında ve garantiniz olmasa dahi destek oluyor.

şerit takip, tabela tanıma sistemi, acil durum frenlemesi, kaputta yaya airbagleri gibi bir çok premium donanıma sahip.

örneğin bir bmw 5 serisi ile yanyana koyduğunuzda, 5 serisinden bile uzun kalması, segmentinin üstünde bir araç olduğunu ortaya koyuyor.

tabiki opel olduğundan dolayı servisler çok boktan ve müşteri deneyimi rezalet.

fiyat performans aracı arıyorsanız mutlaka listenizde olsun.
hesabın var mı? giriş yap