• elmanyada yaptım. şimdi avcı hikayesi diye inanmayacaksınız ama olsun, ilanı romi isminin bağyan ismi olmadığını sanıp rahatça aradım bağyan çıktı, 13 oyroya hamburg'dan berline vw golf arabamla götürürüm dedi, sağol harikasın süper dedim ertesi sabah buluştuk bahnhofda, oha, kız manken, 175 boyunda efsane bir yüz. sonra diğer yolcu bi kız geldi, o da tiyatrocu dizilerde oynamış elena meissner'di adı hatta, ikisi öne geçtiler sağolsunlar yol boyunca da ingilizce konuştuk bana ayıb olmasın diye. romi new yorka gitmiş şansını denemiş olmamış öyle ora deneyimlerini anlattı ben de dünyayı gezmiş biri olarank deneyimlerimi anılarımı paylaştım. bir türk erkeğe olarak bu hanfendilerin şöförlüğü ve refakati ile mükkemmel ve nerdeyse beleş bir yolculuk yaptım. olayın medeniyetin aşmışlığı ile diğer türk erkeği hallenmelerimi ve dürtülerimi bile efendi bir insanlık sergileyerek yüzeye çıkartmadım. ulan avrupa gel de sömürme dünyayı her şey sana helal, türkiye'de olsa yolculukların bir kısmı 30. km'de son bulur.
  • zamaninda ;

30'lu yaslarindaki kari koca bir isvicreli ciftle, 7 € karsiliginda karlsruhe'den basel'e,

4 zenci ve bir sarisin fransiz kizla peugeot marka bir otomobilde on koltukta 20 € karsiliginda basel'den, strasburg uzeri paris'e,

1 arap, 1 kanadali ve 1 fransizla ayni anda, bu sefer citroen marka bir arabanin yine on koltugunda, 30 € karsiligi paris'ten bruksel uzeri amsterdam'a,

ve yeni evlenmis bir cift olan, feyenoord fanatigi bir hollandali ile, genc yasinda manyak kariyer yapmis bir alman kizla 30€ karsiligi amsterdam'dan frankfurt'a,

rockci bir alman abinin, mercedes marka arabasiyla saatte ortalama 130 km ile 10 € karsiliginda, frankfurt'tan tekrar karlsruhe'ye donerek

sayesinde avrupa turu yapmis oldugum olusum. tum bu seyahatin yol masrafi bana toplam 97€ 'ya mal oldu. eger ayni guzergahi trenle yapmaya kalsaydim, sirf paris'ten amsterdam'a tek yone 150€'yu gozden cikarmak zorunda kalacaktim..

