• sağlamdan öte kaliteye sahip tütündür, eğer bir keyif pezevengiyseniz bu tam size göre.
  • odada sigara içtiğimde yanımda duramayan insanların, bunun sarısını içmeye başladıktan sonra bi' tane iç de koklayalım yeğenim demesini sağlamış güzel tütün. yalnız 50 gramı 15 lira olduğundan pek keyifli içilemiyor.
  • tütün içtiğinizi anlamanızı sağlayan tütün. bu tütüne başladıktan sonra ne içtiğiniz sigaralardan ne de diğer tütünlerden zevk alabilirsiniz. hiçbiri old holborn'un yerini tutmaz.
  • en güzel sigara tütünü.kokusu tadı rengi herşeyi apayrı.. öyle ki akabinde golden virginia,samson gibi tütünleri içince maydonoz içiyormuş gibi bir his yaratır.
  • sarısı rom kokan tütün.
  • bütün kötülüklerin kayınçosudur. drum'la sigarayı azalttım, sarı old holborn'la abarttım.
  • sarmalık tütünlerin kralı. bir yılı aşkın süredir tüketmekteyim. ikamet ettiğim yerde bulunmadığından aylık siparişler şeklinde alıyorum ve ay sonunda paketler bitince diplerinde kalan tozu bile fabrikasyon sigaralara tercih ediyorum, işte öyle bir tütün.

benim tercihim ekstra slim ocb filtre ve arap kağıdı. daha önce ocb kağıt da kullandım, gızehin bütün renklerini de en güzel kombinasyon bu bence. arap kağıdı sevmeyen kırmızı gızeh kağıtla sarsın fakat ocb filtreden şaşmasın. çok ince kağıtları ben pek tercih etmiyorum çünkü tat olarak iyi olsa da sigara çok çabuk sönüyor, çakmak elimde her çekişten önce yakıyorum müptezeller gibi. organik filtreleri de tercih etmiyorum çünkü sinir bozucu derecede yumuşak oluyor, paketteki şeritlerden çıkarmak bile zulüm, sigarayı birkaç çektikten sonra filtre daha da küçülüyor ve kağıtla arasında boşluk oluşuyor. dandik 1 liralık filtrelerde olan şeylerin aynısı yani.

ara sıra kendim zıvana yapıp filtre yerine kullanıyorum, tütünün aromasını ve boğazda bıraktığı tadı sonuna kadar tecrübe ediyorum cigaradan falan tecrübesi olanlar zikzak şeklinde bunu deneyebilir, tabi ayda yılda bir.

bir paket old holbornu 4-5 günde bitiriyorsanız kuruma sorunuyla çok karşılaşmıyorsunuz fakat 5+ güne uzarsa böyle bir sorun oluşuyor. az içtiğim dönemlerde tütün kesesi kullanıyorum ve bir günlük tütünü keseye koyup içiyorum, böylece günde bir kere açılan paket son anına kadar nemini korumuş oluyor. elma kabuğu yöntemi de kötü değil o şekilde de son bikaç günü idare edebilirsiniz tabi.

old holbornu veya diğer sarmalık ithal tütünleri tüketiyorsanız bir şeye dikkat edin, adıyaman tütünü gibi kağıdın içini tıka basa doldurmayın. bir tutam alıp koyun. sararken nazikçe yuvarlayın çok bastırmayın. tütünün arasında hafif bir hava kalsın. yapabiliyorsanız filtreden yakılan uca doğru genişleyen bir şekilde sarmaya çalışın. işte o zaman tütünün gerçek tadını ve aromasını alacaksınız. tütün çok sıkış tıkış olduğunda hem tadı gelmiyor, hem de çekmekle duman gelmiyor. somurmaktan yanaklarınız ağrıyor.

diğer tütünleri de bu başlık altında ufaktan değerlendireyim. tütünseverlere bir hizmetim olsun.

golden virginia; benim pek beğendiğim bir tütün değil. aroması çok ağır, ağızda bıraktığı tadı sevmiyorum fakar sevenine saygı duyarım çünkü karakteristik bir tütün kesinlikle. denemeye değer. (piyasada naylon bir ambalajda satılanı var kesinlikle sahte, gördüğünüz yerde kaçın. orjinal paket ambalajda değil ve paketi elinize alınca kağıdın kalitesinden belli oluyor zaten her şey. orjinal olmayan çok ince kıyılmış oluyor, bildiğin adıyaman tütününü işlemden geçirmişler. suya yatırılmış gibi de ıslak.)

old holborn beyaz paket; sarıya nazaran tadı aroması falan başta bir hoş geliyor fakat tütün çok kısa kıyılmış oluyor. bunun sonucunda ise tabi ki de çabuk toza dönüşüyor. sürekli paketi açtığınız tazelikte kalsa bu da süper.

