• edit: şu aşağıda yazılan entry'ye istinaden cevap verelim.

ben hancıyım sen yolcusun. antalya'ya tatile giden adamla, merkezde yaşayan adamı bir tutmuş arkadaş. gelmiş buralara, merkezde takılmış gezmiş iki üç ingilizce bilen karı kızla tanışmış, biraz da para harcamış, sağda solda fotoğraf çekmiş ve çıkıp gitmiş. bu tipler burada hep vardı ve olacaktır. ben burada yaşıyorum çalışıyorum yıllardır da buradayım. tatile gelmiş olan adam bana laf sokmuş. ha birde çalışmaya gelen genellikle inşaat mühendisleri oluyor, bir süre durup sonra gidiyorlar. onlardan da olabilir.

gelin bugün size biraz bu şehirden bahsedeyim. allah yolunuzu pek düşürmesin ama, eğer ki bir şekilde gelecek olursanız bu entry'yi açar okursunuz.

gelecek olanlar için ilk olarak hava durumundan bahsedeyim ki ona göre önleminizi alıp gelin. burada sokakta gezerken öyle yakışıklı / güzel görüneyim gibi bir takıntınız olmasın. çok soğuk günlerde bir kadınla erkegi ancak kıyafetinden ya da kafasındaki berenin topuzundan ayırt edebilirsiniz. berede topuz varsa kız, değilse erkektir :) türkiye'den alıp geleceğiniz kıyafetlerinizin çoğunu burada giyemeyeceğinize garanti veriyorum. ben bile türkiye'de çorabı kaliteli giyerken, burada sokakta yaşlı teyzelerin sattığı yün çoraplardan üst üste iki adet giyip çıkıyorum. buna rağmen uzun süreli yürüyüşlerde ayak parmaklarınız yavaş yavaş ıslak gibi olacaktır. üst üste iki üç termal içlik, çok kalın yünlü bir mont, çok sağlam deri eldivenler, bere, atkı vb olmalı.

şehire sürekli olarak kar yağıyor fakat sıcaklık -25 altına düştüğü zaman esas şenlik başlıyor. masmavi gökyüzü olmasına rağmen lânet şehire yine kar yağıyor. ilk geldiğimde çok şaşırmış ve sonradan bunun donan nemle alakalı olduğunu öğrenmiştim. türkiye'de olduğu gibi sert rüzgarlar olmuyor fakat az biraz rüzgar şiddetini arttırırsa, soğuk sizi üşütmez fakat resmen keser. burada böyle söylüyorlar. birini soğuk kestiği zaman düşüp bayılıyor ve hemen kıyafetlerini çıkarıyorlar. -25 altında nefes alırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmanız tarafınıza olacaktır, yoksa burnunuzun içi donuyor ve sürekli olarak elinizi burnunuza sokmak durumunda kalıyorsunuz. inanılmaz rahatsız edici bir durum.

kısacası novosibirsk rusya'nın sibirya bölgesinin biraz güneyinde kalıyor fakat nedense sibiryanın merkezinde baş gösteren soğukları alabiliyor. gelirken önlemleri alın.

novosibirsk'e türkiye'den direkt uçuş yok ve genelde moskova aktarmalı geliniyor. yaz sezonu sonunda ucuza antalya'dan direkt uçuşlar var, yakalarsanız hızlı bir şekilde gelme imkanınız olur. kış mevsiminde havalimanına inerken inanılmaz bir adrenalin yaşayabilirsiniz. öyle istanbul havalimanına pamuk gibi inmeye benzemez. pilot arkadaşlar daha detaylı bilirler fakat geçen arkadaşım buraya geldiğimde uçak pistte kayınca, pilotlar uçağı tekrar havalandırmış ve yarım saat sonra pist temizlendikten sonra uçak inmişti. pist o kadar bozuk ki, uçak indiğinde adeta zıplıyor pistte. eğer ki ucuza iç hat bileti alıp moskova'dan ya da başka şehirden buraya gelmeye kalkarsanız, tupolev tarzı bir uçakla gelebilirsiniz ve saçlar üç dört saat içinde beyazlayabilir. geçen yıl bir keresinde pilotlar apolet gömlek elinde alet çantası ile iniş takımlarında bir şeyler yaptığını hatırlıyorum uçak kalkmadan. dedim inşallah inerken bu takımlar açılır.. neyse, gelirken aeroflot ya da pobeda'dan şaşmayın. pobeda 10 kilo bagaj hakkı veriyor ve uçak içinde karı koca ayrı yerlere oturtuyor. itiraz etmeyin ve 20 euro ödeyin yan yana oturmak için. uçakları boeing 737-800.

