• ari barokas'ın lafıma gücenme adlı albümünde yer alan muhteşem şarkı. diline sağlık üstat.

sevgili dostum kardeşim
    bak yine yan yana gelmişiz
    sırtını dönme fayda yok
    aşk ile meydana gelmişiz

dövüşecek değiliz ama nafile
    sen bana düşman bakarsan
    öldürecek gibisin
    allah rahmet eylesin
    kurşunu kendine sıkarsan

dün yine milleti toplamışlar
    hakimi savcıyı kollamışlar
    adil yargı evde yok
    silivri'ye yollamışlar

demokrasi dediler ama nafile
    sen bana düşman bakarsan
    öldürecek gibisin
    allah rahmet eylesin
    kurşunu kendine sıkarsan

basın yayın korkmayın
    palavralar sıkmayın
    özgür medya evde yok
    gerçeklerden kaçmayın
    inanacak değiliz ama nafile
    sen bana düşman bakarsan
    öldürecek gibisin
    allah rahmet eylesin
    kurşunu kendine sıkarsan

dinle devleti yardırmışlar
    kimleri kimleri kandırmışlar
    imam sıçmış bez getir
    derken kafadan saldırmışlar

önce vatan dediler ama nafile
    sen bana düşman bakarsan
    öldürecek gibisin
    allah rahmet eylesin
    kurşunu kendine sıkarsan

ben yine susmuş beklerim
    bir derdin varsa dinlerim
    elimden bir şey gelmiyor
    olsa da doğruyu söylerim

öldürecek değiliz ama nafile
    sen bana düşman bakarsan
    öldürecek gibisin
    allah rahmet eylesin
    kurşunu kendine sıkarsan?
  • tabi ki beklentiyi karşılamamıştır. kurban bu ülkenin en büyük rock grubu sonuçta burası açık. böyle bir gruptan hele ki insanlar ve sahip'ten sonra böyle bir single kimse beklemiyordu. kimse de mutlu olmadı, beklediğini bulamadı ortalama yetenekte birkaç gencin bir araya gelse bir hafta içinde çıkarabilecekleri kalitede bir şarkı var ortada çünkü.

kendini hiçbir zaman müzisyen olarak tanımlamayacak*, müzikle uzun yıllardır uğraşan biri olarak anlayabiliyorum ben bu durumu gene de. en sevdiğin şarkıların, o şarkılarının tarzı, onları sık sık insanlara çaldıkça, çalmak zorunda kaldıkça insanı bıktırabiliyor. ilk yazdığın an "oha ne kadar güzel bir şey çıkardım lan." diye hayret tepkisi verdiğin şeyi 50* kere tekrar tekrar çaldığın söylediğin zaman bir şeyleri kaybediyor. ben sahip albümünü kurban'ın böyle bir dönemi olarak görüyorum. tekrardan sıkıntı ve yeni bir şey deneme hali. bu anlamda geri dönüş sinyalleri veren bu single'a da sıradanlığına rağmen sevindim. tabi ne kadar sıradan olursa olsun deniz yılmaz'ın dile yapışan tekerleme uydurma yeteneği çok ortada. ha bu tekerleme güzel oldu üzerine iki ska gitar çalalım bakalım demeye değer bulmam ben böyle bir şeyi ama bulunmuş da kötü mü olmuş? hayır. öylece dinlenen, hatta gülümseten eğlenceli bir şarkı olmuş.

ama geri dönüşün "yalan dostum yok yok yok"a değil de insanlar'a olmasını yeğlerim. insanlar bu ülkede çıkmış en büyük albümlerden birisi olacak her zaman. o kalibrede bir müziğes birkaç farklı dokunuşla ulaşılırsa çok keyifli olur. yapmaktan değil ama dinlemekten çok keyif aldığım, yüksek kalitede bir diğer albüme ulaşmış oluruz.

tabi bu, kurban üyelerinin psikolojik hallerinden tutun da, yılmaz'ın şarkı yazmak isteyeceği günün havasına kadar değişkenlere bağlı.

bakalım.
  • 10 dakika önce keşfettiğim kurban'ın yeni şarkısı. klibi de enfes. kurban'ı özlemişim.
  • kurban'ın yeni şarkısıymış. klibin senaryosu brazzers'ın big tits at work serisinden çakılmış.
    şahsi fikrim, grubun tarzı tam olarak (mizah öğelerini de koruyarak -) git gide daha gitar ağırlıklı, sert tonlara çekerek, hafif progresife giriş yaptığı sahip albümüyle oturmuştu. burdaki pop tınılarını pek sevmedim.

http://www.youtube.com/…cgygex_q4u&feature=youtu.be
  • zorunlu olmayan, faydali olan anlamındadır. gereksiz, faydasiz gibi anlamları icermez.
  • kurban klibindeki hatunun adını inci sözlüğün bile bulamadığı şarkı, vay amk
  • gecenin bir yarısı muhasebe yapmak ve sonuç çıkarmaktır;

geçti karanlık gölgeler kapı önünden
    ağlama çocuk gözyaşların düşer perdeye
    tutma artık çiçekleri, düşsün elinden saksı
    bırak kurusun menekşeler
    sulamak, onları düşünmek nafile

sözün geçmezse sevdiklerine
    sus ve dinle artık konuşmak zûl sana
    yola çıkmışsa kervan, neye yarar peşinden koşmak
    bineğin yiğit olsa da kervan uzak nafile

ellerini açıp dua et, sığın yüce bildiğin yere
    garip serçe konmuşsa pencerene sar yarasını
    bekletme fazla, ertesi sabahı bulmasın misafirliği
    kanadı sarılı, yüreği yaralı, bekletmek nafile

düşmüşsen sabaha karşı düşünce kafesine
    çıkar yolun yok düşüneceksin ellerini şakaklarına koyup
    dizlerini karnına çekeceksin, çocukluğun gelecek aklına
    eski günlere fazla dalma, büyüdün artık nafile

geceler sabaha ayaz miras bırakmış ört soğukla düşüncelerini
    düşündükçe çıkmaz sokağa giriyorsun ellerin kenetli
    binbir fikir, bin türlü çıkmaz sokakta düşüncelerin
    gözlerin kan çanağı olmuş, zaman geçmiş nafile..
  • sözleri şakalı, klibi cıvık ama müziği çok iyi kurban şarkısı

http://www.youtube.com/watch?v=zcgygex_q4u

nakaratta insanlar ve ilk albümün(adı kurban mıydı?) yani o 2 kaliteli albümün havası var
  • sanırım kimse farketmemiş ama daha önce yapılmıştı zaten bu şarkı (bkz: yalan)

dedim bu yaz benimle çıkar mısın tatile (yalan dostum aşk diye bir şey yok)
    seni ilk gördüğüm o sıcak kumlu sahile (aşk dediğin üç günlük eğlence)
    dedi bunlar karın doyurmuyor güle güle (bilemedin beş gün sürsün)
    aşkından yatağa düşüp gebersen de nafile (kapılıp da sürünen çok)
  • "dedim bu yaz benimle çıkar mısın tatile" kısmında çoşuyorum, önünü alamıyorum. bu da şarkının olmuş olduğuna kanıttır benim için. kurban farklı bir şarkı yapmış, iyi yapmış. farklılık iyidir.

sözleri eğlenceli, müziği coşkulu tam bir yaz şarkısı. klibi cıvık olsa da klipte oynayan kızın göğüsleri çok güzel.*
hesabın var mı? giriş yap