• saatte 200 km hızla giderken önüme köpek* çıkması sonucu hakimiyeti kaybedip bariyerlere vurmam , bu şekilde duramayıp bariyeri parçalama suretiyle hemen arka kısmındaki köprü demirlerini de yerinden söküp köprüden aşağı uçmama rağmen içinden tek parça halinde çıkabildiğim araba.yalanına sokuyumculara ilgili kaza haberini gönderebilirim.
  • "en çok yolda kalan araç opel" demek için beyin bölgesinde bir kaç fasiliteyi kaybetmiş olmak gerekiyor.

güzel araba.
  • h kasası için konuşuyorum, bu aracı en güzel tanımlayacak şey kornasıdır bence. şöyle ki, günlük hayatımızda sıkça başvurduğumuz, kah ışıkta fazlaca oyalanan öndeki aracı uyarmak, kah bir tanıdığımızı selamlamak maksadıyla kullandığımız o güzelim "bip" sesini bu araçta mümkün değil duyamazsınız. zira kornadan ses çıkabilmesi için o odun ötesi butona ciddi bir fiziksel kuvvet uygulamanız lazım.

eski aracımda (honda jazz) sadece serçe parmağımın yanını kullanarak kornayla 9/8'lik oyun havası ritmi çalabiliyorken, bundan alınabilecek en ufak ses avuç içimizin olan kuvveti ile bastırmak sureti ile "zaaaarrtt" şeklinde oluyor. haliyle de ufacık bir uyarı gayesiyle çalınmış kornamız, karşı cenahta ne yazık ki anasına avradına hakaret edilmiş izlenimi uyandırıveriyor.

hayır, ciddi ciddi söylüyorum korna çalmaya çekinir oldum amk. çoluk çocuk sahibi adamım, eve sağlam dönmem lazım benim.
  • 2014 model 1.4 motor 140 beygir benzinli modeline sahip oldugum bok gibi araba.

5 ay önce araba 24.000km'de motor arizasi verdi. götüme 3.500 lira girdi. ( yetkili servis tamir fiyatı için minimum 5.500 - 6.000 olur, motor indikten sonra baska sorun cıkarsa daha da artar demişti)

arabanın motoru açıldı silindirleri değişti...

herneyse, bugün ise arabadan devir yukselince gaza bastığımda hava kacırma sesine benzer bir ses gelmeye basladı. araba daha 34.000'de. kim bilir yine ne bok oldu arabaya...

lan ben rallici miyim? drag yarışçısı mıyım ben? annemi hastaneye götürmek, işe gitmek, karımı işten almak... benim araba kullanma parkurum bu amk. memur gibi araba kullanıyorum lan gaza yuklenmiyorum bile.

yemin ediyorum arabamı opele nispet olsun diye benzin döküp yakacağım.
  • opel astra almaya karar verdiğimizde 2009 eylül ötv indiriminin son günüydü. telefonla tüm opel bayilerini arayarak istediğimiz özelliklere uygun yani dizel, manuel şanzıman ve enjoy-elegance donanım seviyesindeki astra'yı ancak denizli'de bulabildik. biz alacağız arabayı dedik ve araç vergisini telefon bankacılığıyla ödedik. tarihi yanlış hatırlamıyorsam 5 ekim 2009'da otomat opel bayinden teslim almıştık, şansımıza sevdiğimiz bir renk şimşek grisi çıkmıştı araba.

ha ben bu alış hikayemi opel astra hakkında daha önce 2 entry girmeme rağmen neden anlattım ona gireyim. biliyorsunuz astra'ların yol bilgisayarı 2 ayrı istatistik tutabiliyor araç hakkında. bu istatistiklerden biri araç bayiden çıktığından beri çalışmakta. diğerini ise her yakıt alışımda sıfırlıyorum. şu an 63422 kilometrede bulunan aracım, yol bilgisayarına göre bayiden çıktığından beri 63416.2 kilometre yol kat etmiş. ayrıca bu yol boyunca 61 km/s hız ve 5.3 lt/100 km ortalamalarına imza atmış. en güzel veriye gelelim şimdi. bayiden çıktığından beri tam 3328.9 litre eurodiesel içmiş. istisnasız olarak shell'den yakıt alıyoruz aldığımızdan beri ve güncel pompa piyatında eurodiesel'in fiyatını 3.78 olarak alırsak bu da demek oluyor ki yakıt masrafımız 12583,242 türk lirası oluyormuş. yani bayiden hemen hemen 37500 liraya aldığımız arabanın 3'te 1'i fiyatını yaklaşık olarak 3 senede yakıta verdiğimiz anlamına geliyor.

