• amerikalılara yönelik piyasaya sürdükleri vertuo kahve makinesi ve kahve podlarını yakında türkiye'ye de getirecek olan marka.

vertuo kahve podları yarım küre şeklinde ve daha fazla kahve içeriyor ve daha büyük fincan kahveler demleme imkanı sağlıyor. böylece klasik nespresso kapsülünden 250ml su geçirip sulandırılmış kahve içmek zorunda kalmıyorsunuz. tabii ki bu kapsüller diğer klasik makinelere olmuyor. onun için de ayrı makine almanız gerekiyor.

vertuo sistemi diğerlerinden çok farklı bir teknikle çalışıyor. her kahve kapsülünde makinenin okuyabileceği bir barkod var. barkodu okuyan makine ona göre demleme yapıyor. kahve demlenirken de kapsül yerinde hızla dönüyor. santrifrüj tekniği ile hızla dönen kapsüldeki kahve merkezkaç etkisi ile kenarlardan çıkarak diğer makinelerde göremeyeceğiniz kadar kalın bir (sahte) krema da üretiyor. kahve üzerindeki kremayı sevenler için çok çekici geleceği kesin.

piyasa araştırmalarını bilmiyorum ancak düşüncem türk tüketicinin de kahvesini büyük fincanda sevdiği yönünde. türk kahvesi kültürümüz olsa da espresso halen çok popüler değil diye düşünüyorum. zaten amerikalılar da espresso sevmediği için çıkarılan bu seri türkiye'de belki ilgi görebilir. asıl sorun kapsül fiyatları olacak gibi. tanıtım amaçlı nespresso ilk zamanlarda diğer kapsüllere denk fiyatta sunabilir bu ürünleri ancak vertuo kapsülleri hacmi ve kahve içeriği sebebi ile diğerlerinden %25 ,%30 daha pahalı. bu da tahminimce ortalama 23-30tl arası bir fiyat aralığına denk gelecek. henüz muadili de satılmayan bu kapsülleri sadece nespresso'dan alabiliyorsunuz. bakalım bu fiyatlarla bu coğrafyada tutunabilecekler mi?
    göreceğiz.
  • nespresso başlığı altında tüm suserlara duyurmak istediğim bir konu var. bildiğiniz üzere insanın evine ateş düşürecek seviyelere ulaştı kapsül fiyatları. ben de bir vesile ile isviçre'deyken baya bir araştırdım ve ne göreyim, starbucks'ın kendi kapsülleri var 4 frank ne oluyor, paketi onların hayvani 5 katı parasıyla bile buradakinden ucuz geliyor. 20 tl... türkiye'de var mı yok? neden? kimbilir ne ibnelikler dönüyor.

jacobs'un çok lezzetli nespresso kapsülleri var, aldım da bunun 20'lik olanı 6,5 frank yani 20'lik paket 30 tl'ye alınabiliyor. türkiye'de var mı? yok...neden? kim bilir ne ibnelikler dönüyordur.

bombayı şimdi patlatıyorum, migrosun kendi üretimi nespresso kapsülleri var. 5 frank 30'luk paket. 5 frank yaklaşık 25 tl bu arada. migros bunu türkiye'de satıyor mu? satmıyor. neden? bilmiyorum ama bir ibnelikler döndüğü kesin selami.
  • espressonun memleketi italya'da dahi kabul görmüş, ama bizim memleketi tıpkı apple gibi penetre edememiş marka... bunun capuccino, macchiato yapan modelini italya'da yaklaşık 300 tl'ye alabilmek mümkünken, memlekette hiç bi bok yapmayan sırf kahveyi veren üstelik otomatik bile olmayan modeli 650 tl'den gidiyor... üstelik memlekette bunun kapsülleri de yurtdışının iki katı fiyata satılıyor... e o zaman neden gidip buna para yatırayım?

şimdi eğer ki evinizde fiyatı min. 500 tl'den başlayacak çok iyi bir kahve makinanız varsa, her daim gidip en en en iyi kahveyi alıp getirdiğiniz bir yer varsa, üstelik bu konularla ilgilenmeyi seviyorsanız ve kahvenizi taze yapıyorsanız elbette bir şekilde bundan daha iyi espresso yapma ihtimaliniz var... ancak iyi bir kahve makinasıyla bir araya getireceğiniz herhangi bir vasat bileşenle bile bunlarınkinden güzel espresso yapma ihtimaliniz düşük... adamlar dünyanın kalbine bıçak sapladılar, piyasayı domine ettiler bu ürünle neticede... lezzetin olmadığı yerde bunu yapamazsınız.

ben de yaklaşık bir yıldır ofisimde günde en az 2 adet nespresso makinasından çıkma espresso içiyorum, bir süredir de evde kullanıyorum... neticede bu konsepte laf edeni allah çarpar... fanatik narsist italyanları bile baştan çıkaran isviçrelileri de takdir etmek gerekir...
  • daha aynı bar basıncına sahip iki makineyi bile koymadan orta halli diye nespresso boklamak biraz garip.