şehirde hiçbir zaman temiz bir zemine rastlayamazsınız, her yer ya kar ya buz. yollar da dahil. hatta otobüslerin içi bile. burada arabalar zincir takmıyor ve takana gülerler. lastikler de öyle kış lastiği falan değil, ne bulursa takıyorlar ve öyle gidiyorlar. bir video yükledim link. çok ilginç, türkiye'de bir saat kar yağar ve herkes zincir takar ama burada yok öyle, o araba gidiyor her şekilde. sürücülerin %90'ı kadın. troleybüs, tramway, metro, taksi vs hepsi kadın. kış mevsimi yaklaştığında bazı insanlar araçlarını kış uykusuna yatırıyor. motorun suyu boşaltılıyor, akü sökülüyor ve araba kaderine terk ediliyor. kullanılan otomobiller de ise kumanda ile çalışan webasto sistemi, araç çalıştırma sistemi vs bulunuyor. gece otomobiller kendi kendine programlandığı gibi belirli saatlerde çalışıyor. öyle arabayı akşam park edip sabah çalıştırmaya kalkarsanız hapı yuttunuz demektir.

kadın demişken şu meşhur meseleye de değinelim bazı arkadaşlar için. buradaki kızlar yukarıda yazdıkları gibi kışları içinizi ısıtmaz, rusya'nın yozgat'ı gibi bir yer olduğu için genelde yabancılar pek sevilmez. sizi esmer görünce tacik zannederler ve sizi görünce yollarını bile değiştirirler. karı kız ayağına gelecek olanlara tavsiyem ukrayna'ya falan gidin. buradan kız bulabilirsiniz fakat genelde sizinle tek amacı evlilik olacaktır. sizin sadece günübirlik bir ilişki aradığınızı anlarlar ise, bir güzel donunuza kadar alıp yollarlar ve akıllanırsınız. burada kadın nüfusu çok fazla ve o meşhur kızlar da evde oturup dikiş nakış işleri ile uğraşıp beyaz atlı prenslerini bekliyorlar. amacınız evlenmek ise buyrun gelin. kesinlikle sarışın mavi gözlü sadık bir rus kızı bulur ve gidersiniz. dediğim gibi farklı işler için moskova, kiev, odessa falan daha uygun. biz zamanında çarpıldık, siz çarpılmayın. birde erkek nüfusu az olunca kızları birbirlerine karşı daha ilgili bir hale gelmiş, birbiriyle öpüşen iki kız görünce şaşırmayın.

halk asla ingilizce bilmez ve çat pat bildiğiniz rusça da burada pek işe yaramaz. sürekli "ne diyorsun sen ya" modunda suratınıza bakıp kafa sallarlar. burada konuşulan rusça ile batı tarafında konuşulan rusça gerçekten çok farklı.

burada soğukta kalmanız mümkün değil. herhangi bir binaya dahi girseniz sizi kimse çıkartmaz ve şehirde boş olsun ya da olmasın tüm daireler ısıtılır. siz istemeseniz bile mecburen ısıtılıyor ve ısınma problemi yok. sıcak su devlet tarafından evlere dağıtılıyor. hem banyodaki sıcak su, hem ısınma için bu ay yaklaşık 80 lira fatura ödedim. soğuk su dahil.

şehirde güvenlik problemi yok fakat başıboş pitbull cinsi köpeklerin son zamanlarda sayısı bir hayli arttı ve saldırı haberleri gelmeye başladı. gece kuytu köşelerde dolaşmayın diyeceğim fakat gün zaten çok kısa sürüyor. güneş çok geç doğuyor ve tepeye hiç çıkmadan ufuk çizgisi üzerinde bir süre devam edip batıyor. sürekli akşam üstü ya da sabah havası var şehirde. türkiye ile saat farkı 4 saat.
    geceleri sağda solda içip bağıran tipleri görebilirsin, hatta geçenlerde birbirlerine şaka mahiyetinde silahla ateş ediyordu bir grup manyak. kavgayı gürültüyü sevmezler, çok sakinler fakat türkiye'de olduğu gibi değil. çok damarlarına basarsanız gömerler karın içine ve yaz gelince bulunursunuz.. şehirde polis görmek zaten mucize. sağlık ve emniyet birimlerine çok güvenmeyin.

