• istanbul'a gelip de, kerhane tatlısı nam anıldığını duyunca pek şaştığım, içten içe kızdığımdı. tatlıların en bi mütevazisi, en bi fakir ama gururlusudur kendisi, varsın keraneciye çıksın büyük şehirde adı.
  • hatay'da sokakta yapar, sıcacık satar ustaları. kocaman yağ dolu kazana, sıvımsı hamuru bez torbadan öyle bir marifetle sıkarlar önce halka ederek. kızarınca güzel, şerbete atar sonra çıtır çıtır verirler lüpletesiniz diye.
  • 'ağ ve kafes şeklinde örülmüş olan, örgülü' anlamına gelmektedir. arapça kökenli şebeke kelimesinden türemiştir.
  • herkesin bildigi halka tatlisinin az bilinen bir diger adidir.antakya - iskenderun cevresinde boyle anilir ve arapcadan* gelmektedir..
  • enerji patlaması yaratıp insanı şebek ediyor olsa gerek.
    (bkz: mu)
  • kelimenin kökü teşbiktir. (teşbik: ağ şeklinde koymak) ağ şeklinde atılmış veya örülmüş anlamı var haliyle. müşebbek tatlısının da, yapımında hamuru yağa atarken ağ atmayı anımsatan hareketlerden yola çıkarak isimlendirildiğini düşünüyorum şahsen.

bana kalırsa kelime şebeklik etmeye daha çok yakışıyor. biri çıksa dese hmm, derim. herkesi güldüren, güldürürken düşündürmeyen hal ve hareketler bütünü gibi bir anlam daha şık duruyor sanki. müşebbekliğin alemi yok falan da sırıtmıyor misal
  • arap alevilerin yasadigi ve arapcayi siklikca kullandigi bolgelerde (antakya, samandag, iskenderun, adana, tarsus, mersin) bu adla bildikleri, kimi yerlerde sari burma, kimi yerlerde halka tatlisi, kimi yerlerde de ne alakaysa kerhane tatlisi olarak bilinen, sicak sicak yendigi zaman bogazi yakan essiz lezzetin baska hic bir tatlida bulunamayacagi, uzerine icilen buz gibi bir bardak su sonrasi "bir daha, bir daha" yenesi lazim gelen harikulade tatli.
  • "bir yiyen iki atıyor, iki atan bir yazıyor, gel arkadaş gel" şeklinde pazarlandığını bugün öğrendiğim tatlı.
  • buna kerhane tatlısı diyeni bizim oralarda götten sikerler şimdiden ayıktırim. salak salak içanadolulu söylemlerinizi kendinize saklayın..

hamurlu, şerbetli güzel bir tatlı. ha ben pek sevmem o ayrı.
  • antepli bir arkadaş istanbul a geldiğinde onu gezdirirken bu tatlı için "kerhane tatlısı" ifadesini kullandım çocuk beni dövecekti.

adam inanamadı. neden diye sorguladı. genel bir ifade olduğunu belirtince daha da sinirlendi. o zaman öğrenmiştim halka - kerhane tatlısına hatay antep adana yörelerinde müşebbek dendiğini.
hesabın var mı? giriş yap