• çeşitli ülkelerde insanlar toplu takım elbise giyip gittikleri film olmuş.
  • kizimla gittik, ikimiz de begenmedik. daha onceki filmlere gore asiri corba etmisler. arkadas hayt huyt karate kungfu vs, shrekde bitmesi lazimdi bu espri anlayisinin. cocuklara 70`ler kafasini anlatsaniz ne olur ayrica, hic bilmedikleri bir donem, referanslar vs hicbirini zaten anlamiyorlar.
    ayrica dikkatimi cekti, filmde 3 yerde neredeyse cinsel organina zarar gelmesi esprisi var. yok bicak dusuyor bacak arasina denk geliyor, yerde kazik var tam bacak arasina denk geliyor vs. bir kere ok anladik, 3 kere ayni espri ne alaka?
  • yıllardır bir türlü gösterime giremedi gitti. yeğenle gidecektim çocuk büyüdü amk.
  • 107m dolar hasılat yapmış olan animasyon. bence yakında film çekmeyi filan bırakır yapımcılar. animasyona yüklenirler.

edit: 1 haftada.
  • (bkz: gru is really unix)

minionlar bizim dostumuzdur.
  • nostaljik 70'lerde gectigi icin buyuklere, cok basit kurgusuyla cocuklara hitap eden film. gru'nun kötü olmak istemesini (kötü) annesine kendisini ispatlamaya calısıyor olması oldugunu dusunduren, ama kötülügü secis anından pek acıkca bahsetmeyen film.
    (bkz: kötü bir insan olmaya karar verilen an)
  • hiçbir olumsuz yoruma bakmadan keyifle ve kahkaha atarak izleyeceğiniz bir film. gülmüyorsanız sizde sorun var demektir. :) 60'lar ve 70'ler göndermeleri, espriler, referanslar çok iyiydi. öyküyü bir de bir noktadan sonra üçe bölüp üç koldan anlatıyorlar ve ilginiz bir an dahi kaybolmuyor.

--- spoiler ---

minion'ın sihirli taşı gidip sıradan taşla takas etmesi, minion'ların uçakla yolculukları ve daha başka pek çok sahnede kahkaha attım resmen. ağır çekimli sahneler zaten krize sokmaya yetiyor.

--- spoiler ---

içindeki çocuk ölmeyenler, despicable me/gru hayranları ve minion sevenler kesinlikle izlemeli. 2024'te yeni bir despicable me filmi geliyormuş zaten, sonraki bir dönemde de minions spin-off'larına devam filmi gelecekmiş. bana uyar. :)
  • despicable me serisiyle popüler kültürde yer edinen minyonlar'ın ikinci filmi minions the rise of gru (minyonlar 2 gru'nun yükselişi), 70'li yıllarda tarihin en büyük kötülerinden biri olma hayali kuran genç gru ile yolları kesişen minyonlar'ın, kötülükleriyle nam salan vicious 6 ekibine girmeye çalışan gru'ya yardım etmelerini konu ediniyor.

vizyon tarihi: 1 temmuz 2022
    stüdyo: universal
    türkiye dağıtım: uip türkiye
    tür: macera, animasyon, aksiyon, komedi
    yapım yılı: 2022
    süre: 90 dakika
    ülke: abd

filmin konusu:

“gru, 1970'lerin ortasında dönemin modası saçları ve ispanyol paça kot pantolonlarıyla banliyöde büyümüştür.

kötü 6 olarak bilinen kötüler grubunun hayranı olarak onlara katılabilecek kadar kötü olma planları yapmıştır.

neyse ki sadık takipçileri olan ve kargaşa yaratan minyonlar'ın desteğini alır.

kevin, stuart, bob ve otto birlikte yeni bir minyon desteği ve mutlu etme arzusuyla gru ile birlikte ilk sığınaklarını yapmak üzere yeteneklerini kullanırlar ve ilk silahlarını da deneyimleyerek ilk görevlerini de başarıyla tamamlarlar.

kötü 6, liderleri efsane dövüşçü wild knuckles görevden atıldığında gru, yeni üyeleri olmak için görüşme yapar.

fakat görüşme iyi gitmez ve hatta onları zekasıyla alt ettiğinde bir anda kendini en kötülerin ölümlü düşmanı olarak bulur.

gru kaçarken olasılık dışı bir kaynağı, wild knuckles'ı rehber olarak kullanır ve kötü adamların bile arkadaşlarından biraz yardıma ihtiyaç duyduğunu keşfeder.”

yönetmen: kyle balda, brad ableson, jonathan del val
    oyuncular: steve carell (ses), taraji p. henson (ses), michelle yeoh (ses), pierre coffin (ses), jean-claude van damme (ses), dolph lundgren (ses), lucy lawless (ses), danny trejo (ses), rza (ses), julie andrews (ses), russell brand (ses), alan arkin (ses)
    senaryo: matthew fogel, cinco paul, brian lynch

vizyon tarihi: 1 temmuz 2022

filmin dublajlı fragmanını buradan izlemek mümkün.

filmin dublajlı 2. fragmanını buradan izlemek mümkün.

filmin dublajlı 3. fragmanını buradan izlemek mümkün.
  • kinder sürpriz yumurtanın minyonlar oyuncak serisini bile tamamlamış tam bir minyon fanı olarak büsbüyük merakla beklediğim animasyon yapımı. uğruna dört yıllık cinemaximum boykotumu delip imax'in kucağına atladım.
    ama film oldukça tırt, animasyonun tırtı mı olur demeyin gerçekten oluyor. renkler capcanlı 3d çok güzel ama başka bir şey yok gerçekten. minyonların kılıktan kılığa girip şebek gibi ortada dolanmasını görmek isterdim ama yapmamışlar. adı minyonlar olan filmde minyonlar resmen ikinci planda. sırf yüksek gişe yaptığı için devamı yapılan animasyon filmleri bozuyor maalesef. buz devri'nin son iki filmi bizim neslimizin çocukluk anılarına tecavüz niteliğinde kötüydü. minyonlar da benzer bir akıbet yaşamış . pek çok açıdan beklenenin altında bir yapım.

minyonların uçak kaçırıp eyalet değiştirmesi, kung fu öğrenmesi falan çok şirindi ama filmde çocuklar için fazlasıyla korkunç sahneler var. son kısımlardaki o yaratık teması neydi öyle? animasyon başlayıp body-horror haline çevirmişler. bu filmde ödü patlayan çocuklar olacağına dair iddiasına girerim.

not: boykottan önce o kadar imax gördüm 3d gördüm ama bu filmdeki kadar iyi kullanıldığını hiç görmemiştim. yapım bu açıdan oldukça başarılı.
  • küçük patron
hesabın var mı? giriş yap