• kardesim 2 sene neuköllnde oturdu, 3 senedir de kreuzbergte oturuyor. 10 seneyi askin süredir almanyadayim. nrwnin her sehrini gördüm, bütün milyonluk sehirleri gezdim. bakin ciddi söylüyorum, burasi kadar les bir muhite daha rastlamadim.

sokakta kaldirimda giderken iseyen adam mi ararsin, abuk subuk baharat kokan dükkanlar mi istersin, iki tane kiz yürürken atmadigi laf kalmayan faslisi, lübnanlisi, iraklisini mi ararsin... sanki berlinin icinde bir ortadogu kasabasi kurulmus sende icinden geciyorsun.

besiktas kadiköy dururken bagcilari, esenleri cool buluyorsan git yasa. kiralar pahalandi denmis, örnk vereyim, 65m2 iki oda eve 450 euro(warm) ödüyorduk.

trendy, eski cihangir, zamaninda torbacisinin, eroinmaninin, polisin eksik olmadigi ama simdileri " trend" olmus bir yer varsa orasi kreuzbergtir. neukölln degil..
  • türklerin değil, arapların çoğunluk olarak yaşadığı bir berlin semti. multi kulti falan da hikaye. özellikle filistinliler ve lübnanlılar yamyam gibiler. dikkat etmek gerekir.
  • ta$indiginizin ertesi gunu apartmanin giri$inde turkce ve almanca iki ayri baski olarak "sayin ikamet eden, bildiginiz gibi semtinizde siklikla kundaklama olaylari ya$anmaktadir. bu sebepten a$agidaki uygulamalara dikkat etmenizi rica ederiz: - apartman kapisini kapali tutmak. -daire kapisini kilitlemek. -apartmanda cöp ve benzeri e$yalar birakmamak.." diye giden ve sonunda "polizei" damgasi bulunan uyarilarla kar$ila$abileceginiz bir semt.

her gun metroya ko$arken "rizeliler kultur ve dayani$ma dernegi" onunde muhabbet eden turk amcalara yahut sokakta konu$a konu$a giden, bildigin elli- altmi$ ya$inda gozluklu, ceketli, biyikli, muhtar tipi turk amcalarinin pofur pofur ot ictigine $ahit olabilirsiniz.

entel takimi yuvasi. binalarda ya turkler ya vejateryen, hipi gencler oturuyor. ha bir de ben.
  • kreuzberg'in kardeşi semt. onun gibi ortadoğulu göçmenlerin, punkların ve hipster kültürünün iç içe olduğu bir ortam. batının üzerine sinmiş mistisizm. david bowie berlin'de yaşadığı yıllarda brian eno ile kaydettiği neuköln parçasında o sürreal havayı iliklerinize kadar hissettirir.
  • balkonlardan bulaşık sularının döküldüğü, çocukların balkondan insanların kafasına tükürme yarışması yaptığı bir garip berlin semti.

onca yıl berlin'de yaşadım, neukölln hep en nefret ettiğim yer oldu. marzahn bile daha çekici ve güzeldir.
  • yeni turk mahallesi. kadikoy ve fikirtepe nin gayrimesru cocugu olsa bu kadar olurdu.
  • berlin'in göçmen popülasyonu yüksek bir ilçesi. içindeki türk popülasyonu hasebiyle kreuzberg'in pabucunu dama atmıştır.
  • 12 sene sonra 2. berlin ziyaretimde berlini bana sevdiren semt oldu. uzun vadeli yaşaması nasıldır bilmem ama geçirdiğim 1 haftada olabildiğince lokal mekanlara gittim evet semtte türk bölgesi, arap bölgesi gibi enteresan bölgeler var ama onun dışında da bölge sanatın sepetin membağı olmuş. çok keyifli blues-jazz barları var. sarhoş olana kadar canlı müzik blues dinleyip gecenin bir yarısı evine dönüp evin altındaki dönercide işkembe çorbası içebilmek çok keyifliydi sadece türk mahallesine sıkışıp kalmazsanız keyifle yaşanabilecek bir ortama sahip. sanki akp öncesi türkiye avrupa birliğine girseymiş simülasyonu gibi düşünebilirsiniz evet türk mahallesi var ama avrupa kültürüyle de göt göte bir etkileşimde.

eş dost akrabam oradan uzaklaşmazsa ölmeden önce mutlaka 1 hafta daha kafamı sıfırlamaya uğramak isteyeceğim semt-i berlin
  • (bkz: multi kulti)
  • metrosu acayip. atmosfer karanlık. herkesin yükü var. lay lay lom.
hesabın var mı? giriş yap