• civilization 5 çıktığından beri bana tekrar musallat olmaya başlayan aztek kralı. civ 4 çıktığında yazar değildim, dolayısıyla kendisine karşı birikmiş öfkemi şimdi boşaltmam lazım.

izninizle az önce kendisi yüzünden kapattığım oyundan bahsedeyim:

osmanlı devleti, tarihi boyunca kıyısından bile geçmediği bir yönetim şekliyle karşı karşıya. pasifist bir şehir devleti anlayışıyla ülkesini yöneten hükümdar resistance is futile, kişisel özgürlüklere, kültüre, bilime önem vermiş, istanbul'da inşa edilen wonder'ların bini bir para, 20 yılda bir great person çıkıyor, kültürün fazlalığı sayesinde istanbul tek başına neredeyse bir imparatorluk kadar büyümüş. ms 820 yılında ilk üniversite kurulmuş, fizik, matematik, ekonomi bilimleri almış başını yürümüş. bilime önem verildiğinden dolayı orduya fazla abanılmamış, sadece şehrin savunmaları upgrade edilmiş, ordu basan diğer ülkelerle ılımlı bir politika izlenmekte.

durum bu merkezdeyken bu montezuma ibnesi bir anda pact of cooperation'u bozdu, saldırmaya karar verdi. resistance, geldikleri gibi giderler düşüncesiyle, azteklerin 500 yıl saldırsalar bile alamayacakları kalesine sığınıp, bir taraftan barış önermeye başladı. fakat bu itoğlu it hem yıllarca barışı kabul etmeyip topraklarımı işgal ettiği için production'umu düşürdü, hemde bu işgal yüzünden gelişmemi asırlarca geri götürdü. dolayısıyla bu mükemmel sosyal proje suya düştü, ettiğim küfürler yüzünden montezuma mezarında kaç tane takla attı.

meğer cortes haklıymış ulan. bir sonraki seansta faşist devlet kurup ilk senin ananı bellemeyen adam değildir.
  • şahsen tanımıyorum tabi ama orospu çocuğu cortes'in gözünü kamaştıran aztek altınları nedeniyle halkının bir kısmıyla birlikte ispanyollar tarafından öldürülmüştür. bir rivayete göre de ispanyolların ilk geldiği zaman öldürtmediği için kendi halkı tarafından öldürülmüştür.
  • kendisinde kemikli adam siniri vardır.
  • çok muntazam bir kralmiş kendileri..
  • tapinagin tepesinde gunese kurban edilip, kalbinin ateste yakildigi insanlari goren cortes'in " insan kani isteyen bir tanri ancak seytan olabilir!!!" demesi uzerine, " bizlere saglik veren, tohumlamizin yesemesi, buyumesi meyve vermesi icin yagmuru getiren, mevsimleri bizlere bahseden ve diledigimiz kadar zaferi elde etmemizde bize yardimci olan tanrimizi bu kadar assagilayi sozlerle itham edecegini bilseydim seni asla onunla tanistirip, onun hakkinda hic birsey soylemezdim" diyen aztek krali.
  • kakaoyu kanla karıştırarak içerdi.
  • kosta rika'da nicoya yarimadasi'nda bulunan turistik fakat kucuk ve sakin bir kasaba. ormanda kaybolabilir, selalelerden atlayabilirsiniz.
  • civilization 4'ün bir numaralı iblisi. eğer benimle komşu falansa civ'i bunun dinine çeviriyorum, özellikle ilk çağlarda savaşmayı hiç sevmediğim ve orduya fazla abanmadığım için teknoloji, para ne isterse veriyorum yoksa devamlı dibimde bitiyor, işin yoksa savaş dur...
  • kendisi cortes öncülüğündeki ispanyolları aylarca sarayında misafir etmiş ve bu durumdan rahatsız olmaya başlayan soylularla ispanyollar arasında kalmıştır. bir süre sonra da ispanyollardan geri dönmelerini istemiş, sözünü geçirememiş ve kendi sarayında esir hayatı yaşamaya başlamıştır. genel kabul gören anlatıya göre cortes bir savaş için ayrıldığı saraya geri döndüğünde montezuma'dan balkona çıkıp halkına cortes'in iktidarına itaat konuşması yapmasını istemiştir. bu konuşmaya aztek halkı taşlar ve oklarla cevap verince muhafızları onu korumaktan vazgeçmiş, montezuma da başından, kolundan ve bacağından yaralanmıştır. bunun üstüne yaralarının tedavi edilmesine ve yemek yemeye itiraz eden montezuma kısa bir süre sonra esir olduğu sarayında ölmüştür.
  • civilization oyunlarında "never trust an aztec with nukes" deyiminin oluşmasına sebep olan aztek kralı.
hesabın var mı? giriş yap