• seri kitapları, seri tamamlanmadan okuyamayan biri olduğumdan (aradan uzun süre geçince, malum yaşlılık; kurguyu & karakterleri unutma hede hödüsü; alıp alıp okunacak seri kitaplar rafında bekletiyorum); bir buçuk sene önce aldığım barok döngü üçlemesi'nin ilk kitabı "civa" ya dün akşam başlayabildim.. (geçen hafta pazartesi üçüncü kitap "dünyanın sistemi" de çıkmışken, rafı biraz daraltmak lazım)

barok döngü üçlemesi, toplamda 2900 sayfalık bir seri kendileri;
    1- civa
    2- karışıklık
    3- dünyanın sistemi

şimdilik 180 sayfa okudum; ister kurgu, ister çeviri, ister dizgi hatasızlığı bakımından gayet keyifli geçiyor.. yazıyı her kitap sonu editleme ümidiyle..

--- civa ---
    sıkıcılığından dolayı (özellikle ikinci bölümü - kitap üç parçaya bölünmüş- ), iki hafta sonunda 1000 sayfalık civa kitabını bitirebildim..

--- eser miktarda spoylır içerir ---
    her şeyden önce; kitabın arka kapak yazısını fazlasıyla abartılı olduğunu özellikle belirtmeliyim! (bknz)

kitabın türü hakkında bilimkurgu da dahil edilmiş ya; külliyen yalan! fantazi ve bilimkurgu türü altında geçmiş ve şuan çevrilen kitapları düzenli alarak hatmeden biri olaraktan diyebileceğim; külliyen yalan! yok ötesi yok berisi!
    arthur c. clarke ve locus ödülü 'nü bilimkurguya dayanarak vermişler ise halt yemişler!

bu kadar gömdükten sonra, biraz da öveyim;
    enoch root karakteri cidden bir muamma; diğer iki ciltte ne idüğü belirir umarım; adam cidden efsane!

daniel waterhouse ve isaac newton'un birlikte oldukları bölümler muhteşem!
    jack shaftoe, bob shaftoe ve büyük şırfıntı, lop beyin eliza de la zeur karakterlerini nedense pek sevemedim, ama eliza'nın beynine aşık olmayana da şaşarım!

efsane sayfam ise; sayfa 779
    düğümlenmiş koyun bağırsağını prezervatif olarak kullanmak! aydınlandım resmen!
    ve yine aynı sayfada lop beyin eliza ablamızın o ana kadar bakire olduğunu öğrenmek! ah jack ahhh! neler kaçırmışsın da haberin yok!

sıra çeviride;
    fazla söze gerek yok; muhteşem! eline, emeğine yüreğine sağlık turgut berkes!

dizgi hatalarına gelirsek de; genel manada pürdikkat hazırlanılmış bir kitap; lakin olağan olarak gözden kaçanlar da olmamış değil..
    gözüme çarpanları da not aldım; üşenmedim bir de fotoğrafladım..
    ayrıca not almadığım (çok fazla aynı hata tekrarladığından dolayı) bariz bir dizgi hatası var;
    türkçe'de cümle sonuna konulan noktalı virgülden sonra gelen kelime yahut cümlenin baş harfi küçük harfle yazılır.. iki nokta üst üste konulur ise de ilk harf büyük harfle yazılır.. kitabın genelinde bu hata çok ama çok fazla tekrarlanmış..
    söylemeden edemedim..

sırasıyla gözüme çarpan hatalı sayfalar;
    sayfa 123 sayfa 185 sayfa 271 sayfa 414 sayfa 505 sayfa 628 sayfa 675 sayfa 824 sayfa 868 sayfa 954 sayfa 958

öğleden sonra, ikinci kitap karışıklık'a başlarım artık..
    bitirdikten sonra editleme ümidiyle..

--- karışıklık ---
    ilk kitaba sıkıcı demiştim ya, unutun onu! boş vakitlerimde elim kitaba zor gitti! madem o kadar para verdim, (yaklaşık 250tl) laf olsun diye kütüphanede durmasın gazıyla, 900 sayfalık serinin ikinci kitabını yine iki hafta sonunda, dün gece bitirebildim!

ilk kitaba nazaran kitabın arka kapak yazısı, kitabı tam olarak özetliyor; ne eksik ne fazla! (bknz)
    ilk 600 sayfa bitmek bilmedi arkadaş! sırf entrika! sanki çocukluğumun pembe dizisi yalan rüzgarı'nı izliyorum!
    gel gör ki kalan son 300 sayfa da bi hışımla bitiverdi! o bölümler de, ilk kitapta hayran olduğum karakterlerle dolu olmasından kaynaklanıyordu.. (enoch root & isaac newton)

serinin bilimkurgu ve fantazi yönüne değinen nadir bölümlerinden biri de bu kitaptaydı; isaac ve eliza'nın karşılıklı sohbetleri: sayfa 471 & sayfa 472
    sadece iki sayfa ayrılması can sıkıcı lakin fazlasıyla tadı damakta bırakan iki sayfa olmuş!
    gelecek kitaba ara vermeden, hemen başlama nedeni bile sayılabilir!

ve muamma herif enoch'un ne idiğünün hafif de olsa belli olduğu kısım; sayfa 604
    seviyorum abi bu herifi!

