aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • --- spoiler ---

star wars evreni'nin anakin skywalker'in hayatını anlatmak için yaratıldığı şeklindeki tezin en güçlü antitezi, bence, obi wan kenobi'nin varlığıdır. koskoca jedi konseyi, corruscant'taki ofisi $en karde$ler kiraathanesi'ne çevirip ak$ama kadar pi$pirik oynarken ne kadar dark side pisliği varsa obi wan temizlemi$; darth maul''dan anakin'e dooku*'dan grievous*'a butun derdi tasayı çözmeye ko$turmu$tur. anakin ellerinin arasindan kayıp giderken, palpatine anakin'i buyuk bir sinsilikle dark side'a çekerken koskoca konsey altılıya, sayısala dalıp uyumu$, obi wan durumun farkına varmasına, anakin için endişelenmesine rağmen konseyin üzerine atadığı işlere koşturmaktan durum ile ilgilenememiştir. velhasıl george lucas'ın anakin'in hikayesini anlatmak icin obi wan'i bozuk para gibi harcamasından dolayı hissettiğim gıcıklık çok müthi$tir ve kendisinin ağzına tekme atmak hevesim deniz derya geni$liğindedir. bakınız zavallı obi wan, jedi order'in kıçını kurtarmak icin neler yapmi$, kimlerle kar$ila$mi$tir :

- qui gon* ile naboo'ya gitmi$, amidala korunacak diye başına olmadık bela almıştır.
    - amidala'yı naboo'ya geri götürürken darth maul'la kar$ıla$mı$ ve yenmi$tir. bu kar$ıla$madan sonra anakin veledi durduk yere obi wan'in ba$ına kalmı$tır.
    - coruscant'a döndükten on sene sonra kamino'ya gitmi$ klon ordusunu ke$fetmi$tir; buradan gittigi geonosis'te dooku'nun ayrılıkçı planını ögrenmi$ ve yakalanmi$tir.
    - kurtulduktan sonra dooku ile dövü$mü$, dooku bunun uzerine demir sütun filan fırlatmi$tır.
    - klon sava$ı'nda corruscant'i korumak icin bi' ton belaya girmi$, ona buna kılıç sallamı$; en sonunda dooku ile bir kez daha kar$ila$mi$, bu kar$ila$mada da üzerine koca bi' $ey dü$mü$tür.
    - general grievous ile kar$ıla$mı$ kendisini itinayla doğramı$tır.
    - tabi ki dark side'a gecen anakin'le kar$ila$mi$ ve kendisini de doğramı$tır.
    - tatooine'e cekilip münzevi hayatına devam ederken leia kendisinden yardım istemi$ ve bu defa luke* veledi ba$ina bela olmu$tur.
    - ilk death star'a girmi$, güç kalkanını devreden çıkartmı$ ve orada anakin* ile bir kez daha kar$ila$mi$, bu defa force'la bir olmu$tur.

saniyorsunuz ki obi wan burada ölmü$ bitmi$tir ama bence bu temiz yüzlü jedi aslen kurtulmu$tur. elalemin force içinde yüzen bebelerinin** ukalalığını çekmek, koyun gibi saf jedi master'larının aptallığının pisliğini temizlemek i$inden sonsuza dek istifa etmi$tir. yaptiklarının kendisi için en hayırlısı da doğrusu budur.

kısacası efendi obi wan taçsız bir kıral, adı anılmayan bir kahraman ve hikayenin en şerefli karakteridir. kendisine buradan üç kulhuvallahu bi elham yolluyor, gücün zevki sefası kendisine helali hoş olsun diyorum...

