• yazmayayım yazmayayım diyorum ama bir tv reklamı yapmışlar kendisine komedi tadında:

güya, istanbul'da büyük bir deprem oluyormuş ama kimseye bir şey olmuyormuş, sadece bir evde nohut kavanozu devriliyormuş :) bunu da kendisinin döneminde yapılan kentsel dönüşüm sayesinde başarıyormuş :)

keşke bu performansı 30 yildir belediyesini yonettikleri, adiyaman/maras/nurdagi/hassa/kirikhan gibi illerde de gosterseymis.
  • çevre ve şehircilik bakanı iken bir ili ziyareti sırasında o ilin çevre ve şehircilik bakanlığı taşra teşkilatı ile bir toplantı yapmış. taşra teşkilatının genç ve idealist bir bürokratı murat kurum'a bazı gereksiz projeleri iptal ederek hem arazi yağmasını durdurduklarını, hem mevcut devlet arazilerini daha faydalı projeler için boş tuttuklarını, en önemlisi ise bu proje vetoları ile bakanlığı 30 milyon türk lirası masraftan kurtardıklarını söylemiş. genç bürokrat bakan hazretlerinden bir takdir beklerken, murat kurum bütün taşra teşkilatının olduğu toplantıda genç bürokratı azarlamış ve

"30 milyon kâr etmişlermiş, 30 milyon bizim bakanlık için para mı be? siz neden projeleri iptal ediyorsunuz. bu milletin sizin tasarruf ettiğiniz 30 milyondan haberi olmaz, yaptığınız binalardan, tesislerden haberi olur. size bütçe verildi ise gerekli gereksiz yapın işte bi'şeyler"

demiş.

bu toplantıdaki görüşleri, bakanlığı esnasındaki uygulamaları nasıl bir belediye başkanı olacağına delalet eden belediye başkan adayı.
  • istanbul'u yıkmaya geliyor.
    önlerinde engel de yok. (rezerv alan yasası)
    şu sokak ya da bu mahalle yıkılacak dedikleri zaman 90 gün içerisinde tahliye etmek zorundasın.
    olur da direnir kalırsan devlete karşı suç işliyorsun.
    zeminin, temelin, evinin, mahallenin ya da ilçenin sağlam olmasının da önemi yok.
    uygun (rant) gördükleri her yer yıkılacak.
    zannetmeyin ki devletin kurumu toki yapacak...
    hayır toki'nin bölge ihalelerini alan 5-6 müteahhit evinize barkınıza çökecek.
    özellikle avrupa yakası fatih, zeytinburnu, eyüp, bakırköy, bahçelievler ve bağcılar'a çökecekler.

-evin peşinat sayılacak ve ziftin dibinde silivri bilmem kaçıncı etabında sosyal konut verip 10 yıl borçlandırılacaksın.
    -dükkan sahibiysen de toki-kiptaş çarşının bodrum katında kurayla çıkmış yere geçer 10 yıl ödemesini yaparsın.
    -hayır, yaşadığım yeri terk etmiyorum dersen 2 yıl kirada sürünürsün, projen tamamlandığında evine döner ve inşaat maliyetlerini ödersin. 1.5-2 milyon lira artık ne çıkartılırsa. ödeyecek imkanın yoksa yeni yasayla tapun hisseliye çevriliyor. x... aş tapunun %50'sine sahip oluyor ve sen kendi evinde şirketin kiracısı oluyorsun.

bu adam ankara'dan yalnızca bu iş için atanmış bir genel müdürdür.

5 yıldır mamaları kesilmiş şirtketler açlar gibi istanbul'a dalacak ve bu kişi de müteahhitlere ön açacaktır.

ikinci görevi de kanal istanbul'dur.
    bu da 20 milyar dolarlık bir ranttır. bu olayda da uluslararası ayağı vardır. özellikle körfez ülkeleri sermayesi bu bölgeden arsa toplaması herkesin bildiği bir olaydır. 3-5 dolar milyarderi arap servetini katlasın diye istanbullu cebinden milyarlarca dolar para ödeyecektir.
    yok yahu yap-işlet modeliyle yapılacak denilirse de kanal istanbul projesi ile topyekün elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz ve internet altyapısı değişmesi gerekmektedir. kanalın geçtiği yerlere boğaziçi köprüsü gibi 5 köprü yapılacaktır. bu köprülerin ücretsiz olacağını düşünmek saçmalıktır.
    bu betona harcanan milyarlarca dolar üretime, sanayi ve teknolojiye ayrılsa, bilime ve üniversitelere harcansa ülke 10 yıl içerinde güney kore gibi kalkınır. halen kanal istanbul'u savunan donuk zekalı görüyorum. efendim boğazda ticari gemiler 2 saat bekliyormuş... beklesin sana ne ulan!