yetersiz basınç dediği makinede 19, yıllarca kullandım dediği makinede 15 bar basınç var. hayır şimdi yalan falan diyecek ama bahsettiği nespresso makinesini de kendi kullandığı makinenin markası de longhi üretmiş :)

bayat kahve olayına da kesinlikle katılmıyorum. bu adamlar kahve konusunda oldukça başarılı. zaten taze olmasını sağlamak için kapsül kullanıyorlar ve eğer italyada değilseniz içebileceğiniz en taze kahveyi bunlar sağlar. ben demiyorum italyanlar diyor.

isimsiz sosyal mecra ya götünüzden sallayın anasını satayım. adamlara bulaşacak elli tane nokta var, alüminyum atık bunların başında geliyor. ya da mesela türkiye yönetimini boklayın. avrupada ortalama 5 birimken, ülkemizde 200 birim. s.k s.k yerlere mağaza açtıkları için (ki bazılarına mağaza bile denmez, köşe noktalar) müşteri düdüklüyorlar, dolayısıyla perakende yönetimleri çok kötü mesela. çağrı merkezi çok kötü, teknik servis çok kötü işliyor. satış sonrası destek deneyimi konusunda rezil seviyedeler. yaptıkları o iğrenç kampanyalar da pazarlamalarının ne kadar vasat olduğunu gösteriyor. su şişesi verdiler geçen kampanya diye. şaka mısınız abi? avrupa'da 1 birime makine alıyorsunuz mesela, kampanya dediğin böyle olur. bunlar türkiyeye gireli 4 sene oldu nerdeyse hala üyelik sistemi bile yok.

kıssadan hisse ülkede çok kötüler, avrupa'da mükemmel.
  • aylık ortalama 500tl civari kahve alıyorum otalama 6/7 kutu civarı bir hediye verin demiyorum ama indirim uygulayın ne bileyim hilton otelleri bile bağımlılık puanları veriyor sizde birşeyler yapın kardeşim nespresso türkiye hesabından foto paylaşmaktan başka bir işe yaramıyor.
  • şimdi açılın aslında yine tüm dünyada tüketici odaklı çalışan ama türkiye'de parasına bakan nespresso hakkında 1-2 şey söyleyeyim.

öncelikle amacım baltalamak değil, eve 7 ay önce nespresso pixie titan aldığımdan beri başka hiçbir şey içmedim, tadı çok güzel. tabii bugüne kadar içilen yaklaşık 600 kahvenin %20'si nespresso markasına aittir. çünkü çok pahalı.

esas söyleyeceğim şey şu; almanya'da öğrenci olan kardeşim buraya geldiğinde ona ice americano yaptım ve bayıldı. dedi ki ben mekanların %90'ında balçık gibi ice americano içeceğime almanya'da da bundan alayım. gitti, essenza mini aldık ona media markt'tan. makinenin fiyatı 70€.
    güzelleşen yer sonrası.

makine geldi, yanında 20 tane farklı kapsülle, burada bize de 2 tane aynı kutudan geliyor genelde.
    görselde görünen altın rengi kartonumsu bir şey var var, onun üzerinde "5 kutu hediye hakkınız var, qr kod ile okutarak sipariş verin." yazıyor. sipariş verdi onlar da geldi.

yetmezmiş gibi, bu qr kodun gittiği sitede "mail adresinizle kaydolun 10€ değerinde indirim kodu kazanın" yazıyormuş. 1 kutu nespresso 4,20-5€ aralığında genelde. 2 kutu da öyle hediye oldu.

totalde ne olmuş oldu?
    70 euro'luk makine almış oldu ve yanında gelen 20 + hediye 50 + indirim koduyla 20 olmak üzere toplam 90 kapsül yani 9 kutu kahve hediye edilmiş oldu.

çünkü orada amaçları, müşterinin satın aldığı ürün kadar hizmetten de memnun kalması.
    70 euro yaklaşık 4 pizza 4 bira fiyatına tekabül ediyor orada.
    burada onun bu söylediklerim ortalama bir pizzacıda 600 tl yapar, nespresso'nun en ucuz makinesi 1850 tl şu an amazon türkiye'de.

biz türkiye'de sürekli fiyat artışı (hadi kur bazlı, okey) yapan ve üzerine bir de kampanya yapmayan, "alırsan al almazsan alma" şeklinde bir pazarlama stratejisine sahip snob bir nespresso ile mi karşı karşıyayız?
    bence öyle.

5 alana 2 hediye, 7 alana 3 hediye gibi kampanyalar olması ve bunların standart olarak kalması gerekiyor bence.
    çünkü bu fiyatlar ile dışarıda kira veren, eleman çalıştıran, elektrik ve su gibi faturalar ödeyen mekanlarda içtiğimiz kahvelerin fiyatına iyice yaklaşıyor.
  • keriz, geri zekalı gibi hakaretleri sıralamadan eleştiri veya öneri yapamayanların toplandığı bir başlık oldu bu, çok hoş.

