• sürekli alakasız entry'lerin nefret söylemi diye şikayet edilmesinden dolayı bir de "ne değildir?"i yazmak lazım sanırım.

- tek başına birinden, bir kurumdan nefret ettiğini ifade etmek değildir
    - birine hakaret etmek değildir
    - kızgın yazılmış bir metin değildir

o yüzden "o adamdan nefret ettiğini söylemiş işte bariz nefret söylemi", "nefret dolu işte dedikleri" diye şikayet etmezseniz süper olacak.
  • nefret soylemi grubunun eylul ayindan itibaren yaptigi tartismalarin birikimiyle uzlastigi nefret soylemi denetim kapsami sudur:

"irk, etnik köken, dil, inanış durumu, fiziksel veya zihinsel engel, bölgesel farklılıklar, cinsiyet, cinsel kimlik ya da cinsel yöneliminden dolayı belirli kişi veya gruplara bu temel özelliklere dayalı, mevcut her türlü olumsuz önyargılardan beslenerek yöneltilen nefret ve/veya şiddet oluşturabilecek nitelikteki ifadeler nefret söylemi olarak kabul edilir."

bu tanimin nasil denetime uygulanacagi ve kosullari halen google groups'taki nefretsoylemi grubunda tartisilmaktadir. bu kapsam metni henuz aktif olarak denetim surecine dahil edilmemistir. ama denetim sureci hakkinda fikir belirtmek isteyenler gruba ve tartismaya katilabilirler.
  • yurtdışında yaşayan türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da zaman zaman maruz kaldığı söylemdir. kendimden biliyorum :

bir dönem ingiltere'de küçük bir kasabada yaşıyordum ve her kasabada olduğu gibi burada da genel içindeki sayısal yüzdeleri düşük olsa da kendini bilmez ırkçılar mevcut idi. yollarımız bir şekilde kesişti ve 'pis türk' , gerizekalı kebapçı' ,'' sktir olup ülkene geri dön '' ile başlayan nefret söylemi ağır küfürleşmelere ve şiddet uygulama tehditlerine doğru uzandı. ingiltere yasalarına göre bu suçtur ama ispatı gerekir ve bu da oldukça zordur.
    bir gün yine bunlardan biri ile karşılıklı durduk ve insanların gözü önünde beni itti.. yasalara göre bunu yapan kişinin 6 ay hapis cezası alması için bir şahit gerekiyordu ve aklıselim sahibi pek çok insan şahitlik yapmak istedi.. irkçılık ve şiddet mağduru biri olarak korumaya alındım.. rehabilitasyona ihtiyacım olup olmadığı sorusu bana defalarca soruldu.. çeşitli kurumlardan üzüntülerini belirten mektuplar aldım.. davanın gidişatı hakkında sürekli bilgilendirildim.. en sonunda o kişinin 6 ay hapse mahkum olduğuna dair bir mektup aldım.. irkçı olan kişi orada yalnızlaştırıldı , bir şekilde toplum dışına itildi ve belki de şimdi hatasını anlamıştır.. ırkçıları yalnızlığa terk etmek , yaptıklarının yanlarına kar kalmaması ve hiçbir şekilde resmi kurumlar tarafından destek görmemeleri bu işin çözümü konusunda elzemdir..
  • insanların düşüncelerini ifade etmesi suç değildir..

ripit aftır mi kendini çok aydın sanan ortadoğu çomarı

"insanların düşüncelerini ifade etmesi suç değildir.."

hiç kimse hiçbir şeyi sevmek zorunda değil, hiç kimse hiçbir şeye saygı duymak zorunda değil. çünkü bunlar içeriden gelince anlamlı olan davranışlar, dışarıdan dayatılırsa öfkeye sebep olur..

nefret söylemi zırvası sadece sistemin gıcık olduğu insanları ortalama vatandaşın baskısıyla susturmak için ağızlara yarrakladığı bomboşsorosboş argümanlardan bir tanesi..

