• (bkz: n/a)
  • atom numarası 11 atom kütlesi 23 akb olan,

klor elementiyle birleşerek nacl şeklinde her akşam çorbamıza ektiğimiz tuzu oluşturan,

bileşiklerinde yalnız +1 değerlik alan hayli aktif bir alkali metal olup metalik halde saklanması çok zor olan, zira havayla bile tepkimeye giren, bu yüzden gazyağı gibi ortamlarda saklanması gereken,

suya atınca dıştan patlama tepkimesi vererek her lise öğrencisinin fantazilerini süsleyen,

pozitif iyonları nöronlarda impuls iletiminde ve kasların kasılması sırasında görev alan,

sodyum elementinin semboludur.
  • dil yasağının yürürlükte olduğu yıllarda türkiye yapımı filmlerde zikredilen tek kürtçe sözcük olma ihtimali yüksektir. hakkari'de bir mevsim’de genco erkal’ın canlandırdığı öğretmen sınıfa girer. nihayet defter, kitap, kalem ve silgi getirmeyi başarmıştır köye. bunları tek tek sıraların üzerine bırakır ve şöyle der çocuklara: “ şimdi bana, defterinizin birinci sayfasına, silmeden, bildiğiniz bütün sözcükleri yazacaksınız. anladınız mı?” türkçe bilmeyen çocuklar, hep bir ağızdan “na” diye cevap verirler. peki kürtçede “hayır” anlamına gelen “na”, nasıl olup da sansüre takılmayıp filmde işitilir hale gelmiştir? erden kıral, altyazı’nın kasım 2014 sayısında şöyle anlatır: “ hep oyuncular gider seyreder sansür heyetindeki subayla, emniyet amiriyle. rica ettim genco’ya, gitti izlemeye, tam “na” sahnesi geldiğinde öksürük nöbetine tutuldu ve orasını duyamadılar.”
  • almanca'da şeklinde yazılanı* dünyanın en güzel onaylamama ünlemi olsa gerek.

hakkını vererek telaffuz etmek için ä'yi æ ile ö arası bir yerde okuyup dudakları hafifçe öne doğru uzatmak ve tam bu esnada kafayı iki yana doğru sallamak lazım geliyor.**
  • eklendigi kelimeye olumsuzluk anlami yukleyen ek.
    (bkz: namusait)
    (bkz: namert)
    (bkz: nahos)
    (bkz: namahrem)
  • fransızca'daki ça va uygulamasının alman versiyonu. nabere de karşılık gelmez, sadece "ben geldim", "görüyorum geldiğini" gibi bir anlamda kullanılır. gariptir almanlar.
    -hallo, na?
    -na?
    -na ja...
  • kıs. (bkz: narcotics anonymous)
  • ing. kıs. not available ya da not applicable. liste ve tablolarda değerin bir karşılığı yoksa yazılır. bunu yazmak yerine çizgi çekmek de kafidir.
  • farsça olumsuzluk bildiren önek:
    (bkz: namert)(bkz: namüsait)(bkz: namahrem)
    arapçada aynı ilevi gören bir önek olarak (bkz: gayri)
    tabi ingilizcedeki "in-" önekini de anmak lazım.
  • rus. al(mak)
hesabın var mı? giriş yap