ön tanım olarak "nepresso bayat kahvenin hasıdır" dersek içiniz rahat eder mi?

benim de naçizane önerim şu : en taze kahveyi olabildiğince ucuza içmek istiyorsanız iş yerinizde sera kurabileceğiniz bir alan bulup kahve ekin. canınız kahve çektiğinde dalından birkaç çekirdek koparın, fön makinesiyle kurutun, biraz tavada kavurduktan sonra sıcak suyla servis edin. afiyet olsun.

ek: hayvanları seviyorsanız ve birkaç metre daha yeriniz varsa kopi luwak işine de girebilirsiniz.
  • viyana'da noel kampanyasında zaten fiyatı 100 euroya inmiş nespresso makinasının yanında 50 euro'luk da kapsül hediyesi aldım (250 kapsül). makina 50 euroya mal oldu, halen inanamıyorum... kullanımı çok kolay, temizlik derdi yok, 16 çeşit kahve var. evde tchibo'nun makinası vardı, kalitesi kıyaslanmaz kesinlikle...nespresso neredeyse 1 cm köpük yapıyoe ve lezzetli...
  • gastronominin zirvesi olan michelin yıldızlı restoranlarda kabul görmüş ve kullanılan bir makinedir kendisi ama memleketimin sonradan görme çakma baristalarına göre granül kahveden hallicedir. yersen.

bir de bilmiş bilmiş yazmış. (#85648536) neymiş, kahveye aromasını veren taze öğütülmüş kahveden kaçan aromalarmış. yapma yav? peki nespresso nedir? taze öğütülmüş kahvenin aromasını alüminyum bir kapsüle hapseden ve basınç altındaki sıcak suyu bu kapsülden geçirip sana o aromayı aynen sunan kahve makinesi! bir de espresso yapmanın en primitiv ve ucuz yolu olan moka pot'un(kendisine saygımız espresso yapımını evlere getiren ilk alet olduğu için sonsuz o ayrı) bu tarz makinalardan daha iyi kahve sunacağını iddia ederek iyice cahilliğini tescillemiş. belli ki hayatında nespresso içmemiş bu arkadaş hızını alamamış nespresso içenlere filtre kahve tavsiye etmiş! daha espresso ile filtre kahve arasındaki farktan bihaber yani, ikisinin birbirinin yerini tutamayacağını bilmiyor. bunları da evinde moccamaster filtre kahve makinesi, moka potu, breville kahve öğütücüsü olan biri olarak yazıyorum. bir yerimizden sallamıyoruz.

yukarıda linkini paylaştığım makaleden bir bölüm:

atera, in tribeca, uses a slayer espresso machine that retails for around $20,000. gramercy tavern’s la marzocco gb/5 runs between $12,000 and $16,000. and while both can put out better coffee, neither can guarantee it, since they require a constant supply of fresh beans, mechanical upkeep, and trained professionals that actually know how to operate them.

nespresso pods, on the other hand, are vacuum sealed (so they last more or less forever), filled with coffee sourced from high-quality beans, and only require that someone knows how to press a button for optimal results. as marc forgione’s conway says, “they’ve taken something extremely variable and made it foolproof.” he compares the consistent quality of nespresso to krug grand cuvée: better bubbly exists, but “everyone agrees it’s the benchmark for champagne across the world.”

yani kısaca siz yukarıdaki çakma barista özentilerine kulak asmayın. evinizde, ofisinizde espresso keyfi için en pratik ve lezzetli çözümü bu makine sunuyor şuan. türkiye'deki tek sıkıntı buradaki orijinal kapsül fiyatlarının aşırılığı malesef. şahsımın yaptığı gibi yurtdışına çıktıkça atın bavulunuza atabildiğiniz kadar nespresso kutusunu. olmadı bissürü alternatif kapsül de çıktı. çoğu nespressonun kalitesini sunamıyor tabi ama gene de fiyat/performans olarak başarılı ürünler var.

carrefourun kendi kapsül markası bile var. en son fiyatı on liraya düşmüştü. fiyat/performans olarak en iyisi odur herhalde. rafine bir aroma sunmasa da gayet tatminkar. belmio fena değil. lavazza da kaliteli ama türkiye'de nespresso kapsülü fiyatında satılıyor. yurtdışında yarı fiyatına bulunabiliyor.
  • 2012-2013 yılları gibi aldığım bir nespresso u makinesiyle arada güzel bir birliktelik yaşıyorduk. (aldıktan sonra çok kahve içmemeye başladım.) biraz aradan sonra tekrar kullanayım diye bu yıl ortaya çıkardım fakat, kahveyi olması gereken uçtan değil, kapsül haznesinden verdiğini farkettim. (ucundaki nozülün pinleri kırılmış.) nespresso servisine yollamaya da çok üşendim. amazon almanya'dan "krups nespresso c50 nozzle" aramasıyla gereken parçayı buldum ve satın aldım. youtube'da da gırla nasıl değiştirilebileceğini anlatan videoya rastladım. şu anda 8-9 yıllık makinem tıkır tıkır çalışıyor. *

bu sorun sizin de başınıza geldiyse evde çok kolay çözülebiliyormuş efendim. belirtmek istedim.
hesabın var mı? giriş yap