biliyorum zor ama anlamaya çalış.. insanların düşüncelerini ifade etmesi suç değildir..
  • örnekleyelim:

nefret söylemi içeren entry:
    -bu dinciler var ya, tillahını sikeceksin bunların. gemilere doldurup açık denizde ateşe vereceksin. bu tür düşüncelerin yayılmasına neden olan her yolu ve her kişiyi yok edeceksin, o zaman bu pisliklerden kurtuluruz.

doğru entry:
    dincilerin son dönemlerde büyük bir yayılma gösterdiği gerçek. bu yayılmanın önüne geçmek için akılcı politikalar geliştirilmeli, çıkış kaynaklarının toplum geneline yayılmaması için eğitime önem verilmeli. toplum genelindeki bilinçlerdirme çalışmalarına sivil toplum kuruluşları destek olmalı.

nefret söylemi içeren entry:
    -kürtler zaten tarih boyunca her zaman bizi sırtımızdan vurmuştur. kürt ırkının genel karakteristiği zaten budur. şehirlere göçmüş olan kürtler bir an önce köylerine postalanmalı, kürtçe konuşmaları yasaklanmalı ve asimilasyon çalışmalarına başlanmalı. karşı gelenler sınır dışı edilmeli. bölücü kürt pisliklerden kurtulmanın tek yolu budur.

doğru entry:
    kürtlerin zaman zaman osmanlı'ya karşı isyan ettikleri ve cumhuriyet tarihi boyunca da birçok kürt isyanı gerçekleştiği doğrudur. fakat, yüzlerce yıldır bir arada yaşadığımız kürt toplumu ile bu birlikteliği ileriki yüzyıllara taşımak için terör sorununun altındaki sosyolojik, kültürel ve ekonomik nedenler irdelenmeli, kürt halkının türkiye cumhuriyeti ile barışması için gereken çabalar gösterilmelidir. kürt sorununun nihai çözüm yolu budur.

enfret söylemi içeren entry:
    -yahudiler binlerce yıldır ülkelerin ve imparatorlukların başına bela olmuş, sinsi ve sadece kendi çıkarını gözeten bir ırktır. geçmişte hitler ve benzeri kişiler bu ırkın ne kadar tehlikeli olduğunu görüp soylarını kırmaya çalışmış, fakat bunda başarılı olamamışlardır. keşke hitler zamanında bunların hepsini yok etmeyi başarabilseydi.

doğru entry:
    -israil devletinin, filistinde uyguladığı insanlık dışı yöntemler ve dünyanın buna sessiz kalışı, uluslararası politikanın ne kadar iki yüzlü davrandığını bizlere gösteriyor. dünyanın bir çok yerinde de süregelen bu tür insanlık suçlarına karşı birleşmiş milletlerin neden ciddi yaptırımlar uygulamadığını anlamak ise zor değil. çok etkin çalışan yahudi lobisi, birleşmiş milletlerin karar alması yolundaki en büyük engellerden biri.
  • cins ayrımcılığının yine yeterince içeril(e)mediği, sözlüğümüz moderasyonunun da ele almış bulunduğu insan hakları uğraşlarından biri.

söyleminizde x milletini, y kişisini, z kurumunu sikemezsiniz ama amımızı götümüzü sikmeye devam edebilirsiniz mesela.
    bilhassa da sözlükte.

hadi olabildiğince iğrenç bir örnekleme yapalım:
    "sofrada osurmak" başlığına "siktiğimin x ırkı yapar bunu, orospu çocukları" diye entry yazarsanız nefret söylemi kapsamında ele alınır (ki öyledir), velakin "siktiğimin orospu çocuklarının yaptığı şey" derseniz, hadise birden "dilimize yerleşmiş, niyetten bağımsız ağız alışkanlıkları"na dönüşüverir. praetoriumda feminist olduğunu da bilmiyoruz halihazırda, kim uğraşacak bunlarla.
    hadi gene iyisiniz.
  • konu ile ilgisiz ve bilgisiz olan birtakım şişkin egolar tarafından ağızlara sakız edilip çoktan anlamsız kılınmış bir kavram.

