• gizli oy açık sayım kılığına girmiş yarı açık oy gizli sayım. yıllardır bas bas bağırarak eleştirdikleri chp'nin tek parti döneminin adım adım izinden gidiyorlar. tarih bunları yazacak.

ysk tarafından gönderilmiş olmak koşuluyla denmiş, kimlere, kimler tarafından balya balya mühürsüz pusula gönderileceğini az çok tahmin edebiliyorsunuz değil mi?
  • boş oy pusulaları da akp ye yazılsın
  • aha buraya yazıyorum recep tayyip erdoğan bu günden itibaren sadece dört şekilde o koltuğu terk edebilir.

1. ya kontrolsüz bir halk ayaklanması çıkar.
    2. ya darbe yapılır.
    3. ya ülke savaşa girer ve saddamı öldürdükleri gibi yabancı bir ordu tarafından öldürülür.
    4. ya da eceliyle ölür.

bunun başka bir ihtimali yok.

o yüzden bir vatandaş olarak ben bundan sonraki seçimlere katılmaya gerek görmüyorum.

hatta iddia ediyorum seçime üç kala bu adam %20 oy alacağını farketti diyelim (bu mümkün değil ama)... o zaman bütün ülkede bombalar patlar, savaş çıkartılır ve seçimler iptal edilir.
  • internet explorer?
  • 3 seçimde görev almış biri olarak ya mühür olayını kaldırın ya da mühürsüz oylar geçersiz olmalı diyerek yorumladığım durum.

başlık altındaki mallara bakmayın. o mührün güvenlik açısından bir esprisi yok denecek kadar azdır. hangi mühürden bahsediyoruz? sandık kurulunun bastığı mühür.

oy verdiğiniz zarfın üstünde üç tane mühür olmalı.
    1- ysk’nın mührü
    2- il/ilçe seçim kurulunun mührü
    3- sandık kurulunun mührü

sandık kurulu seçim sabahı oy zarflarını ve oy pusulalarını mühürler. sandık kurulu oluştuktan sonra yapılır bu. ancak bu mühürleme işlemi iğrenç bir şeydir. çünkü stampaya mürekkebi hep fazla dökersin. mührü az değdireyim desen mühür tam basılmaz. mühürü tam basayım desen diğer zarflara ve pusulalara bulaşır. bu bulaşık zarflar ve pusulalar oy sayımında tartışmaya neden olur.

ben görev aldığım her seçimde bu işi kendim yaptım. bulaştırmadan, kurutarak yaparım ki bir saatten biraz fazla sürer. tabi sen yarım saat önce başlamışsındır. dolayısı ile bir yandan oy kullanılırken sen arkada pusula mühürlersin. bu sefer de oy verme işleminin düzeni her an riske girer çünkü partili görevliler çoğu zaman iki eliyle... vel hasıl nalet bir işdir.

ancak madem böyle bir kural var ve sen bu iş için bir görevli koymuşsan bir zahmet o mührü bassın. basmıyorsa cezası olsun. herkes bedava para diye sandıkta görev almaya çalışmasın.

yani mühürsüz denen oy sandık kurulunun mühürlemediği oy. e sandık kurulu da partili üyeler de olduğuna göre suç hepsinin olduğu için oyların geçerli olması isteniyor. sonradan mühürsüz oya itiraz edeceklerine mühür işlemini takip edecek kadar beyni olan üye görevlendirsin partiler.
  • eee tamam oy vermeye gerek kalmadi diyen burdaki ergen angut kitle , yazin tatilden gelmeyip oy vermeyenlerle ayni kefededir. bir de muhalefete giydiriyor klavye basindan gotunu kaldiramayan mal.
  • biri milyonlarca oy basıp sokağa atsa çok efsanevi olmaz mı?

bir ben düşünmedim herhalde.