bizden uyarması; bu kişi istanbul'u betonkent yapmak ve milyarlarca dolarını almak için ankara'dan atanmış bürokrattır.
  • türkiye'nin en büyük orman yangınlarınin yaşandığı tarihte, kendisi çevre ve şehircilik bakaniydi. türkiye'de yaşanan en büyük depremlerden birinden önce "imar affı" adı altında, insanlardan para koparmak için çürük evlere izin verilen yasa hazırlandığında kendisi yine çevre ve şehircilik bakaniydi.
  • yukarıda birisi eleman için "gerçek bir inşaat mühendisidir" yazmış.

gerçek inşaat mühendisinin yaptığı bir inşaat var mı diye baktım; yok.

mezun olmuş, direk toki'de işe başla demişler bir makam koltuğu vermişler, sonra toki genel müdürü yapmışlar, sonra vekil olmuş, sonra bakan olmuş; şimdi belediye başkan adayı.

yuksek lisansı bile okan üniversitesinde 3 sene önce yapmış 18 bin liraya.

kaç şantiye de bulunmuş, kaç saha deneyimi var, kaç güvenlik denetimi yapmış (o da inşaat sahasında güvenlik denetimi yetkisi varsa) hatta stajını bile ne şekilde yapmış bu gerçek inşaat mühendisi(!) bilen varsa yazsın da bilelim.

duvar bile öremeyeceğine eminim. su terazisi kullanarak bile.

ek;
    bir yazar mesajdan yazmış "mühendis duvar mi örüyor diye. muhendis duvar örmez. ama nasıl örülecek bilir. işte bu "mühendis duvar mı örer" diyen kişilerin kafasındaki mühendis algısı yüzünden ülkedeki konut stoğunun yüzde 70'i sıkıntılı ve depremde yerle bir oluyor.
    çünkü mühendis duvar örmez. aynen. işçiye bırakır, aferin ne güzel örmüşsün der. aynen.

1 gün sonra küçük bir not;

girişte yazdığım "baktım yaptığı inşaat var mı? yok" kısmına; bak; kendisine mühendisim diyerek gelen bir dalyarak bile "ne o adam gidip 5 katlı apartman mı dikmeliydi" dedi.
    inşaatı sadece apartman dikmek zannediyor.

inşaat...

avustralya'da herkesin imrenerek baktığı opera binası da inşaat halinden yapı haline döndü,
    mısır'da ki piramitler de inşaat halinden yapı haline dönüştü.
    roma'daki kolezyum'da inşaat halinden bir yapıya dönüştü,
    istanbul altındaki su sarnıçları da inşaat halinden bir yapıya dönüştü.
    olmadık dağın tepesindeki kaleler de inşaat halinden yükseldi yapı oldu, nehirleri tutan devasa barajlar da inşaat süreci geçirdi.

inşaat kelimesini apartman dikmek zanneden kişilere dert anlatamayacağım. inşaatın ne olduğunu öğrenin; sonra mühendis olursunuz.
  • secilirse yapacagi rezaletlerin en buyuk sorumlulari meral, umit ve demcikleridir.

3 gun once kendi imzasinin da katkisi olan bir felaket yasanmamis gibi utanmadan, sikilmadan, piskince, yuzsuzce konusuyor. ıstanbul a 5 sene bir sey yapilmamis.
    al bilmiyorsan bir ibb dergisi oku gorursun sizin 25 yaptiginizdan fazlasini 5 senede yapti adam. git dolas, sosyal tesisleri, sahilleri, kent lokantalarini, sosyal belediyeciligi gor.

pismis kelle gibi sirittigi fotolarini her yere astirmis. boyle bir iticilik yok yeminle.
    secilirse istanbul akp nin tek bildigi betona, ranta,toza gomulecek.