o meşhur google grup tartışmalarını okuyup da nefret söylemi'nin en alalarına denkgelmeyen var mı bilmiyorum. tartışmaları izlerken şaşırıyor insan. seviyeli, bilgili, sakin ve aklıselim kişilerin yaptığı fikir teatilerini görmek için gruba giden birinin, büyük hayal kırıklığına uğramamasına imkan yok. madem bu konu bu kadar hassas ve önemli, o halde liyakatsız ellerde niye ziyan ediliyor, akıl sır erdirmek mümkün değil? (iyi niyetle emek veren ve mevcut çirkeflik karşısında maalesef sinen/sindirilen grup üyelerini tenzih ederim). bir de şahsen tanıdığım, fikrindeki mevcut nefret söylemi'ni zikrine dökme konusunda emsalsiz bulduğum bir nefret üretecinin bu grup içinde yer alması da herhalde bir ironi olsa gerek.

eğer bu grupta denkgeldiğim adam/kadınlar nefret söylemi kriterlerini belirleyip yaptırım uygulamaya başlayacaklarsa, vay bizim halimize.

kişisel tavsiyem bu grubun acilen lağvedilmesi ve calendil rehberliğinde yetkin, ciddi ve dışarıya kapalı bir çalışma grubunun oluşturulup öncelikle ekşi sözlükte müeyyide uygulanabilecek bir nefret söylemi tanımının, yaptırım kriterlerinin vb. oluşturulması, sonra da bunların açık, ayrıntılı ve anlaşılabilir örneklemeler eşliğinde ekşi sözlük yazarlarına ilanen duyurulmasıdır.

hem sansüre karşı olup hem de sözlük kullanıcılarının açıkça daha ne olduğunu, nasıl uygulanacağını bile bilmedikleri belirsiz bir kavram üzerinden susturmaya çalışmak, kanat takıp uçurmak doğru gelmiyor bana. son olarak nefret söylemi'nde bulundu diye kimse uçurulmasın. sırf bu yüzden insanlar susturulmasın. yaşamak dediğin üç beş kısa mutlu andan ibaret, ki ekşi sözlük üyeleri herkese hakettiği değeri verir, gerekli yorumu yapar zaten. selametle.
  • son zamanlarda ifade özgürlüğü konusunda iyice gündeme gelen, bir grubu ırk, cinsiyet, etnik köken, tabiyet, cinsel yonelim, din ya da engellilik konularına dayanarak aşağılamak, küçük düşürmek niyetli, ya da şiddete kışkırtmak amaçlı söylemler için kullanılan terimdir. *. bu söylemler hem yazılı hem de sözlü olabilir.

her zaman, her durumda olduğu gibi hate speechi tanımlamak, neyin hate speech kapsamında olacağına karar vermek için yoruma açık, ülkeden ülkeye değişecek savunmalar yapılmaktadır. bir çok ülke çeşitli yasalarla hate speechi kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

mesela, 7 tane avrupa ülkesi nazi soykırımını inkar etmeyi yasaklamış, avrupa konseyi soykırım ve insanlık suçunu aşağıladığını düşündüğü revizyonizme karşı yasalar çıkarmış, ingiltere ise ırkçılığı teşviki şuç olarak kabul etmiştir. bunların yanında homofobik söylemlerin de hate speech kavramı altında ele alındığı görülmektedir.

güzel bir örnek istersek, aklımıza hemen hz muhammed ın karikatürünün cizilmesi gelsin ve buna rica ederim kimse ifade özgürlüğü demesin. ifade özgürlüğünü bir yerde iddia etmek istiyorsak tayyip erdoğan kafalı kedi karikatürünün belirli bir gruba karşı nefret belirmediğini filan söyleyelim*.

işte kısaca hate speech böyle birşey.

(bkz: ukteydim doldum)
  • "i am not racist, i hate everyone equally.."
  • türklerle ilgili eleştiri + eziklik edebiyatı = özgürlükçü entelektüellik
    kürtlerle ilgili eleştiri + kendi ülkene sahip çıkma duygusu = nefret söylemi (faşizanlık) şeklinde formüle edilebilir kavramdır.
hesabın var mı? giriş yap