çeviriye gelirsek; ilk kitapta olduğu gibi muhteşem; yine yeniden teşekkürler turgut berkes!

son olarak da dizgi hataları; ilk kitaba nazaran hatalı sayfa sayısı çok azalmış; daha dikkatli okunmuş baskıdan önce.. olanları da ilk kitaptaki gibi not aldım & fotoğrafladım.. (noktalı virgül ve iki nokta üst üste hataları aynı şekilde devam etmiş... cık cık cık!)

sayfa 293 sayfa 311 sayfa 423 sayfa 436 sayfa 456 sayfa 658 sayfa 726 sayfa 753 sayfa 791 sayfa 808

akşam üçüncü kitap dünyanın sistemi'ne başlayıp, en kısa zamanda da seriyi tamamlamak istiyorum artık..
    bitirdikten sonra editleme ümidiyle..
    --- karışıklık ---

--- dünyanın sistemi ---
    üçlemenin 1000 sayfalık en keyifli kitabını, bir hafta sonunda dün gece bitirebildim!

kitabın arka kapak yazısına kesinlikle katılıyorum; en iyisi kesinlikle sona saklanmış! (bknz)
    yoğun bir hafta olmasaydı, değil yedi gün, iki günde bitecek kadar heyecanlı aksiyonlarla döşenmişti yapraklar!

hele ki bir kaç sayfa vardı ki; kesinlikle altı çizilmesi gereken türlerden! hatta birkaç tanesini paylaşayım;
    1) sigara ve nikotinin vücutta uyandırdığı etkiyi anlatan muhteşem betimleme; sayfa 453
    2) efsane sayfam; partry ve jack muamması çözülüyor! sayfa 606
    3) ve kitabın sonlarına doğru "ama olmaz kiii" dediğim yer.. hani insanın canı, fiziksel bir acı duymasına sebep olacak bir şey olmasa da, iğne batığı acısı hisseder ya, öyle bir acı hissettiğim sayfa... sayfa 940

yine sonuncu olarak dizgi hataları; üçleme içinde en temiz baskılı kitap buydu.. birkaç tane de olsa, gözüme takılanlar da olmadı değil; olanları da diğer iki kitaptaki gibi not aldım & fotoğrafladım.. (noktalı virgül ve iki nokta üst üste hataları aynı şekilde devam etmiş.)

sayfa 320 sayfa 410 sayfa 444 sayfa 474 sayfa 476 sayfa 547 sayfa 968
    --- dünyanın sistemi ---

artık üçlemeyi de bitirmiş biri olaraktan, genel bi yorum yapmak istersem;

- bana göre fazlasıyla sıkıcı bir seri.. entrikalar, dedikodular, içten pazarlıklı muhabbetler vs. gibi şeyleri seven okurlar, ağızları açık kalacak; tillahı burada, kesinlikle ve kesinlikle deli gibi keyif alacaksınız! lakin bana hitap etmiyor bu tip lafazanlıklar..
    - arthur c. clarke ve locus ödülü 'nü bilimkurguya dayanarak vermişler ise halt yemişler diyorum yine! tarza uygun ekmek kırıntıları vardı sadece, yok ötesi yok berisi!
    - kitapta çok ama çok fazla karakter mevcut.. onun için bağlantıyı kaçırmamak için benim yaptığım gibi peş peşe ve araya başka kitap sokmadan okumanızı tavsiye ederim.
    - çevirmen turgut berkes muhteşem bir iş başarmış, tebrikler yeniden ve yeniden!

seriyi okuyacaklarda bir damla da olsa ön fikir oluşturacak bişiler paylaşabildiysem ne mutlu bana!
  • (bkz: anathem)
    (bkz: reamde)
  • (bkz: seveneves)
  • cf ünvanını da öğrenmiş olduk sayesinde.
  • the rise and fall of d.o.d.o ile zaman yolculuguna da el atmis tarihsel bilim kurgu edebiyatinin reyizidir.
  • (bkz: big u)
    (bkz: interface)
  • ayni zamanda frederick george ile beraber stephen bury takma ismiyle ortak kitap da yazar.
  • "tick tock tick tock tick tick."
hesabın var mı? giriş yap