bakin aktroller tarafindan beyni yikanmis tayfa, tamam sabaha kadar kk ve chp ye kufredin ama su adam gelmesin diye allaskina kazanma sansi sifir aday yerine ekrem imamoglu'na basin, istanbul u 5 sene su capsiza emanet etmeyin.
  • kendisinin videolarını iki kez seyredemiyorum. o yüzden duyduğum üstünden yazacağım şu sekiz adım metre ölçümü olayında. “sekizi bilirsiniz” gibi bir laf ediyor. bildiğimiz sekiz. sayı olan.
    7 yaş üstünde, çok ağır zeka geriliği olmayan herhangi bir insanla konuşurken şu sözün söylenebileceğini hayal edemezdim. adımlarını yettirmeye çalışıyor bir yandan… “ayva tatlısını biliyorsunuzdur”, “kadıköy’ü biliyorsunuzdur” falan belki denir, gerçi kadıköy’ü kendisi bilmiyordur ama “sekizi bilirsiniz” kitlesine yönelik çok ilginç bir aşağılama şekli.
  • evimin yanında yıllardır boş bekleyen çok ortaklı bir arazi vardı, belki 30 yıldır.. ara ara ekip diken olurdu, insanlar köpeklerini gezdirirdi, 10 dönüm civarı bir yer. mahallenin ortasında tam toplanma alanı yapılacak nitelikte bir arazi..

30 yıldır orada öylece duran ve imarlaştırılamayan araziyi sayın eski "çevre ve şehircilik bakanımız" muhterem murat kurum bey, istanbul büyük şehir belediyesinin ve hatta akapeli ilçe belediyesinin ve benim kişisel tüm itirazlarıma rağmen çatıııır çatıııııır çatııııııııııııır imara açtı. arazinin içinden geçen tüm yolları kapatıp müteahhite hediye etti. hani diyorlar ya ızgara şehir planı.. he işte o ızgaraların hepsini kapatıp al müteahhit kardeşim buralara da 3-5 daire sığdır dedi. bunu bizzat tepeden inme bir kararla yaptı.

yani kendisini rant bakanlığı, pardon çevre şehircilik bakanlığı döneminden iyi tanırım. eğer başkan seçilirse istanbul'da 5 yıl içinde neler yapacağını tahmin etmek çok kolay..

meşhur röportajının çok küçük bir kısmı önüme düştü.. taksi sorunu ile ilgili şöyle diyor;

"biz taksi sorunun ne olduğunu tek merkezden yönetip meselenin ne olduğunu asıl o zaman göreceğiz, "
    her şeyi merkeze toplamanın amacı ne olabilir acaba?

"şu an taksi sayısının sorun olup olmadığını işte bu mekanizmayı kurduğumuzda anlayacağız"
    tabi canııım, taksi sayısı belki de yeterlidir tabi tabi.

"büyükşehir belediyesi ben hat kuracağım taksicilik yapacağım diyor, biz yapamayız"

niye çünkü o rantı belediye/halk yiyemez. halka biz sosyal yardım yaparız, rantı yedirtmeyiz.

"eksik mi var, ihaleye çıkacağız, en yüksek fiyatı verene vereceğiz sonrasında biz denetim yapacağız"
    ihaleye öyle şartlar koyacağız ki... ihale almak aldırmak bizim işimiz.

edit: soranlaraaaa sormayanlaraa
  • depremzedelere söz verdiği 1 yılda tamamlayıp teslim edeceği evler için son 6 gün. 1 yıl önceki seçim vaadini hatırlamayan balık hafızalı salaklar çıkacaktır biz hatırlatalım
    şehit aileleri hala çadırda kalıyor
    https://youtu.be/jww-46epvns?si=e_dvwhgnsnixhyfw
  • adamı pr için programa çıkarmışlar ama liyakatsizlik öyle bir boyutta ki her şey falsolu. bir kere chp kırmızısı kazak ile o badem bıyık uymuş mu? kimdi bunu giydiren o ileri zeka acaba. ayrıca 18 yaşından küçük arabayla insan öldürüp kaçan velet bu kadar gündemdeyken "yaramazlık" sorusuna ehliyetsiz araba kullanma cevabı vermek gerçekten olağanüstü. bu durgun zekayla bu yaşa bu konuma ancak akp sayesinde gelirmiş gerçekten.

edit: ayrıca köy mü kent mi sorusuna köy cevabı veren eski şehircilik bakanı, istanbul büyükşehir adayı. sunucu düzeltsin diye hatırlatıyor ama yok anlamıyor da "daha doğal" diyor. yandaş kanalda önceden soruları verilen programa bak. sırrı süreyya'nın dediği gibi insanlığa umut veriyor bunlar. bu adam bakan olduysa herkes her şey olabilir.

edit2: ben bu adamın sosyal zekası yok sanıyordum ama genel olarak yok galiba. 10 yıl önceki halinize ne tavsiye edersiniz sorusunu 3 kere tekrara rağmen anlamayıp alakasız cevap vermiş. 20 milyonluk şehri yönetmeye aday bu adama iq testi yapılmalı. diplomasını da torpille almış olabilir.
hesabın var mı? giriş yap