• --- spoiler ---

1. sezon 12. bölümde boros'un diz darbesiyle ay'a giden saitama dünya'ya dönmek için optimum gücü hesaplama sahnesi bazı insanlar tarafından anlaşılamamıştır.

saitama ay'daki bir taşı havaya atıp tutarak yer çekimini ölçer ve geri dönmek için ne kadar güç kullanabileceğini hesaplar. bunun sebebi gereğinden fazla güç kullanıp dünya'ya zarar vermek istememesidir.

--- spoiler ---
  • ben anime izleyemem. neden? çünkü en önemsiz kavga bile 3 bölüm sürer, zaman akışını etkileyen bir hatıra içinden roman çıkacak şekilde sakız gibi uzata uzata anlatılır ve bayar. one punch man sadece bir bölümüyle bu duygularıma tercüman olduğundan gönlümde taht kurmuştur. tavsiye edilir.

--- spoiler ---

kahramanımızın gücünü gördükten sonra, onun çekirgesi olmak isteyen cyborg hayat hikayesini anlatmaya başlar. ortalama bir animeden beklenebileceği gibi hikayeyi uzatır da uzatır. kel abimiz sinirlenir, "özet geç lan piç!" diye bağırır buna.

sonrasında one punch man'i kötü emellerine alet etmek isteyen bilim adamının gönderdiği canavalardan birini sorgulamaya başlarlar. eleman anlatır da anlatır. kahramanımız yine çileden çıkar. çekirgesi atlar hemen. "ustam 20 saniyeden fazla dinlemez kimseyi" der.

en iyi anime eleştirisi yine bir animede yapılır yani.

--- spoiler ---
  • tek tokatta temize havale. takribi yüz superman gücünde ama umut sarıkaya karikatürü tipinde bir eleman düşünün. süperkahramanlığı da hobi olarak yaptığından la duvarımı kırdınız kim ödeyecek bu duvarın evin tadilatı nın derdinde.

--- spoiler ---

-abi konuşacağım ne isterseniz anlatacağım
    +la robot sesi vardı sende birden sesin değişti
    -daha etkileyici oluyordu o yüzden öyle konuşuyordum abi ben ettim siz etmeyin
    +ohooooo
    --- spoiler ---
  • hahahahahahahahahahahah.

açılın saitama'nın nasıl bu kadar güçlü olduğu açıklandı.

--- spoiler ---

saitama bir gün banyo yaparken saçlarının çok döküldüğünü fark eder. özelikle kafasının arka tarafında tenini hissetmeye başlar ve kafasının arkasını görmek için ikinci bir aynaya ihtiyacı olduğunu anlar ama ikinci ayna yoktur. işte olaylar tam da burda gelişiyor. saitama ikinci bir ayna almak yerine aynaya sırtını dönüp hızlı bir şekilde kafasını çeviriyor. bu kadar kısa mesafeden dönüp kafasını görmek için ışık hızına çok yaklaşması lazım yada görüş açısını kaybetmeden mümkün olduğu kadar aynadan uzak durması lazım.
    rivayet odur ki; saitama aynada kafasının arkasını görmüş.
    --- spoiler ---

edit: volume 25 bonusta açıklanıyor bu. linki koymayı unuttum.
    https://cubari.moe/read/gist/opm/163-5/3/

https://ww3.readopm.com/ bütün chapterlar ingilizce olarak burda.

https://webtoon-tr.com/webtoon/one-punch-man/ türkçe link.

ışık hızı olayını anlamayanlar için açıklayayım.
    saitama'nın kafasından yansıyan ışığın aynadan saitama'nın gözlerine ulaşması lazım. kafadan çıkan ışık saitama'nın gözlerine ulaşmak için kafadan aynaya, aynadan göze gelmek zorunda. kafa ve ayna arası 50cm olsa, ışık 1 metre hareket etmek zorunda ama saitama sadece kafasını çevirecek, yani yaklaşık 20 cm. bu durumda saitama ışığın 5te biri hızın üzerinde hareket ederse kafasının arkasını aynada görebilir.
    işte saitama bu hıza çıkana kadar durmadan çalışmış.

çok yaratıcı ya, gülmekten bayıldım resmen.
  • klasik shonen animelerde ki;
    -düşman ortaya çıkar (arch başından say : 1-10 bölüm arası)
    - kahraman ile düşman birbirine bilenir ( 10-20 bölüm arası)
    - düşman kötülük yayar (20-30 bölüm arası)
    - düşman ve kahraman karşılaşır, kahraman başta yenilecek gibi olur (30-45 bölüm arası)
    - kahraman düşmanı yener.. kutlama yapar ve kapanış (45-70 bölüm arası);

one punch man;
    - düşman ortaya çıkar (1. bölüm)
    - düşman şehirleri yakıp yıkar (1. bölüm)
    - kahraman alışverişe gider (1. bölüm)
    - kahraman alışverişe giderken düşman karşısına çıkar (1. bölüm)
    - kahramana düşman saldırır (1. bölüm)
    - kahraman mal mal düşmana bakar. (1. bölüm)
    - kahraman tek yumrukla düşmanı yener (1. bölüm)
    - kahraman alışveriş dükkanının yıkıldığını görür ve kapanış (1. bölüm sonu)

one punch man; resmen shonen animelerle taşak geçmektedir. komik gelir zira beklentinizin ötesinde bir dövüş vardır (yoktur).. kahramanın o basit tipi bile gülmekten öldürür.. aslında herkesi yenen kahraman fikri normalde tutmayacak gibi gelir. bir karakterin herkese tek atması, hiç gelişim göstermemesi, kendi dünyasında tanrı modunda takılması sıkıcı gelebilir ama öyle değil işte..