george karelias; ilk içtiğimde beğenmiştim fakat sonraları ne aroması beni tatmin etti ne de sertliği. light ve normal olanlarını kullandım, uzun süre kullanımda tadı iyice kötüleşiyor.

drum; lacivert paketi önerebilirim. nem bakımından en iyi tütünlerden birisi, baya nemli geliyor ve nemini uzun süre muhafaza ediyor. sarı ve açık mavi paketleri fazlasıyla hafif. hafif sigara tercih edenler beğeneceklerdir çünkü tat olarak bir sorunu yok. üstelik çok aromalı bir tütün markası değil.

pueblo; bilmiyorum bana mı öyle rastladı çok kuru bulduğum tütün. sert sigara sevene muazzam ama kuruluğundan ötürü içimi zorlaşıyor ve paketin sonu tamamen toza dönüşüyor içilmiyor. nemlendirilerek içilebilir çok fazla denemedim.

american spirit; yine kuru bir tütün. aslında bu tarz kuru tütüne alışık kişilerin beğeneceğini tahmin ediyorum. organik, işlem görmemiş bir tütün. paketin içinden kıyılamamış bir parça tütün içinde muhafaza ettiği toprakla beraber çıkmıştı bir kere o kadar organiktir, topraktan direkt ciğerlere.

marlboro; hem kırmızı hem de light olanını denedim. tat olarak mükemmel fakat sertlik olarak maalesef beni tatmin etmeyen tütün. old holborn sarı paketin yanında tüy sıklet gibi kalıyor. hafif sigara severler bayılacaklardır. ciğerlerime çektiğim en lezzetli dumanlar bu tütünden çıkmaydı.

camel; sertliği ve tadı güzel bir tütün. tek sorunu nem oranı. az daha nemli olsaydı siparişlere bir iki paket ekletip değişikli içerdim. en azından alternatif oluştuğundan kendi tütünüm de hiçbir zaman baymazdı.

amber leaf; old holborna sertlik bakımından çok yakın tat bakımından da eh işte durumunda bir tütün markası. yalnız kokusu açık ara leş bir tütün. bıyıklarımda bıraktığı koku yüzünden sürekli bıyıklarımı yıkıyordum bunu kullanırken. old holborn bulamasam gene eline düşerim ama gideri var çünkü.

gv; sarı bir paketi var. deneme amaçlı almıştım. orta hafif arası bir sertlikte ve tadı da hiç fena değil ancak temini güç bir tütün. sürekli kullanmak bu bakımdan zor.

royal leaf; bunu içeceğine al yurdum adıyaman tütününü iç çok daha iyi. organik bir tütün ama güneşin altında kalmaktan kavrulmuş bir şekilde gelir paketin içinde. o kadar kurudur ki elde sarmak bile zorlaşır. içerken boğazı yakar, ağır falan da değildir. çok boktan bir şey denemeyin.

lucky strike; bunu tarif etmem zor. tadı eh işte çok kötü gibi değil. fakat sertliği kuruyunca güzelleşiyor fakat kuruluk hoş olmuyor boğazı da yakıyor. nemlendirince tütün çok hafifleşiyor. çekince boğazda kitlenen sigaralar gibi değil de samsun sigaralar gibi çekip çekmediğini anlamıyorsun. ben hiç sevmem bu tür sigarayı.

uyarı: tütün ve tütün mamülleri tüketmek, damar tıkanıklığına bağlı olarak kalp krizi ve felç riskini yükseltir. tütün ve tütün mamülleri her türlü hastalığın en yakın dostudur.
  • sarısı gerçekten güzeldir biraz hafiftir boğazı yakmaz. ama arkadaş kervan pasajında 20lira olmuş. bu yılın sonunda 50lıra falan olur heralde. ben daha hızlı zamlanan baska bısey bılmıyorum. altın yerıne sarı old holborna yatırım yapılabılır.
  • mavi olanının iflah olmaz bağımlısı olduğum mucizevi ot. yaklaşık 6 aydır sadece mavi old holborn içiyorum. ne öksürük, ne balgam var çok temiz bir tütün. o kadar güzel bir tadı ve kokusu var ki sigara içmenin keyfini alıyorsunuz. ancak geçenlerde tütüncüm bulamadığını ve getiremediğini söyleyince ne yapacağımı bilemedim. "abi drum vereyim, çok benzer" dedi, ver dedim. onun da seveni vardır ancak old holborndan sonra hiç gitmiyor drum denen mamül. buradan pek yardımsever bir yazar* sayesinde başka bir yerden buldum. şimdi o drumı nasıl bitireceğim kara kara onu düşünüyorum.
  • mavi olanı o kadar süper inanılmaz bir şey ki, size ilk sigara içtiğiniz zamanlardaki keyfi takdim edebilir. hatta ben bizzat babama takdim ettiğimde kendisi ''meyveli mi lan bu?'' diye sormaktan kendini alamadı ve o şahane tadın tadını çıkardı. encoy.
hesabın var mı? giriş yap