• http://www.ntvmsnbc.com/id/25180566/

"salgınların nedeni mısır şurubu mu?
    gazozdan çikolataya dek pek çok üründe kullanılan mısır şurubu, kronik hastalıkları salgına dönüştürdüğü ve kanser, kalp, siroz, diyabet gibi çok sayıda hastalığa neden olduğu için fransa, hollanda ve ingiltere’de yasaklandı. en büyük üretici olan abd’de üretim kotası yüzde 10’dan yüzde 2’ye düşürülürken, türkiye’de yüzde 10’dan 15’e çıkarıldı."

neden şaşırmıyorum acaba?
  • türkiye'de kullanım kotası %15'e yükseltilmiş ürün. bu kota artışıyla pek çok gıda ürünü daha ucuza üretilebilecek, gıda fiyatlarındaki enflasyon önlenip türkiye'de sosyal patlamanın önüne geçilecek. harika bir toplum mühendisliği çalışması. peki bu maddenin kullanımı batıda niye azaltılıyor acaba? sağlığa zararlı olduğu için olabilir mi?

http://www.hurriyet.com.tr/…at/16975816.asp?gid=373

edit: bu maddenin türkiyedeki iki büyük üreticisi cargill ve ülker grubudur.
  • türkiye'de kullanılması kısıtlanamayacak tek gıda katkısı, bu maddenin önüne başbakan bile geçemez, niye mi? aslında cevap basit.. bilin bakalım bu maddenin en çok kullanıldığı sektörün pazar lideri hangi şirket?.. :)
  • bim i sıktığımızda çıkacak olan şey.
  • dünyada kullanımı kısıtlanan ancak ülkemizde artık şeker pancarı yerini almış madde. piyasada ki tüm o "inanılmaz lezzetli hep yiyorum, bağımlılık yapıyor" nidalarıyla tüketilen/tükettiğimiz abur cubur içinde mevcuttur. mısır nişastasından elde edilen mısır şurubu bağımlılık adı altında sürekli kendini tükettirmektedir. bunun yüzündendir ki bir paket alıp hepsini anında tüketiyoruz. şeker pancarından daha ucuz olması tercih sebebi olmuştur. işin kötüsü içindekiler listesinde bu fark çoğu zaman belirtilmez. şeker adı altında geçiştirilir. önemsiz gibi gözükse de birinci derecede obezite sebebidir.
  • seker pancarindan elde edilen bildigimiz sekerin yerine kullanilmaya baslanilan, uretimi daha ucuz ama sagliga son derece zararli olan tatlandirici. cogu icecekte kullanilir. ozellikle coca cola urunlerinde. kiside bagimlilik yarattigina dair bulgular var. mumkun oldugunca kacinilmali.
  • bence bu konudaki en büyük tehlike ürünlerin üstünde glikoz/fruktoz şurubu diye özellikle belirtilmemesi ve "şeker" adıyla geçiştirilmesidir. sonuç olarak bilinçli tüketici olsanız da "bana bir şey olmaz, ben yerim" diyenler kadar zarar görüyorsunuz.
  • bodrum bali denilen sahte ballarin imalatinda da kullanilan ticari glikoz. bu surubun uretiminden yukunu tutan firmalarin basini da cargill ceker.
  • carrie'nin tepesinden aşağıya dökülen bir kova domuz kanı aslında gıda boyasıyla renklendirilmiş mısır şurubundan başka bir şey değildir. işte böyle değişik, her alanda kullanımı olabilecek bir maddedir kendisi.
  • abd'de dondurmadan biraya, ekmekten meyveli yoğurda hemen her üründe bulunan madde. markette mısır şurupsuz ürün bulmak samanlıkta iğne aramaktan zor. bir de tv'de habire reklamları dönüyor 'mısır şurubu hiç de zararlı değil, normal şekerden ayırt edemiyor vücudunuz' diye. bir de ikna edici internet sayfası yapmışlar: cornsyrup.com. yersen...
hesabın var mı? giriş yap