lumpiya arkadaşımızın mesajından sonraki hesaplamalar ve gelen edit'i aktarıyorum sizlere...

burada opel astra 1.3 dizel'in fabrika verileri bulunuyor
    http://www.ultimatespecs.com/…tra-h-13-cdti-90.html

fabrika verilerine göre 4.8 lt/100 km karma tüketimi varmış arabamın. ama benim yol bilgisayarına göre 5.3 lt/100 km çıktı 63416.2 kilometre yol boyunca.

burada da opel astra 1.6 benzinlinin fabrika verileri
    http://www.ultimatespecs.com/…l-astra-h-16-16v.html

fabrika verileri bu arabanın karma tüketimini 6.6 lt/100 km olarak gösteriyor.

basit bir hesaplama ile 4.8'de 5.3 çıktıysa 6.6'da kaç çıkar sorusunun cevabını bulabiliriz. 5.3*6.6/4.8 işleminin sonucu cevabımız yani 7.2875 lt/100 km...

eğer arabamıza shell'den 4,36 pompa fiyatıyla benzin alsaydık 100 kilometrede 31.7735 lira masraf yapacaktık. 63416.2 kilometrede 634.162 tane 100 kilometre olduğunu bildiğimize göre; benzinli arabamızın bize masrafı 634.162*31.7735'ten 20149.5463 lira yapıyor.

böylece dizel arabamız bize 7566.3043 lira kar yaptırmış 3 senede. yanılmıyorsam 2009 yılında 1.6 ecotec ile 1.3 cdti arasında 5bin tl fiyat farkı vardı. biz bu fiyat farkını kapatıp 2566.3043 lira kara geçmişiz. aslında çok da büyük bir fark yokmuş ortada.

edit: 21 kasım 2017 itibariyle araç halen bende ve şu an 194 bine yaklaşmış durumda. ikinci elde astra h almayı düşünenlere güncel tecrübelerimi (mesela bugün dış hava sıcaklığı sensörü arabanın altından sallanıyordu. klipsleri eskimiş, radyatör ızgarasındaki yerinden çıkmış) aktarabilirim. mesaj atmanız yeter. diğer astra entry'lerimi de takip edebilirsiniz.
  • j kasa sedan 1.6 benzinli için 0-80bin km naçizane yorumlarım şu şekildedir;

ilk bakımdan sonra frenlerden ses geldi. servis frenler ısınınca suya girmişsiniz dedi yaptırdık. frenlere bi türlü güvenemedim. abs aynı yolda bazen devrede bazen değil. esp+ var diyor kılavuzda ama aracın arkası savrulurken hiç karşılaşmadık kendisiyle

10 binden sonra su eksik uyarısı verdi, su kabı değişti ama olmadı, hortumlar değişti olmadı. hala üç beş ayda bir su ekliyorum.

akü azalınca sapıttı. göstergeler döndü araba çalışmadı. hırsızlık uyarısı verip kendini kitledi. akü değişince halloldu ama hiç uyarı, far ışığı azalması felan olmadı.

su kabına yağ karıştı. conta yaktık sandık ama yağ pompası değişti halloldu. ustama telefonda üzgün üzgün “conta yaktım” dedim ama ustam sıkıntı yok yakmamışsındır suya yağ karışması kronik bunlarda dedi

krank sensörü bozuldu. hareket halinde ibreler sıfırlandı. sensör değişti, olmadı arada tekliyor hala

bütün bunlar senin şanssızlığın diye düşünebilirsiniz. ancak yukarıdaki hataların birini nette arattığınızda kronik olduklarını görürsünüz. zaten sıfırı en ucuz 3 sedan markadan biri olması az çok kendi değerini belirtiyor. kaldı ki daha yazmadığım ufak tefek kötü detaylar var. hiç mi iyi tarafı yok derseniz tasarımını beğeniyorum başka da yok.

