• michael jackson'in thriller albumu cikipda deli gibi satmasi sonucu -sanirim- grammy odul toreninde billie jean parcasini soylerken ortaya cikardigi ve geri geri giderken sanki normal yuruyormus gibi gozuken bir hareket.
    sonradan bunun bi de yanlara dogru daha komplike gorunumlusunu de uydurdu..
    helal olsun :)
  • michael jackson'ın 25 mart 1983 tarihinde motown'un 25. kuruluş yıldönümü gecesinde, billie jean performansı sırasında salondaki binlerce insanı delirtmek pahasına ilk defa ortaya çıkardığı dans figürü. hey yavrum hey millet nelere şahitlik ediyor biz hala hande yener'in kendini geliştirmesini izliyoruz. işte o tarihi an:

http://www.youtube.com/…gn1mw72iv-8&feature=related
  • bir ayağın tabanı yere tam basarken, diğer ayak, tabanı yere tam basan ayağın yanında ve sadece burnuyla yere basar vaziyette durur. bu pozisyonda, yere sadece burnuyla basan ayak, dizden biraz kırıktır. tabanı yere tam basan ayak, geriye doğru kaydırılır, bu esnada sadece burnuyla yere dokunan ayak, tabanı yere tam basacak hale getirilirken, geriye doğru kaydırılan ayak da topuktan başlayarak burna doğru, burun yine yere dokunancak ve yerden kesilmeyecek şekilde, bacak dizden hafif kırılarak havaya kaldırılır. şimdi ne oldu? ilk başta tabanı yere tam basan ayak, şimdi sadece burnuyla yere basan ayak konumuna geldi. yere sadece burnuyla dokunan ayak ise yere tam basar hale geldi. yani ayaklar yer değiştirmiş oldu. aynı hareket diğer ayak için de sürekli tekrarlanır. biraz pratikle kaygan bir zeminde kaygan bir ayakkabı ile şahane moon walk yapabilirsiniz.
  • hakikisi bir daha hiçbir zaman yapılamacak danstır. gerçeği gitmiş taklitleri kalmıştır.
  • oksuz kalmistir..

nasil buyuk bir talihsizlik ki baska hicbir nesil canli izleyemeyecek, yeni halini kimse ogrenemeyecek.
  • benim hala yapmaya çalışmaktan dahi büyük keyif aldığım dans figürü, hiç birbirimizi kandırmayalım çocukken, küçükken deyip de. dansta başarılı bir insan değilimdir, çoğu türünü icra etmekten de, izlemenin aksine nefret ederim. ama moon walk başka birşey. hala ara ara evin en kaygan zeminlerini bulup, ayağıma havlu çoraplarımı geçirip yapmaya çalışırım ben bunu. dışarıda kaygan yüzeylerde (hiltonun koridorları, pasajlar...) de denerim etrafta yabancı yokken yanımdakilerin şaşkın bakışları altında, az çok başarılı da olurum. ancak takriben bundan bir buçuk ay önce gecenin 1 inde hafif alkollü halde çeşmede, plajda denedim bunu. şunu gördüm ki kumda olmuyormuş, bir de dönüp herkes bana bakıyordu matah bir şey yapacağım diye. sonucunda ayaklarımı geriye doğru sürürken garip garip hareketler çizerek rezil oldum. o gece orada beni görenler, sözüm size; sıkıysa kaygan zeminde izleyin oğlum, akıyorum ben kayganda, salonun köşesinde bak mesela...

keşke bu hareketin mimarı, moonwalker hayata veda etmeseydi de, sol frame de gözüme defalarca çarpan bu başlığa, o hayattayken yazması senelerdir aklımın ucuna gelmeyen bu entryi yazma gereği duymasaydım. ben yine salonun kenarında yapardım moonwalkumu olağan biçimde, kimse bilmeden; o da dünyanın gözü önünde yapmaya devam ederdi...
  • moon walk'u ilk defa canlı izleyen insanların attığı çığlıklar ilk sinema gösterisi yapıldığında salondaki insanların şoka girip dışarı kaçmalarıyla aynı etkidedir. michael jackson şarkının bir yerinde fizik kurallarına aykırı bir şekilde yürümeye başlar ve herkes şoka uğrar. moon walk izleyerek büyümeyen bir nesil için gerçekten şok edici.
  • efsanevi adamın* efsanevi dansı. artık bulutların üzerinde yapacak..
  • wikipedia'ya göre doğrusu moonwalk olarak bitişik yazılıyor. daha doğrusu dans figürünün adı direk moonwalk, aynı adla yayınlanan biografiyi moon walk başlığından gene moonwalk'a yönlendirmişler.

imdb'ye göre filmin adı moonwalker.

google'da moon walk yazıp aratınca da google soruyor "moonwalk olmasın o?" diye. ayrıca moonwalk için 5.500.000 sonuç var, "moon walk" için 687.000. tırnakları kaldırıp aramayı denemeyin o zaman içinde moon kelimesi geçen 55.000.000 sonucu gösterir.

google fight'da moonwalk vs "moon walk" araması 2.230.000 vs 260.000

youtube'da moonwalk ve "moon walk" 33.700 vs 5.980

mj'in muzik zevkimize kattıkları... paha biçilemez*.

yani şimdi zamanında huger çıkıp neye dayanarak doğrusu ayrı yazılır demiş ve herkesi inandırmış bilemiyorum ama genel olarak kullanımı moonwalk şeklinde tezahür ediyor. tersini ispatlayacak bir kaynak yoksa ve milyonlarca internet kullanıcısı yanlış kullanmıyorsa doğrusu moonwalk olarak bitişik yazılmalı.
  • bir konser bombası da olan maykıl, bunu yalnızca billie jean şarkısının şovlarında esaslı olarak yapar. ritüelistik bir danstır. "aha moon walk'ın estetik kralıyım" tribine girip her şarkıda yapmamıştır. bir daha konseri olur mu olmaz mı, meçhul, hatta olmaması kendinden menkul. ancak, konserde "billie jean"in bassları başladığında "moon walk" diye alkış tutturmamıza gerek olmadan kayarak yürümeye başlayacağına emin olabiliriz maykılın. yana doğru olan hareketini ingilizce konuşan birine anlatmak istediğiniz zaman "side walk yapabilir misin bana?" diye sorabilirsiniz. ya da, bir dans yarışmasına girip, jürinin karşısında "önce en uçanından bir moon walk sonra da yandan yandan bir side walk yapacağım" diyebilirsiniz. belki maykıl'ın hayaletinin ruhu içinize kaçar.
hesabın var mı? giriş yap