dipnot: içimde v for vandetta var herhal.
  • emma goldman güzel söylemişti: "oy vermek bir şeyleri değiştirseydi yasaklanırdı" demiş. yaşadığı dönem: 27 haziran 1869 - 14 mayıs 1940 tarihleri arasında yaşamış dünyamızda. bu sözleri başı ve sonu belli o iki tarih aralığında söylemiş.
    çoğunuza göre daha uzun yaşadığım ve hep politikaya ilgi duyduğum şu hayatıma bakıyorum da.. hakikaten bizde değişen pek bir şey yok.. çocuktum, radyolarda "vatan cephesi"ne katılanlar ilan edilirdi... annanem'in komşusu vardı bir tane, il-ilçe ismi verilerek ismi radyolarda okunan ve bizim tanıdığımız ilk insan oydu... mustafa... tüm mahalle buna "demokrat mustafa" derdi... ölene kadar öyle gitti. hani "herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak" diye bir laf var ya... bizim tanıdığımız ilk ünlü o oldu.. vatan cephesi'ne katılanlar ilan edilirdi ama ya katılmayanlar? vatansız, şerefsiz veya vatan haini filan oluyordu sanırım.. sonra "milliyetçi cehpe" geldi.... ülkemizin en karanlık yıllarıydı... sokaklarda her gün onlarca insan ölüyordu.. o milliyetçi cephenin başındaki demirel'in "bana sağcılar suç işliyor dedirtemezsiniz" dediği dönemler... gerçekten de dedirtemedi kimse... milliyetçi cephenin tüm liderleri öldü.. 12 eylül, susurluk olayı, artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak palavrası filan...
    gele gele geldik bu günlere...
    meydanlarda bir birlerine ipler mi atmadılar, imralı ile görüştüğümüzü istpatlamayan müfteridir diyenler mi ararsın, ofisindeki saati 17:25 te durduranlar ve burada yazmama gerek olmayan ağza alınmayacak lafları birbirine söyleyenler ki... bunlardan biri: ölü sevici; nekrofili suçlamasıydı.. sevici denilip yumuşatıldığına bakmayın... aslı ölü sikicidir.. biri bunu bana dese yüzüne bakmam ama dedim ya... değişen bir şey yok... şimdi bu sözleri bir birine sarf edenler "cumhur ittifakı" kurdu... yeni bir cepheleşme daha. "dış düşmanlar ile mücadele" gibi bir dönemde olsak hakikaten, içeride safları sıklaştırmak gerekmez mi? tek bir çatı altında ortak müştereklerde buluşmamak için gereken her şeyin yapıldığı bir ortamda insan, "dış düşman" ifadelerine ihtiyatla yaklaşıyor hakikaten.
    geçen seçimde zaten "mühürsüz oyların geçerli" olduğu "yasal" olduğu kabul edilip cumhurbaşkanlığı seçimi geçerli sayılmamış mıydı? eğer bu kanun çıktıktan sonra artık mühürsüz oylar geçerli sayılacaksa, önceki seçimin, yeni çıkartılan bu kanundan yoksun olduğu için "kanunsuz" ilan edilip, geçersiz sayılması gerekmez mi? akıl bunu söylüyor ama.. akla pek önem veren yok sanırım artık. aslında hep öyleydi be.
  • kemal kılıçdaroğlu'nun "böyle bir şey olabilir mi? buradan hakkari'ye yürüyeceğim" diyerek protesto edeceği karar.
  • mühürsüz oy nedir allasen, mühürsüz pusula desenize şuna. bir de ortalığı velveleye verirken mantıklı savlar ortaya koyun lütfen.

geçen ki seçimde yaşanan mühürsüz pusula olayında da sadece sandık başkanının mührü eksikti. seçim sabahı tek tek mühürlenir pusula arkaları. sandık başkanı mührü hariç de mühürlüdür pusulalar. tek bir mühür yoktur yani. pusulanın sahte olması için hiçbir mühürün olmaması gerekir. yani pusula dışardan da getirilmemiş. hata sandık başkanınındı o mühür olayında. vatandaşın oyu neden geçersiz sayılsın ki. ysk'nın mührü vardı pusulada. ceza verilcekse sandık başkanına verilir.
hesabın var mı? giriş yap