yolda yürürken binalara çok yakın yürümeyin, yüzlerce kiloluk buz kütlesi düşebilir kafanıza ve orada kalırsınız. yerel yönetim çatıları temizlemek zorunda fakat kimse işini doğru düzgün yapmıyor ve sırf bu sebepten her yıl burada yüzlerce insan ölüyor.

yemek konusunda eğer takıntınız var ise aç kalırsınız. dana eti bulmak mümkün değil ve nereye giderseniz gidin domuz eti yersiniz. türk pazarı var burada yufka falan satıyorlar fakat türkçe konuşan yok. bu pazarda da nedense kafalarına fes takmış kişiler çalışıyor. bir tanesine; "lan biz böyle mi giyiniyoruz türkiye'de" dedim, "ben özbek seni anlamıyorum" demişti. helal diye sattıkları çoğu şeyin at eti olduğunu da belirteyim.

trafik kuralları çok saçma fakat yayalara yol veriyorlar. arabaların neredeyse tamamı sağdan direksiyonlu japon arabaları. fiat, ford, volvo, mercedes, bmw gibi arabaları burada göremezsiniz. en revaçta olanı toyota. toyota gerçekten bu koşullarda hakkını veriyor.

şimdi türkiye güzellemesi yapıyor diyeceksiniz fakat gerçekten bizim ülkemiz birçok konuda çağ atlamış. burada bir pasaport bile yaklaşık 40 günde çıkarılıyor ve sırf bunun için günlerce uğraşabilirsiniz. bürokrasi aşırı yavaş, belediye çalışmıyor ve bir şeyi herhangi bir yere şikayet etme şansınız yok. yol kardan kapanıyor ve canları isterse ertesi gün bir traktör gelip yolu açmaya çalışıyor. antalya'da yaşayan ruslar ise otobüs şoförünü bile hemen belediyeye şikayet ediyor. bir ara denk gelirsem fotoğrafını çekerim 65 numaralı dolmuşu görseniz, fizik kurallarını tekrardan gözden geçirirsiniz. o kadar insan o arabaya nasıl biniyor hayret verici. binmesi sorun değil, şoför o kadar insan içerdeyken dışarı çıkıyor ve sigara içiyor :)

unutmayın ki; burası zamanında bir sürgün şehriymiş. sevilmeyen sanatçılar, politikacılar buraya sürgün edilirmiş. bu sebepten şehirde kültür ve sanat almış başını yürümüş. sokakta eğer bir kitap tezgahı açılırsa, sanki bedava bir şey dağıtılıyor gibi onlarca insan başına toplanıp kitap almaya çalışıyor. gençler telefon bağımlısı değil bizim gençler gibi abuk subuk tiktok videoları çekmiyorlar. bu arada unutmayın telefonları dışarıda çok kullanmayın kapanıyor soğuktan.

"herşeyden bıktım yeter artık" deyip gelmek ve burada yaşamak isterseniz kiralar yüksek fakat yaşam ucuz. gece hayatı içine girmezseniz gül gibi yaşanıp gidilir. sessiz sakin bir şehir. burada herhangi bir konsolosluk ya da temsilci yok. moskova büyükelçiliği ile irtibata geçeceksiniz herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda ve telefonları hemen yanıtlayıp sizinle inanılmaz derecede ilgileniyorlar.
    burada qr kodu isteniyor her yerde ve aşı karşıtları çok fazla olduğu için kimsede qr kodu yok. burada covid olayına inanmıyorlar. mcdonald's gibi yerler direkt sokaktan satış yapıyor ve oturmak kesinlikle yasak. fakat siz pasaport ve vizenizi gösterirseniz her şey serbest. toplu taşıma ve mağazalarda maske zorunlu.
    yolu düşen falan olursa yazsın. buralardayım ve elimden geldiğince yardımcı olurum

geçen gün şehirde biraz gezdik ve fotoğraf çektik bol bol.. yeni yıla girerken özellikle şehirde çok güzel süslemeler yapılıyor, bunun fotoğrafları ayrıca editler ve eklerim.

