• doğru ya da yanlış kesin yargı bildiren cümlelere önerme denir.

bir önermenin mutlaka bir yargıyı dile getirmesi, bir iddiasının olması gerekir. bu iddia yanlış olabileceği gibi doğru da olabilir. önerme iki ya da daha fazla terimi birbirine bağlar.

emir, istek, dua, temenni, gereklilik, soru bildiren cümleler önerme değildir.

ekşi sözlük kutsal bilgi kaynağıdır. (önerme)
    sözlüğün azimli yazarlara kız ayarlaması (önerme değil)
    yeni nesiller sözlüğün kurtarıcısıdır. (önerme)
    yeni nesil yazarın eski nesil yazara ayar vermesi (önerme değil)
    anket sözlüğün rengidir (önerme)
    aaa sozlugun ebesi (önerme değil)
    yeni nesil nereye gidiyor (önerme değil)
    sikmeyin kardeşim sözlüğün ebesini (önerme değil)
  • bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün gerçekten, üniversiteli sikindirik sözlükçüler sayesinde anlıyoruz.

"elimde 5 taş olması": önerme,
    "eğitim 13 yıla çıksa keşke": önerme,
    "bence bu duvarı sarıya boya": önerme

kıvırıp götünüze sokunuz efendim önermelerinizi. bunu öneriyorum.
  • şu kelimeyi hayatında hiç duymamış insanlra, yanlış kullanma ihtimali olmadıkları için tanımadan sempati duyar oldum.
  • sözlükte otu boku tanımlamak için kullanılan kavram. özellikle başlık tanımlamakta kullanılır. çoğu yanlış kullanılır, o ayrı.
  • sözlükteki türkçe fakirlerinin ortak kanaatinin aksine, "birilerinin dediği bir şey" anlamına gelmemektedir.
  • "eşcinsellerin muhafazakar olması", "dtp'nin sınıra canlı kalkan olarak gitmesi", "2 kere 2'nin 5 etmesi" gibi mastar şeklindeki kavramlar önerme değildir. bunları hala "diye sormak istediğim önerme", "karşı çıktığım önerme" şeklinde tanımlayan yazarlar, sözlük yazarı olarak son dakikalarını yaşıyor olabilirler. zira önerme dediğimiz mefhum bir tezden ibarettir, yani fikir içermesi gerekir. örnek: "2 kere 2 5 eder", "bu tanzanya adam olmaz abi", "amcamın taşakları olsa halam olurdu" (bkz: önerme şeklinde başlık açıp forum yapmak/@ssg).
  • önerme aşağı önerme yukarı. önerme ne demek onu bilmiyor yarınız, ilginç.
    madem bilmiyorsun neden kullanmaya bu kadar kasıyorsun? sanki adamlar gün içerisinde 50 defa önerme diyorlar da dillerine dolanmış.

"şey" de.
    size "şey" tanımını kullanmak yakışacaktır bence.

kelime dağarcığınıza, dil bilginize daha güzel uyar hem.
  • yanlış kullanımına bazı örnekler:
    http://sozluk.sourtimes.org/…memiş olması&kw=önerme
  • içerik başlıkla uyumlu değil ispiyon gerekçesi olmaktan çıktı her tarafı kolera gibi sardı bu tanım da.

gerçi öyle de mantıksızdı. "türk dizilerinin puantiyeli olması" gibi bir başlığın altına "bence yanlış bir önerme" yazınca siliniyordu, "kedime koyduğum isim" diyince sorun yok.

amaaan neyse (ara: rahvan gitsin)
  • buna kısaca "kabul edilmesi için öne sürülen ve yargı/iddia içeren düşünce" diyecek olursak ota boka önerme denmesi haliyle kaçınılmaz. yani sözcük buna hizmet ediyor düpedüz.
    ne var ki moderatörler an be an ispiyonlanan entrilerde "önerme" tanımını görmekten bıkmış olacaklar ki entri silme gerekçesi olarak benim kafamı karıştırıyor diyebilirim.

yazarın biri "kırmızı elmanın yeşil elmadan daha faydalı olması" diye başlık açtı diyelim.
    şimdi ben bu başlığı "damak tadına dayalı önyargıdan kaynaklanan bir önerme" diye tanımlayabilir miyim, tanımlarsam hatalı entari mi dikmiş olurum?

bana göre gayet legal olur bu tanım. burada "önerme" sözcüğü tam da görevini yerine getiriyor bence. çünkü başlığı açan yazar kabul edilmesi için bir düşünce öne sürüyor ve aynı zamanda bu düşünce bir yargı/iddia da içeriyor.
    dediğim gibi önerme pekala ota boka yapılabilecek olan bir tanım. onun işi bu.

moderasyonun buna bir açıklık getirmesi lazım.
hesabın var mı? giriş yap