• cocuklukla ilgili cok ince ve bir o kadar agir mesaji olan film.

cocukluk safliktir. fakat o safligin yol actigi esas sey bizim cocuk gorunce kapildigimiz "canim yhaaaa" tribimiz degildir. cocuk safligi sonsuz limitsiz bir etki altindaliktir.

cocuk safligi,

- sokakta oynayan cocugun polis sandigi bir sapik tarafindan kacirilmasini mumkun kilar.
    - kacirilan cocugun arkadaslarinin durumdan korkup, hic mudahale etmemesini mumkun kilar.
    - kacirilan cocuk bir sekilde döndükten sonra, muhtemelen anne baba etkisi altinda kalip, o cocukla bir daha arkadaslik etmemelerini mumkun kilar.
    - baska iki cocugun, evdeki varligini epey havali bulduklari silahtan etkilenip onu oyuncak etmelerini mumkun kilar.
    - oyuncak diye silahla oynayan bir cocugun onunla suc islemesi yalnizca bir an meselesidir.
    - yine o saflik, sorunlu cocuklugu yuzunden sorunlu bir yetiskin olan babasindan etkilenen sonraki nesil cocugun, ozguvensiz ve sosyallesemeyen biri olmasini mumkun kilar.
    - ozguven ve sosyallesme sorunlari olan bir cocugun babasini kaybetmekten nasil etkilenecegini zaten tahayyul bile edemeyiz.

peki butun bunlarin tekeeeer teker yasandigi filmin son sahnesi nedir?

cocuklarin x bir vesileyle yaptigi, herkesin "cok tatli yhaa ^_____^" diyerek kendi tanidigi cocuga el sallayip tezahurat ettigi bilmem ne yuruyusu.

cocuklar, anca yuruyus gecitlerinde el sallayip "findik fistik atilacak" sirk hayvanlari degiller.

bu filmin bana en cok soyledigi budur.

cocukluk oyle bir etki altindaliktir ki, cocuga karsi islenen suc zaten insanlik degil o ayri ama, cocuga yoneltilen en ufak duygusal istismar dahi, en hafif tabiriyle kötü yurekliliktir.

ne diyordu sean penn?

"o arabaya ben binmis olabilirdim."

siz olamaz miydiniz?
  • --- spoiler ---
    film, bu dünyada adaletin olmadığını söylüyor.

1-şans eseri bir çocuk taciz/tecavüze uğruyor (tek sebep: başka sokakta oturduğundan/etrafta anne -baba olmadığına güvenen çocuk tacizcilerinin ona yönelmesi)
    2- masum bir genç kız, sevdiği adamın erkek kardeşi ve kankası birer sosyopat olduğundan cinayete kurban gidiyor.
    3-adalet duygusu tatmin olmamış eş, kocasını cinayet dolayısı ile suçlar tarzda davranıyor/konuşuyor ve rastlantı bu ki bunu düşündürecek çok şey duyuyor ve görüyor eşinden.
    4- kocası, yanlış anlamalar ve kendisinin iç huzursuzluğunun zorlaması ile arkadaşlarınca öldürülen kadın sonda bitap, ama kocası katil olan kadın ve onu adaletten gizleyen polis mutlu. ve onlar hayatına mutlu mesut devam ediyor.
    --- spoiler ---
  • son 10 dakikasının "komple" içine edildiği film.

--- az biraz spoiler ---
    sonunun tahmin edilebilirliği üzerine çeşitli kelamlar edilmiş. benim gördüğüm son, saçma sapan, küfür üstüne küfür yedirten, yani sean’ın jimmy’e “onun ailesine de mi her ay 500 dolar yollayacaksın?” dedikten sonra gelen 10 dakikalık kısım.

peki hadi sean, jimmy’nin yaptığını anladıktan sonra vermiş bir o.ospu çocukluğu dersi ama o her şeyden kıllanan siyahi polisimiz nerede? ne oldu o herife? o vakitten sonra jimmy’den, sean’dan ve savage kardeşlerden şırıngayla kan alması gerekmiyor muydu?

kitabını bilmiyorum ama dave’e bir de senarist tecavüz etmiş. ey eastwood, o son 10 dakikayı çeken yerlerine işeyeyim!
    --- az biraz spoiler ---
  • --- spoiler ---
    filmde malum travmayı yaşayan her üç adamdan biri diğerinin adı geçtiğinde şöyle diyor.
    -o benim arkadaşım değil

filmin son sahnelerinden birinde ian jimmy'ye sorar.
    -dave'i en son ne zaman gördün?
    -25 yıl önce bir arabanın arkasında
    film burada bitmelidir. jimmy'nin biz hala o karanlık odada kalmış 11 yaşında çocuklarız türünden söylemlere girişmesi samimi gelmemektedir.
    --- spoiler ---

dave'in laneti kentin üzerine olsun.
  • nasıl yazılmamış hayret ettim.yahu hiç kimse içki dükkanındaki tuco yu* farketmedi mi?yaşı seksene ermiş olsa da fıldır fıldır gözleriyle adamı nerelere götürmüştür,dedemi görmüş gibi sevindim lan.
  • clint eastwood zamaninda bizi o kadar derinden vurmus ki , gordugumuz yerde pantolonumuzu indiriyoruz ama bilmiyorum yonetmesi gerekir miydi? clint eastwoodu elestireceksek yonetmenlik acisindan bence son derece basarili bir film. hikaye vasatmis. sonu etkileyici olsa da,

----------spoiler--------------
    dave'i oldurmesi hicbir sekilde hakli cikarilamayacak bir jimmyyi serbest birakan sean, orospu cocugu degilse nedir?
    ----------spoiler--------------

kurtarmiyor filmi. million dollar babyde de ayni sorun vardi bence.
  • dave'in isminin betonda yarım kaldığı filmdir.
  • guzel film de sonu cok muglakta kalmistir.
    --- spoiler ---

arkadas onu bunu birak da dave niye kizi oldurdugunu itiraf etti oldyrmedigi halde. ve polis olayi anladigi halde neden jimmye hiç dokunmadi serbest bıraktı sasirmadi bile gule eglene telefonla konustu. bunlar kanka degillerdi ki. su filmlerin sonunu cektikten sonra bi izleyin arkadas ya
    --- spoiler ---
  • kapak resminden dolayı ülke sınırları içindeki sidicilerin %99 unun rafında ters duran film. harbiden lan düzgün koyanını henüz görmedim.

http://img269.imageshack.us/…9/7421/mysticriver.jpg
  • aylar önce tv'de izlemeye basladıgım ancak saatin cok gec olması sebebiyle yarıda bıraktıgım filmdir. yarıda bıraktım bırakmasına da aylardır bu filmi arıyorum piyasada! acaba sonunda ne oldu diye.. d&r sagolsun 'fırsat köşesi'ne koymus bu filmi de görür görmez kaptım dün. 'cok sürükleyici bir film' diyecegim ama bu sefer 'neden uyudun o zaman?'a gelecek konu, 'o tamamen benim özelim' diyerek lafımı baglamak isterim.

--- spoiler ---
    seleste'nin yaptıgını da insan yapar mı kocasına hiç kardeşim? suçluysa ispiyonla polise alsınlar götürsünler, cezası neyse versinler. gidip kızı ölen bi adama, hem de en cinnet anında söylenir mi böyle bir şüphe yau? cık cık cık.. bu devirde karına bile güvenmeyeceksin....
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap