• serinin en bahtsız kahramanıdır şöyle ki.

trelawney'in dumbledore'a yaptığı kehanet şudur.

"lordun karşısına 3 kere çıkmış olanlardan 7. ay ölürken bir çocuk doğacak lord bu çocuğu dengi olarak işaretleyecek."

snape bu kehaneti duyar ve voldemort'a yetiştirir ve temmuz sonu 2 çocuk doğar hemde ailesi zümrüdüanka yoldaşlığındadır.

2 seçenek vardır

1. neville longbottom

özellikleri : alice ve frank longbottom çok güçlü 2 seherbaz ve aile tamamen safkan neville safkan ama yeteneksiz bakmayın.

2. harry potter

özellikleri: anne baba güçlü önemli olan şu james potter safkan fakat anne melez bile değil tamamen muggle kökenli.

doğal olarak harry potter melez.

voldemort'ta melez.

voldemort doğru bir tahmin yaparak melez harry potter'ı öldürmeye çalışır fakat dengi olarak işaretler.

severus snape neville'den nefret etmesinin sebebi budur aslında pezevenk seni seçseydi lily yaşıyor olurdu hayatım bok olmazdı diye düşünmektedir.
  • ulan gece gece durdum düşündüm. yemişim harry'i de potter'ı da. en kral karakter hep neville'di.

daha trajik ayrıca hikayesi. yaşam şartları da daha zor. heri dursley'lerde acı çeti tamam ama bu minick yavrucuk o koca gran'le büyüdü. bir de anası babası hala hayatta falan. sakız şeysi tutuşturuyor eline.

ah be neville. luna ile evlenecektin sen. hannah abbott kim yahu.
  • serinin son filminde resmen harcanmıştır, öyle ki kitabı okurken nagini'ye uçtuğu sahne, ki resmen uçmuştu, kitaptaki en etkileyici andı. öyle kesti gitti hayvanı filmde, geçiştirildi.

ayrıca voldiye ayarı çekmiş cilayı vermiştir, gryffindor kılıcını hakkıyla taşımaktadır vesselam.
  • harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı'nda ölüm pahasına da olsa harry'i ölüm yiyenler karşısında yalnız bırakmamış, bir kez daha neden bir gryffindor olduğunu kanıtlamıştır.
  • slayer of lord voldemort, bringer of the sword of gryffindor and the real chosen one!

harry potter'a edilen yardimin, yapilan pohpohlamanin beste biri su cocuga yapilsaydi birak nagini'yi dogramayi, herkesin gozu onunde voldemort'un alninin catisina yapistirirdi kedavra'yi, o kadar iddialiyim.

harry'nin yasadiklari gercekten buyuk olaylar. anne, babasini kaybetti, embesilligin vucut bulmus hali olan bir ailenin yaninda yillarca asil ait oldugu dunyayi bilmeden yasadi ve hatta istismar edildi vs. diye yaptigi tum salakliklari sineye cektik. secilmis olan baskisindan dolayi sapitti dedik buna da eyvallah da; potter'a bunlari yapan insanlar neville'e sadece aciyarak bakip, "loser iste" diye dusunurse sicarim oyle ise arkadas.

ilk 4 kitabi okudum yalnizca ve yillar oldu. dolayisiyla melez prens'den itibaren filmlerde kendisine ne kadar yer verildiyse onu bilebiliyorum. bir kere burada bir parantez acmak lazim, filmler inanilmaz yaniltici. misal james potter'i filmlerden bilen herkes herifi wanker sanarken, aslinda ergenlik beyinsizliklerini atlattiktan sonra iyi bir insan oldugunu bilmiyor; ki ben de bunu yeni ogrendim. herifi sadece snape'in dediklerinden ve malum anisindan biliyoruz.

ayni durum neville icin de filmlerde sadece dumbledore'un ordusundaki "ehe ehe neville sonunda expelliarmus yapabildi" sahnesi gibi yerlerde mevut. ulan bu cocuk neler yasadi be. anne babasi delirdi herifin siktimin faresi yuzunden. o kaltak ortalarda gezerken cikip da harry gibi ota boka "birahin da sunu bi iyi doveyim" diye bos show'lara kalkismadi. cesareti yoktu demeyin, herkes malum sahnede bonbon bakarken yigidim aslanim "burada raconu ben keserim" diye voldemort'un karsisina cikti.

nagini'yi indirip voldemort'u olduren de kendisidir ayrica. tek uzuntum bellatrix denen ziyan kariyi da oldurecek firsati olmamis olmasidir.

daha once ron icin de dedim aynisini; herkes sana destek olurken ilerlemek kolay. asil zor olan arkadasim dediklerinin bile seni kucuk gorup ciddiye almadigi zamanlarda bile motivasyonunu kaybetmemek.

bu cocuk daha ne yapsin arkadas. butun spotlar harry'nin ustundeyken bana gore su hikayedeki en kral iki adam ron weasley ve neville longbottom'dur.
  • azkaban tutsağında harry'nin fark edilmemek için adını vermesi talihsizlik gibi görünse de olaylar geliştikçe öğrendiklerimiz kehanetin söylediği bir diğer kişilik olması meselâ, güzel bir ayrıntı olarak yerini almıştır. doğru, dürüst ve oradaki heriflerin topundan daha cesurdur, büyük adam olacaktır. bütün bu özellikleriyle tam bir acıların çocuğu, tam bir yenilen takım, tam bir fakir ama onurlu genç, tam bir türk kahramanıdır.
  • harry potter evreninin, severus snape'ten sonra, yazılmış en muhteşem karakteri...
    kızıma 1. kitabı okurken, "insanların onunla alay etmesine aldırma, hikayenin sonunda herkes neville sayesinde kurtulacak. o gerçek bir kahraman" dedim.
    hakikaten, o gerçek bir kahraman..
  • seride hakettiği saygıyı yine görememiş karakter. halbuki,

--- spoiler ---
    bellatrix lestrange ile karşılaştığında cruciatus lanetinin en saf halini tattırmalıydı ona.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

doesn't matter that harry is gone. people die everyday ! friends, family... yeah, we lost harry tonight. but he's still with us, in here. so as fred, remus, tonks, all of them... they didn't die in vain.

but you will !

because you're wrong !

harry's heart did beat for us ! for all of us !

it's not over !!!
    --- spoiler ---
  • büyüler konusunda zorlanmasını kendine pek güvenmemesine bağladığım karakter. ve bence kendine güven eksikliğinin sorumlusu babaannesidir. harry'nin* çabaları sonucunda özellikle karanlık sanatlara karşı savunma konusunda gelişeceğine inanıyorum.*
hesabın var mı? giriş yap