• bugüne kadar iki farklı modelini kullandığım başarılı lastik firması.

kullanımdan kaynaklı edindiğim tecrübelere, diğer model lastik kullanan arkadaşlarla yaptığım sohbetlere ve okuyup izlediğim çeşitli test incelemelerine göre kalitesine ikna olduğum ve eşe dosta tavsiye edebileceğim bir lastik markasıdır.

ben sadece kış lastiklerini deneme fırsatı buldum. kullandığım modellerden birisi hakkapeliitta diğeri de wrg2. hakkapeliitta'yı bir kış deneme şansım oldu geçen sene ve oldukça fazla karlı, buzlu ortamda deneme şansım oldu, çok ama çok memnun kaldım.

arabayı sattığım için eski lastikler yeni aldığım araca uymadı, bu sebeple de bu sene hepsburada'nın yapmış olduğu kampanyadan wrg2 modelini aldım.* henüz kullanmadım ama, kullanan arkadaşlarımın arasında memnun olmayan yok. daha yüksek performans isteyenler aynı markanın yeni çıkan wra3 modelini alabilirler biraz daha fazla ödeyerek.

özetle benim için kış lastiği sadece karda işe yarasın diye düşünen hatta sadece arabanın çekiş yapan ön yada arka iki lastiğine kış lastiği takanlardan değilseniz beklentinizi problemsiz karşılayacak bir markadır nokian.

kar performansı yanında ıslak, kuru, buzlu, çamurlu yollarda da çok etkilidir. çoğu modelinde çamur tahliyesi vardır ve su birikintilerinde kızaklama diye tabir eden tehlikeli durumlar için özel su tahliye kanalları vardır.

ek olarak lastiklerinin yapıldığı hamur yüksek teknoloji ürünüdür, bu sebeple düşük yuvarlanma direnci oluşturarak sessizlik, düşük sarsıntı ve yakıt tasarrufu sağlar.

hazır kış bastırmışken kar lastiği ihtiyacı olan sözlük ahalisine bir faydamız olsun diye girilmiştir. "nokian'ın adamı mısın sen pezevenk" demeyin*
  • hakkapeliitta modeli çivili kış lastikleri ile buz üzerinde 321 km/s dünya hız rekorunu kıran lastik üreticisi.rekor denemesinde kullanılan araba bentley continental gt sürücüsü ise juha kankkunen dir.
  • türkiye'deki lastik satıcıları tarafından bile pek fazla bilinmeyen ve "nokian mı? abi boşver, goodyear, pirelli neyim al" denerek tavsiye edilmeyen bu lastik, sessizlik ve yağmur-kar gibi riskli ortamlarda güven arayanlar için gayet ideal. ha bir de, benim gibi bir bakışta lastik diş derinliğinin aşınıp aşınmadığını anlayamanlar için her bir lastiğin üzerini 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 diye numaralandırmışlar; rakamlar silindikçe anlıyorsunuz ki değişim zamanı gelmiş. çok cici ya.
  • kış lastiği konusunda kesinlikle gözü kapalı tercih edilebilecek bir markadır. suv için olan wr suv 3 modelini hafif-orta arazide özellikle karlı ve buzlu zeminde off-road için bur kış kullanıp çok memnun kaldık.