novosibirsk ile ilgili güncel olayların paylaşıldığı bir instagram adresi https://instagram.com/…sibirsk?utm_medium=copy_link

görsel park

görsel park

görsel park

görsel park

görsel kafeterya

görsel merkez

görsel metro istasyonu

görsel sokak satıcısı

görsel sokak satıcısı

görsel merkez

görsel yolları

görsel yolları

görsel troleybüs içi

görsel troleybüs içi

görsel alkol ve fiyatları

görsel alkol ve fiyatları

görsel benim araba

görsel ilkokul

görsel merkez

görsel merkez

burada kimse çocuklarını gidip okul önünde beklemez arabayla. anlık bir ilkokul çıkışı görsel

kaderine terk edilmiş ve donmuş bir otomobil görsel

türkiye saati ile 13:46 ve anlık görsel

görsel lenin meydanı

görsel lenin meydanı

görsel opera

görsel lenin meydanı

görsel buz sergisi

görsel
  • 1,5 milyonluk nüfusuna rağmen özellikle deri ve kürk ürünleri için nefis bir ihracat potansiyeli barındıran, buna rağmen ihracatımızın bir türlü doğru dürüst gelişemediği rusya şehri. bunun önemli bir nedeni lojistik; gerek mesafe, gerek bozuk yolları, gerekse iklimi nakliyat sürecini çok sancılı kılıyor. bir başka dezavantajı son derece karanlık işlerin döndüğü gümrük mekanizması. diğer bir nedeni de güney sınırına ve dolayısıyla çin'e yakınlığı sebebiyle oradan mal almaya daha meyilli oluşu.

türkiye'den direkt uçuş yok; en hesaplı ve kestirme aktarma aeroflot ile istanbul - moskova - novosibirsk uçuşu olup 8 saat 25 dakika kadar sürüyor.
  • ehi ehi böhü moskova kızları, ühü ühü peterburg kızları diyen güruhun en büyük yanılgıya düştüğü şehirdir novosibirsk. has slav kızının güzelliğini gözlemleyebileceğiniz en önemli noktalardan biridir. rusça'nın en güzel tonlamalarını yapar buranın insanı. zira geçmişte çoğu şair, çoğu edebiyatçı sibirya'ya sürülmüştür. moskova'nın küreselleşmiş rusça'sındansa çok daha sade bir rusça kulaklarınızı okşar(rusça bilmeyeninkini daha fazla tırmalar).
  • standart sovyet sehirlerindendir, ve digerlerine gore biraz buyuktur(moskova ve st petersburg dan sonra 3. buyuk sehirdir. sibiryanin en sanayilesmis sehiridir, bir anlamda sibiryanin baskentidir. rusya'nin en buyuk tiyatrosunu barindirir. 2 hatli 13 istasyonlu bir metro sistemi vardir. bu metro ob nehrinin uzerinden gecer, lenin meydaniyla marks meydanini birbirine baglar. ob nehri uzerinde kucuk atraksiyonlarin kuruldugu kucuk panayir alani vardir, yaz aylarinda burasi insana cennetteymis hissini verir. lenin meydani ve krasny prospekt onemli bayramlarda trafige kapatilir ve kutlamalar yapilir. universite kenti akademgorodok ile arasinda ob denizi denilen baraj golu bulunmaktadir.
  • şehir hakkında debe'ye giren ve an itibariyle 156 kez favorilenen entry'yi hayretler içerisinde okudum... gerçi hakkını yemeyeyim, intermittent fasting'in diyabete yol açtığı iddia edilen bir çöplükte yazdığımızı varsayarsak genel anlamıyla yine yıldız gibi parlayan, yazarın kendi tecrübelerini aktardığı kıymetli bir entry olmuş ama bazı noktaları bana "e yok artık" dedirtti. kişisel tecrübe kısmına hiç girmiyorum. yazar novosibirsklileri soğuk bulmuştur misal, kalkıp "hayır onlar çok tatlı insanlardır!1!" diyecek halim yok; şahsın kendi gözlemidir, en fazla katılmadığımı belirtip aksi yönde fikir belirtebilirim ama bazı bölümler var ki bence çok yanlış. alıntılayarak gideceğim,

"kadın demişken şu meşhur meseleye de değinelim bazı arkadaşlar için. buradaki kızlar yukarıda yazdıkları gibi kışları içinizi ısıtmaz, rusya'nın yozgat'ı gibi bir yer olduğu için genelde yabancılar pek sevilmez."