genos, bu gücün sırrını sorduğunda verdiği cevap doğrudur ama genos dahil kimse buna inanmaz : 100 şınav, 100 mekik, 100 çömelme, 10 km koşu..

son sezonda en güçlü insan s kahraman king'in olayını öğrendiğinizde bile yerlere yatarsınız.. king motoru efsanedir.
  • ending song'u çok güzeldir. güzeldir de, ulan şarkı başlayınca bi dumur oldum. bildiğin türkçe sanmıştım ben; ne hayat kalpteki tene... diye başlıyor basbaya. meğer öyle değilmiş ; nee, hayaku kaettekite ne 'mış meğersem.
  • genos: ustam meşgul birisidir. maksimum 20 kelimeyle özetle yoksa işin yaş.
    goril canavar: uzun lafın kısası patronum (dr. genius) vücuduna büyük ilgi duyuyor.
    saitama: daha yönümüzü şaşırmadık. (bu ne amk aklıma geldikçe gülüyorum)
    genos: sanırım yanlış anladınız ustam. evrim konusundaki araştırmaları için insan sınırlarını aşan vücudunuzu kullanmak istiyor.

yukarıdaki diyalogdan daha önce sensei saitama'ya kendini öğrenci olarak kabul ettirmek isteyen genos'un kendi hikayesini anlatırken lafı dolaştırması, saitama reyizin bu anlatımdan sıkılıp dizini sallayarak dinlerken genos'u maksimum 20 kelimelik sınırlama ile ilgili o atarlı uyarıyı yapmış olması diyaloğu daha da komikleştiriyor.

bir kahraman düşünün evrendeki en güçlü kahraman olduğu halde bunu pek siklemeyip süpermarket indirimi ve gündelik telaşları üzerinde yoğunlaşsın. yenilmez canavarları tarumar ettiği halde kendisini kimse tanımıyor olsun. muazzam gücünü üç yıl boyunca her gün 100 şınav, 100 mekik, 100 squats ve 10 kilometre koşarken yaz kış klimayı hiç kullanmamayarak üşümeye ve terlemeye borçlu olsun ve sırrını anlattığında kimse kendisine inanmasın. gücünün arkasında felsefi ve doğa üstü anlamlar aranmasına karşın bunlara verecek cevabı olmadığından suskun kalması karşı tarafın gözünde kendini daha gizemli kılsın. göt kadar dairede yaşasın. kahramanlar birliği sınavında öğrencisi olabilmek için götünü vermeye hazır olan genos'a o ana kadar bir çaylağa verilen en yüksek kahramanlık rütbesi verilirken kendisine sıradan bir derece verilmesine verilmesine rağmen bunu çocukça bir sevinçle karşılasın. şehirleri yok eden canavarları bir yumrukta tuz buz ettiği halde bunu marketten ekmek alıyor olmanın sıradanlığıyla gerçekleştirsin.

adam forrest gump, bombacı mülayim ve umut sarıkaya tarzında yaratılmış bir karakterin karışımı gibi adeta. büyüksün saitama usta. seni geç tanıdım, hemen bitirip boşa düşmemek adına azar azar izlediğim bölümler bitince damağa çalınmış bir parmak bal olarak kalacaksın.
  • seinen türünde yayınlanan manga ve anime serisi. naruto, one piece türündeki sevgi ve dostluğu inceleyen shounenlerden sıkılanlara birebirdir. ki çoğu manga ve anime klişesiyle dalga geçmesiyle bile sevilesi, tavsiye edilesi, patates kafasından kendi suçlu kahramanımız.

--- spoiler ---

karşısına çıkan aslan insan karışımı bi kimera'nın, "limb cutter meteor swarm" gibi animelerde sık gördüğümüz gubidik isimli saldırı yapmak ve bunu yaparken bağırması karşılığında usulca "peşpeşe sıradan yumruklar" deyişi gözlerden yaş getirtmiştir.
    --- spoiler ---

türkçe çevirisi are-you-sure tarafından yapılan bölümleri izlemek, tercih ettikleri dil açısından daha zevklidir. *
  • genç bir salaryman* adayının iş ararken bir villain ile karşılaştığında çocukluğunda izlediği animeleri falan hatırlayıp "doğru lan ben niye her gün 9-5 çalışayım ki ben süper kahraman olmak istiyodum çocukluğumdan beri, bugün o gündür" diyerek adama dalmasıyla beraber hayatında yeni bir sayfa açmasıyla başlar.

bizimki hayvan gibi çalışır hatta çalışmaktan saçlarım döküldü der ve sonunda o kadar güçlü bir kahraman olur ki, artık hiçbir şey bana zevk vermiyor bütün savaşlarımı ilk yumrukta* kazanıyorum zaten heyecan bile duymuyorum deme noktasına gelir.

her gün ayrı bir belanın musallat olduğu alfabetik isimli şehirleri kurtarır. kurtarırken yüzünde çok duygusuz bir ifade vardır. öyle ki, "ben dünyaları yıkmaya geldim!! ben yüce zork! kork benden!" diyen canavara bakıp "ok." der.
  • her okuduğumda, izlediğimde hakkında bir şeyler yazasım geliyor lan. efsane bir seri bu.
    mesela, sensei'in acı kuvvetinin sırrı şuymuş;

--- spoiler ---

3 yıl boyunca her gün 100 şınav, 100 mekik, 100 çömelme ve 10 kilometre koşu. kel kaldığınızda bunun işe yaradığını anlayacaksınız.

--- spoiler ---

edit: http://img-9gag-fun.9cache.com/…to/ay0gl8v_700b.jpg
hesabın var mı? giriş yap