--- spoiler ---
  • olur da jedi'lar soyle bir cv yada portfolio olayina girerlerse buyuk ihtimalle agizlari acik birakacak soyle bir sey cikacaktir ortaya.
    ogrencilerim: anakin skywalker (ki bu secilmis velet), luke skywalker (bu da onun oglu).

kestiklerim: darth maul (bin yil sonra ortaya cikan ilk sith), durge (olmeyen cinsinden odul avcisi), grivieous (tum zamanlarin en iyi birebir jedi kesicisi) , anakin skywalker ( yine secilmis olan)

dalga gectiklerim: asajji ventress ( ki ucagini alip kactim), darth vader ( darth dedim sonra kilicimi kapattim)

projeler: amidala'nin katilini yakaladim, dooku'nun komplosunu ortaya cikarttim, luke'u tusken'lardan kurtardim,

is tecrubesi: jedi council eski uyesi. jedi master, clone wars sirasinda general

mal varligi: mavi isin kilici, cubbe, siri tachi'nin fotografi ( ki bu yavuklum olur). force-sensitive tas ( anakin'e dogum gunu hediyesi diye verdiydim)

midicholarian sayisi( yari resmi olarak): 13000'in ustunde
  • bir gün beyaz show'a katılırsa sahneye şöyle çağrılacak karakter:
    "obi yıldız"
    "obi savasçı"
    "obi jedi"
    "obi wan kenobi”

(bkz: iğrenç espriler)
  • kücükken abimle her gün okuldan dönüste tvden cektigimiz star wars videosunu izlerdik. bir gün annemin temizlik yaparken kendi kendine "tek umudum sensin obi wan kenobi" dedigini duydugumuzda bir süre filmi hergün izlemeyi biraktik. ha sonra ne oldu, yine basladik..
  • anakin'i sevdiği kadar beni sevse vatana millete hayırlı bi evlat olurdum.
  • darth maul'u, general grievous'u anakin'i haklayip iki sefer kont dooku'ya madara olmu$ cok baba jedi master. dooku'nun teknigi ters geliyor herhalde kendisine.
  • a new hope'da darth vader obi wan'ı öldürmemiş, obi wan kendisi force'a dönüşerek vader'la dalgasını geçmiş, uysada kodum uymasa da demiştir. 1-0 yenilginin intikamını alamayan dart vader, bu konudaki ezikliğinin yarattığı stresin bağırsaklarına vurmasından dolayı devamlı gaz kaçırmaya başlamıştır. bu durum sonucunda aslında gemilerde kasklarını çıkaran stormtrooperların başlıksız dolaşması imkansız hala gelmiş. havalandırma boşlukları 10 kişinin sığabileceği ebatta inşa edilmiştir. dikkatle izlenirse komutanların görüşme esnasında nefes almadığı gözlenebilirki lucas amca burda duyguyu çok iyi vermiştir.

darth vader sanılanın aksine imparatorun elektriği ile çarpılarak değil, force lightning'in gaza temasıyla oluşan grizu patlaması sonucu can vermiştir. yoksa bu adam günün 12 saati elektrikle şarj olmaktadır, çarpılacak olsa orda giderdi.

tüm bu rezillikleri görünce insan obi wan'a saygı duymadan edemiyor. rahat uyu abi hala 1 numarasın...

(bkz: bana darth vader obi wan'ı öldürdü dedirtemezsiniz)
  • jedi soykırımı yapmış koskoca droid ordusunun generalinin mekanına selamın aleyküm diye dalan jedi master.
  • ulan iyi sömürüyorsunuz bizi ha, bir yandan hoşumuza da gidiyor.*

dizisini dört gözle beklediğim efsane karakterdir.
  • darth maul'un, ustası qui gon'u öldürdüğü sırada, olanları yalnızca izlemek zorunda kalan kişidir. jedi öğretisini benimsemiş olsa da obi wan'ın, karşısında ustasının öldüğünü görünce nevri dönmüş ve hafiften bir dark side'a kayış gerçekleşmiştir. yoksa bir padawanın bir sithi halletmesi* pek normal değildir. zaten bunun sonucu olan ifadeye de darth maul un o andaki suratında da rastlanmıştır: "nasıl kesti lan bu beni?" den çok; "lan, burada sith olan ben değil miydim?" gibi bir ifadeyle gözden kaybolmuştur.
hesabın var mı? giriş yap