iyi ki yapmisim dedigim seylerdendir mitfahr ile dolasmak..
  • almanyanın nimetlerinden biridir bence. başkasının arabasıyla seyahat etmek zorunda da değilsiniz. deutsche bahnın schönes wochenende -güzel haftasonu- ya da landes-ticket - eyalet bileti- gibi fiks bir fiyatla 5 kişiye kadar kullanılabilen biletleri bu siteye koyanlara katılıp, ya da bizzat kendiniz koyup başkalarını yanınıza katıp uçuk tren fiyatlarıyla karşılştırınca neredeyse bedavaya seyahat etmenizi sağlar. öyle ki magdeburg-dresden arasını 46 euro yerine 3buçuk euroya gitmişliğim var. medeni ülke nimetidir o ayrı türkiyede olsa 5 seyahatten birinde taciz, kaçırılma, hırsızlık gibi olayla karşılaşırdık muhtemelen.
  • bir alman arkadaşımın ısrarla türkiye'de hayata geçirmeye çalıştığı uygulamaydı. türkiye'de biraz kalınca anladı tabii.
  • almanya´nin bir ucundan diger ucuna 20 euroya gitmenizi saglayan müthis uygulama.
    ayrica sadece almanya ici kalmayip komsu ülkelere de gidenler vardir ki 3-4 günlük tatilde seni evde pineklemekten kurtarabilir.
    hala onca paraya kiyip trenle gezenler varsa hakikaten yazik.
  • "birisinin arabasinda yolculuk yapabilme firsati" gibi bir cümlenin tek kelimelik almanca hali. ayrica defalarca yapmis oldugum cok ucuz ve emniyetli bir olay. siteye üye olmaniz ve kisisel bilgilerinizi siteye vermeniz gerekiyor bu da dogal olarak hirsiz katil sapik cinsi kisilerin arabasina binme ihtimalini sifira yakin bir ihtimale düsürüyor.
  • almanya-belçika arası gidiş-dönüş yolculuğumu 22 euro'ya getirdiğim, tanımadığımız insanlarla yolculuk yapmamızı sağlayan bir aracı site. gidiş yolunda 60 yaşında bir amcayla akşam saatlerinde kaplumbağa, dönüş yolunda ise siyahi bir abimiz ile fast and furious olduk ama elinizi korkak alıştırmayın, kullanma ihtimaliniz varsa kullanın bu imkanı. biz "aman başıma bir iş gelecek mi?" diye düşünürken karşı taraf genelde "ulan bu yolculuğu da ucuza getirdik, çok şükür" tadında düşünüyor, o yüzden kendinizi çok kasmayın. kız başına gece saatlerinde kullanmasanız daha iyi gibi yine de.
    hem farklı bir tecrübe, hem uygun fiyata ulaşım, hem de trene kıyasla konforlu bir yolculuk. naçizane önerim şoförü bir araştırın, yorumları dikkatle okuyun ve ilk etapta gözünüz kesmiyorsa oradan uzaklaşın. akabinde iyi ki dönmüşüm yolun başından demeniz mümkün zira. lütfen kullandıktan sonra sitede değerlendirme yapın ki, sizden sonra o kişiyle yolculuk yapacak olanlar da faydalansın. gitmek istediğiniz yerde önemli bir işiniz varsa ya da orda olmanız gereken belli bir saat varsa bu zımbırtıyı kullanmayın bir de.
  • haftasonu ilk defa würzburg tan mainz a gidip gelmek icin kullandigim ucuza seyahatin bi nevi nimeti.
    ilk mitfahr talebi yolladigimda geri dönüs yapan herkes onay vermedigini ama bunun problem olmadigini beni belirtilen saatlerde alacaklarini söylediler. bunun ilk yurtdisi deneyimim olmasindan ve ilk defa böyle bi yolculuk yapacagimdan dolayi bi an tirsmadim degil hani bunlar bi yamuk yapmasinlar son dakikada diye, e düsünüyor insan haliyle... (adamin yada kadinin hirli mi hirsiz mi cikacagindan degil sözlerinde durup durmayacagindan tirsmamda ayri bi mevzu...) neyse ki tahmin edilecegi uzere böyle birsey olmayip alman dakikligiyle her seferinde kisiler ordaydi. giderken tren mitfahrgelegenheit sansindan faydalanip mainz'a gidecek bi kizin bir araya getirdigi farkli sehirlerden insanlar bi noktada bi araya geldik yol esnasinda iyi hos sohbet insanla tanisip kelime hazneme birkac birsey kattim yeni arkadaslar edindim. dönüsteyse hemen hemen son model diyebilecegimiz bir bmw1 le fazlasiyla yakisikli bi o kadarda sicak kanli benni ve diger mitfahrlarla güzel bir yolculuk yaptim.
    hatta o kadar canayakin insanlardiki yetisemeyip treni kacirdigim icin arabada tanistigim kiz yaklasik iki saat benimle arkadasim gelene kadar ki buna mecbur olmadigini yalnizda bekleyebilecegimi defalarca soyledigim halde benimle kalmakta israr etti ve bi iki saat sohbet edip onun türkce ögrenme cabasiyla eglenceli bi zaman gecirdik.
    velhasili kelam kullanin kullandirin... yeni insanlar (yolculuk ettiginiz kisilerin hepsi hem yasitiniz hemde sizin gibi ögrenciyse bide) yeni yollar arkadasliklar insana gercekten cok sey katiyor hep hatirlayacaginiz anilar biriktirip seyahatin tadini cikarin.
  • suruyle kelimeden olusup da ilk yolculugunuzdan sonra bircirpidasoyleyebildiginizuberkavram.
  • ilk defa kullanan biri olarak bir elim böbreğimde on saat dolandım siteyi, hayır 5dk.da bulup güzel güzel yolculuğa çıkıcam ama sanki karakolda suçlu profili çıkarıyor gibi insanlara bakıyorum. bi ara şımardım araba modellerine de bakmaya başladım ama sonunda süper insanlarla ve güzel arabalarla yapılmış bir yolculuk gerçekleştirdim.

demir ağlarla örmüşler tüm yurdu peh.. mitfahrgelegenheit başımın tacısın bundan sonra.
    yalnız yolda 80le gidiyormuş hissiyle sağ şeritte 240'da olduğumuzu görünce bi kötü oldum. (bkz: autobahn)
hesabın var mı? giriş yap