• 1945 yılında g.m. gilber tarafından nürnberg tutuklularına yapılan iq teslerine göre;

1 hjalmar schacht 143
    2 arthur seyss-ınquart 141
    3 hermann goering 138
    4 karl doenitz 138
    5 franz von papen 134
    6 eric raeder 134
    7 dr. hans frank 130
    8 hans fritsche 130
    9 baldur von schirach 130
    10 joachim von ribbentrop 129
    11 wilhelm keitel 129
    12 albert speer 128
    13 alfred jodl 127
    14 alfred rosenberg 127
    15 constantin von neurath 125
    16 walther funk 124
    17 wilhelm frick 124
    18 rudolf hess 120
    19 fritz sauckel 118
    20 ernst kaltenbrunner 113
    21 julius streicher 106
  • zeka arttıkça duygusallık azalır. olaylara bakış açısı daha pragmatist olur. doğa nasıl acımasız ve duygusuz ise belli bir seviyenin üstündeki zeki insan da öyledir. zeki insanı sadece empati yeteneği dizginler.
  • 5 yılda bütün bir alman ulusunu birleştirip daha önce görülmemiş askeri teknolojileri üreten bir ekip hakkında konuştuğumuzun farkındayız inşallah.
  • zekanin, empati yetenegi ile desteklenmedigi zaman korkunc sonuclara sebep olabiliceginin kaniti liderler. zeki naziler hala aramizda, bazen karsimiza ceo ya da cumhurbaskani olarak cikabiliyorlar, sadece artik uniforma giymiyorlar.
  • yirmi yıldır sözlüğü okuyorum #101018202 entry kadar içi boş, götten uydurma entry okumadım diyemem ama bir elin parmağını geçmez.

"zeka arttıkça duygusallık azalır."
    duygusallıktan ne anlıyorsunuz amk. merhametli olmak gibi birşey anlyorsanız, dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanları gayet merhametli insanlardı.

olaylara bakış açısı daha pragmatist olur.
    yapılan deneylerde domuzların maymunlardan daha pragmatist oldukları gözlemlenmiştir ama bu onları maymunlardan daha zeki yapmaz.

doğa nasıl acımasız ve duygusuz ise belli bir seviyenin üstündeki zeki insan da öyledir.
    bura tam sıçış, doğa duygusuz ve acımasız değil de diyelim ki senin dediğin gibi olsun, doğayla zeki insanın ne alakası var amk. dur senin yaptığın gibi yapayım, nasıl ki ağaçların yaprakları yeşildir benim de gözlerim yeşildir. oldu mu şimdi, olmadı.

zeki insanı sadece empati yeteneği dizginler.

bu cümlede ne demek istediğini anlamadım.
  • iq seviyesi ile idealler arasında bir ilişki kurulabileceğini düşünmüyorum. doğru ve yanlışı ayıran evrensel bir yasa yok sonuçta. zeka hangi işi yapacağından çok o işi nasıl yapacağında etkili.

terör örgütlerinin üst rütbeli üyelerinin de iq seviyesi de çoğunlukla yüksektir. ama iq seviyelerinin yüksek olması yaptıklarını meşru kılmaz. vice versa..

yani bu ne demek oluyor, bir insan zeki diye dediği her şeye doğru gözüyle bakmamak gerekli.

1)adam zeki
    2)x'e inanıyor
    3)bu kadar zeki bir adam x'e inanıyorsa o zaman x doğrudur.

yok böyle bir şey..
  • bakmayın listenin uzun olduğuna. içlerinde nazi lideri denilebilecek olan sadece hermann goering, kalan isimlerin çok da bir esprisi yok.

asıl nazi liderleri joseph goebbels, heinrich himmler, martin bormann, albert speer gibi insanlar.

ve bu insanlar muhtemelen buradaki listeye göre çok daha zekilerdi. hitler de gücün merkezindeki isimdi. gerçekte nazi almanyasınını yönetenler bu insanlardı.

çünkü bütün tek adam yönetimleri aslında bir oligarşidir. lider temsilcidir. göz önünde olandır. yönetimi ise onu manipule eden, etrafını saran zeki ve güçlü insanlar devralır.
  • yeterince zeki olmadiklarini gösteren seviyelerdir. eğer öyle olsaydı hitler'e bir şekilde rusyaya kışın savaş açılamayacağı konusunda ikna ederlerdi.
  • ıq testi nazilerin subay secmek için buldugu bi degerleme testidir.dolayisiyla boyle biseye ihtiyaç duyarak subay seciyorlarsa seçilen subayların seviyeleri ortalamanın üzerinde olmalı.
  • yüksektir ki sosyopat özellikler sergileyebilmektedirler. mesela goebbels çok zeki olmasa on yılda almanların tümünü nasıl böyle propaganda ile manipüle edebilirdi? bunlar ders olarak okutuluyor hala, hiç millete koyun demeyin.
hesabın var mı? giriş yap