slav coğrafyası görmüş her erkek mi aynı olur be abi, hepsi mi konu kadınlar olunca böyle beylik laflar ve genellemelerle konuşur? hadi orayı yine geçiyorum, kişisel deneyim diyelim de 140 milyonluk rusya'nın en büyük üçüncü şehrine yozgat demek? novosibirsk özellikle de iç savaş ve onu takip eden dönemde sürülen aydınlar nedeniyle ülkenin en önemli kültür merkezlerinden biri sayılır. devasa sibirya bölgesinin (ki burada nüfusu 500 bini geçen çokça şehir vardır, öyle uçsuz bucaksız taygadan söz etmiyorum) hemen her anlamda merkezi olduğu gibi ülkenin de en büyük üçüncü şehridir; kısacası moskova ve petersburg'dan sonra en önemli can damarlarından biridir rusya için. ruslar maalesef genel olarak zaten çok zenofobik insanlar ama novosibirsk muhtemelen yabancı yoğunluğunun en yüksek olduğu yerlerden biridir, sizi tacik zannedip yolunu değiştiren birine rastladıysanız muhtemelen dünyanın en salak insanıyla karşılaşma talihsizliğini yaşamışsınızdır. adam novosibirsk'e yozgat demiş la, anaaa. kızların evlenecek adam aradığı, sadık rus kızı bulma hayallerine ise bir şey demiyorum... doğal yollarla tanıştığınız, ilişki geliştirdiğiniz, sizi gerçekten sevdiğine inandığınız rus kızları müstesna; gerçekten rusların evde oturup koca beklediğini filan düşünüyorsanız çok üzülürsünüz arkadaşlar, türkler neden böyle bir hayal dünyasında yaşıyor bilmiyorum ama ruslar bu konuda belki de popülaritelerini bildikleri için inanılmaz acımasızdır. tanıdığım hemen bütün doğu slav erkeği (belarus, ukrayna, rusya vs.) karısının köpeği resmen ve %100 eminim ki yarın işsiz kalsalar eşleri tarafından anında terk edilirler. her ülkede iyi kadınlar ve erkekler olduğu gibi kötü insanlar da vardır ama sibiryalara gidip de "köyden eli yüzü düzgün masum kız" filan almak istiyorsanız çok üzülürsünüz; hah işte o zaman entry sahibinin bahsettiği yol değiştiren insanlara rastlayabilirsiniz mesela. yaşadığı şehirden çıkmamış, tutucu kültürle yetişmiş kızın senin kuru götüne aşık olup da türkleşeceğini mi zannediyorsun a kuzum? yok eğer gözü açılmış, kendini iyi yetiştirmiş, azıcık alımlı çalımlı kız istiyorum dersen o da muhtemelen sana bakmaz zaten. o yüzden bu karı-kız işini geçelim arkadaşlar; şans yüzünüze güler, gerçekten iyi anlaşabileceğiniz birini bulursunuz, o zaman bakarsınız ne olacağına ama "bunlar sadıktır, iyidir" gibi zihniyetle sanki köpek arıyormuşçasına kız avına çıkarsanız o kızlar sizi öttürür, donunuza kadar alıp arkasına da bakmadan gider. neyse, devam edelim,

"halk asla ingilizce bilmez ve çat pat bildiğiniz rusça da burada pek işe yaramaz. sürekli "ne diyorsun sen ya" modunda suratınıza bakıp kafa sallarlar. burada konuşulan rusça ile batı tarafında konuşulan rusça gerçekten çok farklı."

ingilizce bilmedikleri konusuna lafım yok, rusların çoğu ingilizce bilmediği gibi bilse de konuşmaktan çekiniyor. fransızlardaki "benim dilimi konuşacaksın!" elitizminden ziyade utanıyorlar, kendilerine pek güvenmiyorlar eğer halihazırda aktif ve iyi derecede ingilizce kullanmıyorlarsa. gelgelelim rusçayı eğer bakkalda öğrenmediyseniz rusya'nın her tarafında insanlarla rahatlıkla anlaşabilirsiniz... anlamıyorlarsa muhtemelen rusçanız zayıf olduğu içindir bu. bu bir sovyet mirasıdır. köy çocuğundan astronot çıkaran, birliğin dört bir yanında aynı standardı yakalamaya çalışan (ha o standart ne kadar iyi, orası tartışılır) bir anlayış despotlukla birleşip belli bir doktrinle halkın tepesine binilince herkes çoğu alanda mecburen tektipleşmiştir. vurgu farkı, yerel kelime, bazı coğrafyalara has nüanslar vs. yok mudur? elbette vardır ama rusya'da standart rusçanın anlaşılmayacağı, "ne diyon aq" tepkisiyle karşılanacağı hiçbir yer yoktur. "normal rusça"nız varsa ülkenin her köşesinde (hatta ülke dışında baltıklarda, ukrayna'da, belarus'ta, kazakistan'da bile!) gayet rahat iletişim kurabilirsiniz.

