• bundan sonraki hayatımı geçireceğim ada. bi bok yedik ama, dur bakalım.
  • hayatımın en züğürt dönemini lisedeyken yaşadım. ankara’ya 40 km mesafede bir ilçede yaşıyordum. okulumsa çankaya’daydı. 2 vasıta değiştirerek 2 saatte gider, 2 saatte dönerdim. cebimde genellikle sadece yol parası olurdu. bazen, güzel havalarda, hiç değilse bilet parasının biri cepte kalsın diye cinnah’tan aşağı yürürdüm. bu yürüyüşlerden birinde karum’a gideceğim tuttu. o zaman avm falan yok ve okulda da herkes sürekli karum’dan aldığı şeylerden bahsedip duruyor, çok merak ediyorum çünkü. yaklaşık 25 yıl önceki o yürüyüşe ya da karum’un geri kalanına ilişkin hiçbir şey hatırlamıyorum şimdi. aklımda tek bir şey kaldı: bir kuyumcu vitrininde gördüğüm murano camından kolyeler.

elbette o zaman murano camı diye bir şeyden haberim yoktu, yıllarca da olmayacaktı. sadece benim değil ailemdeki kimsenin de böyle bir şeyden haberi yoktu. bu yüzden gördüğüm güzelliği hakkıyla tarif etmem mümkün olmamıştı: daire formu verilmiş ve altın bir halkayla çerçevelenmiş camın içinde dünyanın en narin çiçekleri. orada ne kadar durdum bilmiyorum ama o vitrindeki kolyeler, bütün lise hayatımdan aklıma kazınmış olan 3-5 görüntüden biridir. hala, o kadar narin şeyleri, kırılmasından korkmadan nasıl alıp kullanıyorlar, nasıl muhafaza ediyorlar aklım ermiyor.
  • super cam ısı yapılan ada.
    camdan yaptıkları kolye ve yuzukler asagı yukarı gumus fıyatındadır.ıcınde sarı varaklar olanlardakı varaklar altın degıldır ancak gumus rengındekı varaklar gercekten gumustur.kırmızı renkte lanları buması daha zor ve yapımı daha maliyetlıdır ancak fıyat farkı yoktur.camdan yaptıkları mektup muhurlerınden mutlaka edınılmelı ese dosta mektup atarken kırmızı balmumuyla muhur basılmalıdır.
  • venedik yakınlarındaki geleneksel el işi üfleme cam işçiliğiyle ünlü ada.
  • gezilmesi kesinlikle gerekmeyen ıssız venedik adası.

şöyle ki, ada zaten gezilmeye müsait değildir. sıra sıra dizilmiş dükkanlardan oluşur. vaktiyle venedikli eşrafın, venedikte yangın tehlikesini minimum düzeye indirmek için murano üreticilerini yakındaki bu adaya göndermesiyle oluşmuştur.

vaktinizi ve deniz otobüsü fiyatı olan 6.5 avronuzu* harcamayın derim. eğer ki illa gideceğim diyorsanız, deniz otobüsünde ben bilet kontrolü yaptıklarını görmedim, aklınızda bulunsun.

ayrıca venedik'teki murano fiyatları ile adadaki murano fiyatları aynıdır hemen hemen. yalnız merkezde bulamayacağınız şeyleri orada bulabilir, hatta istediğinizi yaptırabilirsiniz, tabii biraz daha pahalı olarak.

edit: yazım yanlışı, imla
  • murano glass ya da venetian glass olarak bilinen cam ürünleriyle ünlü küçük adadır. en güzel ve bilinen cam ürünler ise çiçek desenli kolyeler ve kırmızı, mavi renkli parfüm şişeleridir.
  • buraya özgü özel cam ürünlerinden almayacaksanız gerçekten de gidilmesine gerek olmayan bir ada. onun yerine çok çok daha güzel olan burano'ya gidilmesini tavsiye ederim naçizane. hatta ''venedik'te iki sokak fazladan daha gezmek varken ne gerek var buralara?!?'' bile derim, dedim.

ve fakat cam ürünlerine gerçekten meraklıysanız ve orijinal murano camı almak istiyorsanız kesinlikle gidin derim çünkü komşu venedik'te satılan ürünlerin çoğu murano yapımı değil fasondur. murano'dan alırsanız sertifika alma gibi bir şansınız da olur. ayrıca venedik'teki burnu büyük esnafa 1 avroluk indirim bile yaptıramazken murano'da atölye sahibi, zanaatkar esnafla söylediği fiyatı beğenmeyerek ''oo mamma mia!'' diye bağıra bağıra türk usulü pazarlık yapabilir, iyi fiyat kırabilirsiniz.
  • cam takıya selpak tarzında isim olmuş ada.
  • akşam pazarı venezia santa lucia'nın önünde dolanırken amerikalı bir çiftin elimize tutuşturduğu tam gün geçerli vaporetto biletleri sayesinde, kendimizi bir anda üzerinde bulduğumuz ada. venedik'ten sonra biraz yavan kalıyor ama yine de görmekte fayda var. özellikle yolda (suda) giderken yanından geçtiğimiz mezarlık adası gerçekten etkileyiciydi.-
  • kısa süreli bir italya ziyaretindeyseniz kesinlikle es geçebileceğiniz bir ada. aynı cam işlerini venedikte de bulabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap