• popüler bir japon tatlısı. dövülerek hamur haline getirilmiş yapışkan pirinç keki.

her yıl az sayıda da olsa insanın ölmesine neden oluyormuş. 2017 yılında 2 kişi mochi yerken boğularak ölmüş.

aşırı yapışkan olduğu için çok iyi çiğnenmeden yutulmaya çalışılırsa nefes borusuna yapışabiliyormuş bu meret. özellikle çocuklar ve yaşlılar için tehlikeliymiş bu açıdan. uzmanlar çocuk ve yaşlıların bıçakla keserek küçük lokmalar halinde tüketmesini öneriyor.

bbc haberi
  • sadesi şekerli bulut gibidir. kıvamı hiçbir şeye benzemez. siyah fasulyeyle yapılanına daifuku derler. bazen meyve de koyarlar içine.

paris'teki çin esnaf lokantalarının -restoran demeye dilim varmıyor- bazısında bunun nutellalısı bulunur. (genel eğilim hindistancevizi yönündedir) çok ama çok güzeldir. sade/hindistancevizli mochiyi tatsız tuzsuz bulan buna hayran olur bayılır.

beşiktaşa açılmış bir tane mochi yapan yer insta'da reklamları dönüyor. fiyat performans oranını zayıf buldum (altı adedi 80 lira nedir lan, dondurmadan tek fazlası pirinç unu ve şeker) tadı da pariste 55 sent'e yediğim moşilere göre çok geriden geliyordu ama zaten dondurmalı mochiyi oldum olası sevmezdim. ancak eğer bu türkiş moşiciler işi ilerletip zincir olur, rekabet yaratmayı becerebilirse, işbu tatlı sayesinde ülkede adeta ikinci bir izmir bombası vakası yaşanabilir ki mochi görünüş olarak o sevimsiz şeyi andırsa da tadı ve kıvamıyla i.b'ye cirit üstüne cirit atar. ve eğer bu tatlı türkiyede tutarsa, na şuraya yazıyorum, içi dondurmalı fasulyeli filan değil çikolatalı olacaktır.

allahım nasip eyle.
  • dondurmanin, top seklindeki ince pirinc hamuru icinde yer aldigi, hamurun ustunde de pudra sekeri benzeri bir sey olan japon dondurmasi! bunu bulan sensei'nin onunde saygiyla egiliyorum!
  • kakaolu mochi ice cream. deneyin, gorun.. kakaolu pirinc unu icinde kakaolu dondurma... olsada yesek.
  • kimse yazmamış hayret, çok güzel anne sütü sağma pompası yapan firma.
  • lokumla kaplanmış dondurma diyebiliriz. güzel mi evet ama çok da abartılası değil bence
  • bunu taiwan'da sicak sekilde kekini yapiyorlar. ortasindaki mochi sanki kasar gibi oluyor.*
  • mochigome denilen japon pirincinden yapılan pirinç tatlısı. pirinç ununu, şeker ve su ile dövüp biraz nişasta ile hamur kıvamına getiriyorlar. yapılışının da tipik tüm japon yemeklerinde olduğu gibi bir seremonisi var mochitsuki deniyor.
    bu tatlı genelde içinde başka bir tatlı (örn dondurma) ile servis ediliyor. ben sadece mochi’yi seviyorun.
    ilk defa minamoto kitchoan diye bir yerde yemiştim, şimdi sushico’ya da gelmiş. avocado, çikolata ve vanilya çeşitleri var ve içinde dondurma ile servis ediliyor.
  • dün nhk world tv'yi izlerken adını unuttuğum bir programda (yanlış hatırlamıyorsam "journey in japan" falandı) bu yiyeceğe rastladım. adamlar pirinçleri tuzlu suda ezip kare şekline sokup sonra biber asar gibi tane tane asıp soğuk ortamda dondurup kurutuyorlar. televizyondaki kadın bunlardan bir tane aldı, ortadan ikiye böldü, bildiğin "kıt" diye ses geldi kırılırken. sonra mochi'yi yedi, "iyi ama bunun tadı yok, azıcık bir tuz tadı geliyor o kadar." dedi. tatlı olmayan bu çeşidini genellikle yemeklerin yanında kullanıyorlarmış. bir de miso çorbasından falan bahsedilmişti programda, sanırım bu çorbanın yanında tüketiyorlarmış.
hesabın var mı? giriş yap