bu lastiğin bir ayıbı yok mu? var tabii ki... övüldükçe para etmeye başladı ki kesinlikle o paralara değmez. geçen yıl kış lastiği konusunda yeni bir prensip edindim bu saatten sonra en ucuz kış lastiği en iyi lastiktir, laf olsun diye demiyorum falken, formula ve petlas kullandık diğer araçlarımızda ve en ufak bir sıkıntı yaşamadık. cheap is the new sexy!
  • ilk duyulduğunda ikinci kalite lastik üreticisi gibi hissedilse de hakkında bilgi edindikten sonra ıslak ve karlı zeminde kullanınca diğer büyük üreticilerden (bkz: michelin) (bkz: bridgestone) farkı anlaşılan otomobil lastiği üreticisi.
  • finlandiya kauppalehti gazetesinin haberine göre bir kaç yıldır uluslararası test kuruluşlarına hileli lastikler göndererek rakipleri önünde haksız kazanç elde ettiği öne sürülen finli lastik markası.
  • kar lastikleri aşmış gitmiş finlandiya markası. önerildiğinde veya toplum içinde kullandığım marka olarak söylediğimde, pirelli , michelin alsaydın abi gibi tepki verdiren lastiktir.oysa ki eksisi yoktur artısı vardır ancak nedir ki onlar kadar reklam yapmaması markayı türkiye içerisinde güçlü göstermiyor.ıslak zeminde benden * iyi bir not alan lastik.
  • az önce test etme imkanım oldu.daha önce kullanmış oldugum kışlık lastiklere nazaran tepkileri olumlu yönde şaşırttı.buzlu zeminde yokuş yukarı kalkışlarda patinaja neredeyse hiç kapılmadı,ani frenlemelerde abs'ye pek iş düşmedi.ılgaz dağı'nda deneme imkanını bulduğumda sonuçları bir kez daha paylaşacağım.

ekleme:nihayet dün itibariyle ılgaz dağı milli parkında kar ve buz karısımı zeminde test etme imkanını buldum.sonuc oldukça olumlu
  • yaz lastiklerinde ve hatta yüksek performans lastiklerinde dahi bir çok premium markanın üst modelinden iyi ürünleri olan marka. zaten fiyatları da premium markalar kadar. hatta kış lastiklerinde en pahalısı. kesinlikle alın kullanın derim. eşe dosta tavsiye ettim aldırdım vs çok çok iyi. sadece lastik basıncını iyi ayarlamak lazım. şimdi kullandığım pirelli kadar olmasa bile basınç değişiminden etkileniyor. 6 ay nokian kullandıktan sonra şimdi pirelliler bana çin malı gibi geliyor. bu kışı atlatayım bi set zg2 patlatırım. nokian ile çekiş sıkıntısı hiç olmuyor. kızaklama yok denecek kadar az. savrulma yok. ve en önemlisi yaz lastikleri kışın karda buzda gayet iyi. seviyoruz nokian reyiz.
  • kış lastiğinde seneler önce araştırıp karar verdiğim marka. volkswagen aracım mahkemelik* olup, kendisini serviste bırakana kadar sadece bir kış kullanmış olsam da kullandığım sürede gayet derecede memnun kalmıştım. 2013 kasımı sonunda nokian wr a3 modelini almıştım, tek diyebileceğim sessizliği konusunda repütasyonunu hakediyordu ve yazlık michelin lastiklerim kadar başarılıydı. kış performansı konusunda zaten çok iyi şeyler duymuştum, açıkçası en ufak tereddütüm de yoktu, defalarca finlandiya'ya gitmiş biri olarak kış lastiğini finlilerden iyi kim bilecek diyorum. ama yine de ilk çorlu seferimden sonra deneyimlerimi paylaşırım diyordum ki o kısım yalan oldu. önce motor arızası ile ocak sonundan mart ayına kadar bir ay serviste yatan aracım en son dsg'den de mayıs ayında arıza verip mahkemelik olunca bir kış daha stoklayıp ertesi sene bir arkadaşıma verdim lastikleri.

çok düşünmüştüm öncesinde "kış lastiği istanbul'da cidden lazım mı değil mi?" diye, en nihayetinde kendimi "her sene en az 5 ay taksam hem sağa sola stres olmadan rahat giderim, hem de yazlık lastiğimin km kullanımını azaltarak ömrünü uzatırım, dolayısı ile ekonomik anlamda da bir yük değil" diyerek ikna etmiştim.

şimdi babamı da aynı şekilde ikna ettim ve seneler sonra evvelsi hafta da babamın aracı için yine bu markanın siparişini verdim. nokian wr d4. hatta haftasonu ankara'ya gittim geldim onun aracı ve yeni lastikleri ile gidişte adapazarı, dönüşte bolu izmit derken yaklaşık 1000 km yol yaptım, ankara'da sabah hava sıcaklığı eksilerde olmasına rağmen kar ve buzlanmaya denk gelmedim ve lastiklerin sessizliğinden yol tutuşundan gayet memnun kaldım.
hesabın var mı? giriş yap