velhasıl kelam yazarın uzun uzun yazdığı, novosibirsk'le ilgili meraklısına gerçekten çok fazla şey aktardığı güzel bir entry'ye bu şekilde ekleme yapmak istemezdim; umarım kendisi de görürse bunu kişisel saldırı yahut entry'ye bok atma çabası olarak değerlendirmez ama şahsen bahsettiğim bu iki noktanın çok kritik yanlışlar ve yanıltıcı yerler olduğunu düşünüyorum... hayır kendisi de belirtmiş zaten sanatın ve kültürün başkenti diye, öyle bir yere neden yozgat demiş ya da rusçanın anlaşılmayacağını söylemiş, cidden anlamadım.

vallahi botlarım olsa twitter'da "#novosibirskiminyanındayım" yazıp tt'ye sokmaya çalışırım, o kadar içerledim ve üzüldüm. koskoca rusya'nın sac ayaklarından biri nasıl yozgat ya. velikiy yozgatsk :(

edit: vay arkadaş, adam nasıl içerlemişse entry'nin başına edit koymuş, "mesaj attım cevap vermedi" demiş (gördüğüm an cevap yazdım üstelik, aradan iki saat geçmemiştir, 7/24 ekşi'de yaşadığımızı düşünüyor sanırım) ve üstüne üstlük ne alâkaysa ben kendisine tipsiz demişim gibi değişik bir tavır takınmış. abi allah aşkına şu entry'yi okuyup da nasıl sana tipsiz dediğim sonucuna vardın? veya şehri senden daha iyi bildiğimi iddia ettiğim bir yer mi var? ben diyorum ki novosibirsk'e rusya'nın yozgat'ı demek büyük haksızlık, ayrıca düzgün konuşulan rusçayı anlamama ihtimalleri yok. sen "tipsizsin, kızlar sana ondan bakmıyor" cümlesini filan bunun neresinden çıkardın? gerçekten çok tuhaf. yalnız gerçekten bok gibi şehir olduğuna kani oldum, adamın canı bayağı sıkışmış orada belli ki.
  • moskova'ya göre daha sıcak kanlı insanların yaşadığı şehirdir. kış aylarında hava sıcaklığı - 40 dereceye kadar iner.krasny prospekt şehirde gezilmesi gereken en önemli caddedir...
  • havaalanı kodu ovb olan rus şehri.....
  • sibiryanin baskenti olarak adlandirilan, rusyanin ucuncu buyuk sehridir. giderken haritadaki yerini, moskovaya olan uzakligini, ucakla ne kadar surede gidilecegini bilmedigim yerdi ayni zamanda. ucak biletine bakinca moskovadan 6 saat surecek sandiginiz yer 3 saat suruyor. (saat farki) bu kadar bilinmezligine ragmen guzel sehir, gidip gorulmesi gerekmesede yasanilmasi gereken sehir. uzun sure (2 yil) yasamama ragmen, hic bir polis pasaport sormamistir, yabancilara karsi insanlarin sicak kanli davrandiklari sehirdir.
  • bir aralık ayında sırf meraktan thy ile direk uçtuğum -38 derecelik karlar şehri!
    harika bir bira barı bulunan otelimiz, nefis akşam yemekleri ile keyifli bir 3 gün geçirdim.
    fotoğraf çekmenin aralık ayında imkansız olduğunu ilk ve tek olarak bu şehirde gördüm!
  • kurt cobain'in tıpkısının aynısına acayip benzeyen bir sese sahip bir adamın yaşadığı yer.
    (bkz: http://www.youtube.com/…yu5n0upi80w&feature=related)
hesabın var mı? giriş yap