• gereksiz laf öbeği. türkçemize rte tarafından kazandırıldığına ve yardakçıları tarafından meşhur edildiğine inanılmaktadır.

örn: bu sorun karşısında ne yapabiliriz noktasında çalışmalarımız devam etmektedir...
  • rte'den çıkıp herkese yayılan "şey". gerçi kendisi bugün level atlattı sağolsun:

israil'in gazze harekatı ile ilgili olarak:
    "bizim tavrımız nettir. biz israille olan ilişkiler noktasındaki şeyimizi adeta sıfırlamış noktasındaydık"

noktasındaki şeyini adeta sıfırlamış noktasında olmak. işte türkiye'yi yarınlara götürecek birikim.
  • "...erdoğan'ın dili de bir nevi 'newspeak' [düz çevirisiyle 'yeni lisan']. galizliği, şiddeti bir yana, sentaksı dilbilimsel mânâda enteresan. anahtar sözcüklerden biri 'noktasında'; her durumun bir 'noktasında'sı var. erdoğan bir cümleye başlayıp 'noktasında' deme noktasına geldiği noktada, dinleyenler hemen anlıyor, havanda su dövme noktasındayız. yarım cümleler art arda sökün ediyor, birtakım manyelli sözcükler havada uçuşuyor. ve ileti gayet net iletiliyor. algılar harekete geçiriliyor, mantık kitleniyor." express, ocak 2012, s. 5.
  • bu bağlamda'nın muhafazakar versiyonu..
  • birikimsiz, zayıf islamcıların dillerine pelesenk ettiği söz, deyiş, ıvır zıvır.
  • son birkaç yıldır rte'den duymaya alıştığımız "hakkında, konusunda" anlamında kullanıldığını düşündüğüm, ama tırnak içinde verdiğim sözcükler dururken neden icat edildiğini bir türlü bulamadığım, kulağı tırmalayan ifade biçimidir. benim hatırladığım kadarıyla akp'den önce (aman allahım akp dedim çok densizim) böyle bir ifade biçimi yoktu efendim. ama rte sagolsunlar, artık pek çok akp (bak hala akp diyorum, hala çok densizim) sempatizanının diline de yerleşmiştir. bugün itibarıyla ilker başbuğ'un bir konuşmasında da kullanılmıştır. yani kullanan kesim malesef giderek genişlemektedir.
  • cümle içinde kullanılmış en absürd şekli şöyledir.

"bu soru noktasında verilmiş cevaplarımız var." rte
  • rte, genelde bu lafı zaman kazanmak için her kelimenin, her cümlenin arasında serpiştiriyor.

ıııı'lamak, kem küm etmemek için, kendince bir formül bulmuş anlaşılan.

well, let's say gibi bişey yani.
  • bir akp'liyi tanımak noktasında bir işaret.
  • kullanan kişinin nazarımda osssaniye sıfırın altında bir milyona inmesine neden olan kelime. tiksiniyorum elimde değil.
hesabın var mı? giriş yap