• yeni bir moda mı yoksa kültür değişikliğinden midir bilmiyorum ama pickup ve suv tarzı araç tercihi hızlı bir şekilde artıyor. dolayısıyla bu arabalara sahip olanlar kendilerini bir anda offroad dünyasının içinde buluyor ve kendilerini dağa taşa vurmaya başlıyorlar.
    bu yeni nesil içinde, kendi tabirleriyle ofrotçuyuz gardaş diyenlerin offroad kavramını yanlış anladıklarını düşünüyorum.
    babaları zengin ya da iyi kazanan üç beş adam birleşip arabalarına ortak bir logo, üstüne bir de youtube kanalı açtı mı tamam oldu bu iş diyor, sonra basıp gittikleri yayla ve meralarda spin atıp, yemyeşil otlakları çamur yığını haline getiriyor, dağa taşa ateş edip, çöplerini bırakıp basıp giderek yaptıkları işin adını offroad koyuyorlar.

ülkede bu işi hakkıyla yapan, orman yollarında maceradan maceraya koşan, dozerden başka aracın giremediği yollarda gerçekten keyfini adam gibi alan, mecbur kalmadıkça çayır çimene çıkmayan, çimin üzerine çıktığında çamur olmasın diye asla gaz basmayan, çöp bırakmadığı gibi gittiği yerlerdeki çöpleri toplayan, hayvanlara yiyecek bırakan ve youtube'da izlenme sayısı derdi olmayan insanlar var, onlar için tek bir kelime kullanıyorum, baştacısınız.

diğer çayır çimen düşmanlarına sesleniyorum, o ot kolay kolay bitmiyor inanın bana, yaylada rüzgar altında, kışın aylarca kar altında size kıymetsiz gelen o ot inanın zor bela bitiyor. hayvanların otlayacağı, börtü böceğin içinde gezeceği, insanların uzanıp dinleneceği yerlerihor görmeyin
    rica edin belediyelerinize, size pist yapsın, sizde sabaha kadar çamur içinde debelenip durun. doğaya dokunmayın. hepinizin araçlarında koca koca bagajlar var, çöplerinizi yakmak zorunda da değilsiniz. çöp bidonu görene kadar bagajınıza atın.
    düzeltme: imla
  • eglencenin otesinde bir şey arazide yokuştan aşagı 100 km hızla devrileceginizin korkusu içinizde ilerlerken adrenalin sınırları zorlanıyor.kullanılan jeeplerin güzelligi ayrı bir konu.
  • bağımlılıktır. bir kere o aracı 4x4e alıp, 'acaba şuraya çıkabilir miyim?' dersiniz, 2 hafta sonra bir bakmışsınız diz boyu çamurda saplanmış bir jip..

bir sonraki olayı henüz bilmiyorum da yakında öğrenirim, seninle de paylaşırım sözlük.
  • bir grand vitara..

vitaranın sağ basamakta iki kişi, ön korumada bir kişi. arkası toprak yokuş.
    sağ arka tekerlek dönemeyecek kadar çamurluğa gömülmüş. sağ ön tekerlek havada. sol arka tekerlek havada. sol ön tekerlek çaresiz..

işte bu, bu sizi ancak bir ay kadar offroaddan uzak tutabilir.
  • hemen her haftasonu istanbul'un çeşitli bölgelerinde küçük veya büyük topluluklarla icra edildiği görülebilen yaşam felsefesi.
    (bkz: www.gezenbilir.com)
  • normal yol sartlari disinda da kullanilmak uzere dizayn edilen araclar icin kullanilan laf. misal efenim offroad kamyonlar vardir. en baba offroad kamyon ureticisi cat'tir kanaatimce. normal kamyonlarin tasima kapasiteleri 25 ton civari iken offroadlar 40-150 ton tasima kapasitesiyle uretilir ve yagmur camur kar yagmur demez calisir, belden kirmalisi makbuldur..

http://www.autostradatransilvania.ro/…m-21-000.html
    http://www.autostradatransilvania.ro/…m-21-000.html
  • yol olmayan yerde motorlu aracla gitmek.

offroad yarisinda veyahut offroad yaparken jipler bozulmaz kirilir. bu deyimi sadece offroad yapanlar kullanir. genelde her yarista veya toplu offroad yapmalarda meydana gelir.
    (bkz: cj5)
  • orman ya da doğa içinde yapılanları zevkli olmak ile beraber doğal yaşamı egzoz gazları, gürültü ve toprağa geçen motor yağları ile resmen zehirlemektedir.

bu yüzden off road organizasyonlarının nerede düzenlendiği sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.
  • 4*4 araçlar ile yol dışında (adı üstünde zaten) yapılan motor sporu. popülerdir ve masraflıdır (yapıyorumda biliyorum) her gezide, yarış aracın biyerini kırmak racondandır. takla atmak ise şahanedir.

bir zamanlar cj5 çok kullanılırdı, ancak şimdilerde suzuki vitara tercih edilir oldu. daha dengeli ve alçak olması sebebi ile.
  • yakaladığım ilk fırsatta bir lada niva'yı modifiye ederek yapmak istediğim spor. hem zıpkınla avlanmak için gittiğimiz yol geçmez yerlerde de faydası olur.
hesabın var mı? giriş yap