• kayıp varyanttır.
  • ocak ayında kolombiya'da ortaya çıkan, diğer varyantlara göre aşıya karşı daha dirençli, diğer varyantlardan daha bulaşıcı ve doğal yolla gelişen bağışıklığa karşı da dirençli olan covid-19 varyantı. şu anda, amerika'da, bu varyantın görülmediği tek eyalet nebraska'ymış.

41 ülkeye yayılmış olan mu varyantı, amerika'da vaka sayıları nüfusa oranlandığında, en çok hawaii ve alaska'da görülüyor. şu anda, amerika'daki covid vakalarının %1'inden azı mu varyantı kaynaklı olsa da bu varyantı hem aşıya hem de doğal bağışıklığa karşı dirençli olduğundan sağlık otoritelerinin dikkatle takip ediyor.

mu varyantının en sık görüldüğü yani vaka sayılarının en yüksek olduğu eyaletler maine, connecticut ve florida.

amerika'da şu anda görülen covid-19 vakalarının %99'u delta varyantı. fauci, mu varyantı ile olarak şu anda ciddi bir tehdit teşkil etmiyor, ancak varyantı yakından takip ediyoruz demiş. mu varyantı temmuz ortasında amerika'da peak yapmış ve şu anda, rakamlar azalıyormuş.

kaynak: https://www.newsweek.com/…ound-49-us-states-1626472

ilave: şu web sitesinden, hem mu varyantının hem de diğer varyantların yayılımına dair güncel bilgilere ulaşmak mümkün. https://outbreak.info/situation-reports/mu
  • virüsler çok hızlı çoğalıyor ve insan evriminden çok daha hızlı mutasyon geçirebiliyorlar.

1980'lerde insanlar nükleer savaştan korkuyorlardı ama bugünün tehdidi artık virüsler.

varlığı bilinen ama henüz insanlara bulaşmamış başka virüsler de var. birilerinin bize biyolojik savaş açmasına da gerek yok. dünya pek de dost canlısı bir yer değil.
  • an itibari ile türkiye'de 2 kişide görülmüştür
  • bu varyantlar pasaportlamı dolaşıyor. nasıl tespit ediyorlar. aylarca türkiye görülmemişti birden çıkageldi. korona. ilginç, bize gelmedi deyince gelmiyorlar demekki. bize gelmemiştir gelse bilirdik. o zaman gelmemiştir yohtur bizde.
  • beni biraz yamulttuğunu kabul etmeliyim.
    edit: 5 gün kadar , daha da tam iyileşmedim.
    edit2: 12 günde tam geçti, bir aferin bir parol ile.

önce
    muğla'da yediğim et dolayısı ile
    (ki önce besin zehirlenmesi sanmıştım)
    göbek deliğine yakın bağırsak ağrısı ile başladı.
    günde 10 kere büyük tuvalete çıkasım geliyordu.
    kırgınlık yorgunluk uykuya doyamama vardı.

bu süreçte dilde damakta aft ve uçuk oldu.

sonra eklem ağrıları ve kas krampları geldi.
    parmaklarım, sağ kasığım, baldırlarımda kasılmalar, sonra bel ağrısı şeklinde

sonra nörolojik bulgular. birincisi uykuda kollarımdaki c8 siniri sıkışıyordu. bisikletçi geçmişimden bir yadigar. ikincisi gerçekçi rüyalar ve hatta uykudan uyanıldığında uyku ile gerçek arasındaki ayrıma varamama. şizofrenik bir durum.

ardından mikrop vücuda niye girdiğini hatırlamış olacak ki;

boğaz ve yutak ağrısı, balgam, burun akıntısı, göz yaşı, sinüslerde doluluk ve nefes darlığı. ve tabi mallaşma, kelimeleri hatırlayamama, bilişsel süreçlerde zayıflama falan. genel kırgınlık yorgunluk hali.

nefes darlığı sadece bir gece çektim. evdekilere tembihledim, gece soluğuma bakın diye. neyse ki birşey olmadı fosur fosur uyudum. ilk varyantta da böyle tereddütlü benzer bir gece yaşamıştım.

son demlerinde ise sıcak bir banyonun ertesinde su gibi ter attı vücudum kendiliğinden , nasıl bir terleme.

sonuç, çok korkulacak birşey yok. varyantlardan değil, aşı adı altında pazarlanan 10 sene sonra ne idüğü üdeceği belirsiz sıkımlardan daha çok korkmalı. 3 dünya savaşı'nın içinden geçtiğimize inanmaktayım ve ekşi dahil hiçbir basım yayıma güvenmemeyi doğru bulmaktayım.

not: aşı-karşıtı değilim. kobaylık-karşıtıyım.

not2: yediğiniz eti, tavuğu, yumurtayı iyi seçin. hatta tavuk ve yumurtadan alabildiğine uzak durun bence. kırmızı et'de garip bir tat varsa bırakın yemeyin. suyu da iyi seçin. bizdeki meşhur bir bursa su markasını yakın zamanda alan dünyaca meşhur bir marka var. o markanın kendi ürünün 5lt'lik suyunu tercih ediyorum şu aralar.
  • mu varyantını sikeyim.

böyle düzenin dibine sıçayım.

hayatlarımız alt üst oldu, ne psikoloji kaldı, ne gelecekten umut.

hepsi siz covid seviciler yüzünden, yasak hayranları, otorite yalayıcıları sayesinde.

tebrik ederim.
  • aslında mu değil mü varyantıdır.
  • (bkz: mark up)
hesabın var mı? giriş yap