edit: yukarıda benzinli diye yazmıştım zaten aşşağıdaki mal okumamış. bu yazdıklarım sıfır alınmış, lpg takılmamış, apaçilik yapılmamış bir araçtır.
  • sayesinde sağlamlığıyla bilinen multijet motorların ,kronik sorunları olduğunu öğrenmiş olduğum araçtır. istanbul taksicilerinin 500.000 km de tık dememiş onlarca multijet motorlu dizel albea ve linea ile geziyor oluşları ise sırf bu motorların kronik sorunlarından dolayıdır... evet.

opel astra kullanıcısı değilim ama bir arabaya bok atacaksanız bari elinizde daha iyi argüman olsun yahu... hadi onu geçtim yeni nesil astra dizellerde multijet motoru bile kullanılmıyor.
  • öncelikle şöyle bir şey var #25896491

şimdi efendim sonunda aldım arabayı. ilk arabam oldu kendisi.
    yeni kasasının 1.4 turbo modelini aldım.
    140 beygir ama henüz motor sesini duyacak kadar hız yapamadım malum havalardan ve acemiliğimden dolayı.
    iyi ki de öyle oldu
    hiç trafik tecrübesi olmayan biri olarak allah ne verdiyse daldım istanbul trafiğine üstelik bu yağmurlu havalarda.
    sanılanın aksine acemi biri için daha kolay zira o yavaş trafikte çok hızlanmanıza da gerek kalmıyor ve o sırada canınızın her an çok hızlı gelen bir araç tarafından alınacağı korkusu yaşamıyorsunuz. tırıs tırıs gidiyorsunuz işte. fren mesafelerine, aynalara bakmaya alıştırıyorsunuz kendinizi.
    tecrübem olmadığı için sürüş konforunu diger arabalarla karşılaştıramıyorum lakin inanılmaz rahat kullanıyorum arabayı.
    ses izolasyonu da çok iyi.
    ama henüz orta konsolu çözemedim özellikle klimayı. iki tane sıcaklık ayarı var. nedenini çözemedim.
    o kadar para verim navigasyon taktırdım arada bir "no software" gibi bir hata veriyor üstelik ana yollardan götüreceğine ne kadar sokak varsa oralara yönlendiriyor. zorda kalmadıkça kullanmam o naneyi. bugün kuştepeye yolladı amınakodumun.
    bir de şunu öğrendim. kamyoncu ve tırcıların çoğu orospu çocuğu.
    neredeyse bir sen sonra gelen edit: canını yerim onun. bugüne kadar bir adet bile sorun çıkarmadı sağolsun. defalarca trafikte camı indirip yakışıklı araba yapmışlar diyen abiler de cabası. yakışıklı araba diye kullanılagelen bir terim de varmış sağolsunlar öğrendim.
  • arkadasimin audi a6 si muglaya tatile giderken aydin otobaninda kaldi. butun tatilimiz bok oldu. araba 2014 model ve o donem son modeldi.

yani 1 ariza koca markayi boktan yapmiyor. benim halen audi a5 alma planim var. audi dandik demiyorum ki bi ton arizalari var onun da.

ablamda astra j var. bence o sinifin en iyisi. her anlamda kaliteli. kaputu aç bak, işçilik harika (bi arabanin kalitesi kaputun altindaki işçilikten anlasilir bence)

benim şantiye arabam vardi ford fiesta. 10 sene arabayi arazi, şantiye, dağ tepe pick up gibi kullandim. ne cimentolar, ne kumlar ne tuglalar taşidim. bir gun ariza vermedi yolda kalmadi. ee o zaman ford fiesta otomobil tarihinin en iyi arabasi mi diyecegiz??

yengem volkswagen golf aldi. bayiden çikti 15 km sonra yolda kaldi kodumun arabasi. tamam boyle kotu anilar insani markadan harbiden sogutuyor. bence de mesela vw alincak marka degil:)

opel astraya toz kondurmam. seviyoruz kendisini.
hesabın var mı? giriş yap