• asker intiharlarını araştırmışlar ve pek tabii türk silahlı kuvvetlerinin iç işleyişinin bu intiharlarda bir hatası olmadığına, tüm intiharların birer tesadüf olduğuna kani olmuşlar.

yaptıkları araştırmanın güvenilirliği ve derinliği iyice anlaşılabilsin diye intiharı bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlayan milli savunma bakanı'nın tartışmayı bitirecek derecede zekice kurgulanmış sorusuyla bitireyim; "ne var, rektör de intihar etmedi mi?!".

(bkz: 22 yılda 2221 asker intihar etti)
  • ne kadar ciddi bir kurum oldukları şu iki görselde görülen kurumdur.
    görsel
    görsel
  • (bkz: #108445698)
    başkanı, atatürk'ün manevi kızını sarhoş edip, ırzına geçtiğini iddaa eden kadına ziyarette bulunan saygın kurum.
    https://pbs.twimg.com/media/dwmazsjwkaeiknn.jpg
    kadir mısıroğlu ziyaretlerini falan hiç açmıyorum. ulan herkes biliyor işte, atatürk'ü sevmiyorsunuz. kendinizi meşrulaştırmak için gazi paşa'yı kullanmayın, ben utanıyorum sizin yerinize, bu kadar yüzsüz olunmaz.
  • bugün yaptıkları bildiri ile tamamen tek kişinin emri altına girdiklerini, devletin değil bir kişinin bakanlığı olduğunu ispatlamıştır.
  • dün şöyle bir tivit atıp abd'ye ait b-52 uçağına yakıt ikmali yapılıp ege denizi üzerindeki uluslararası hava sahasının derinliklerine kadar ( yunanistan'ın egemenlik iddia ettiği, bizim de uluslararası notam yayınlayıp tatbikat yaptığımızı duyurduğumuz bölge) f-16 uçaklarımız tarafından eşlik edildiğini duyuran bakanlık.

bu sabah fırından taze çıkan videoda karadeniz'in uluslararası hava sahasında uçmakta olan amerikan b-52 tayyaresine önleme hatta taciz uçuşu yapan rus su-27 uçakları görülüyor.

rus uçakları b-52'ye yaklaşıp önce taşıdıkları füzeleri gösteriyor. ardından b-52'nin hemen önünden afterburner açıp tehlikeli bir şekilde geçiyorlar. b-52'nin komutanının ikinci su-27'nin geçisinden sonra uçağın kontrolünü kaybetmemek için kumandalara ve gaz kollarına yapışmasına dikkat edin. ne yazık ki ses yok.

tahminim, videoda gördüğümüz b-52 uçağı, msb'nın paylaştığı tivitteki uçak.

tanım : başarılı bir kamu diplomasisi örneği veren bakanlık.

edit : b-52'nin kuyruk numarası 61-0034. allied sky tatbikatı kapsamında raf fairford meydanı'nda konuşlu, nato01 çağrı adıyla ve transponderı açık olmak üzere fransa-slovenya-italya-yunanistan-türkiye rotasını uçarak gelmişler. geçtikleri bütün ülkelerin hava kuvvetleri jet uçaklarıyla refakat etmişler.

us europe command tiviti.

anglachelm komutan, ruslar'ın bu tür tehlikeli manevraları baltık denizi'ndeki notamlı sahalarda askeri-sivil uçuş ayırd etmeksizin yaptıklarını belirtti.

bu olay bana 2001 yılında abd donanması'na bağlı elektronik istihbarat uçağı ile çin hava kuvvetleri uçağının çarpışmasını hatırlattı. çin uçağı düşmüş, abd uçağı mecburi iniş yapmıştı. çin abd personelini casusluk suçlamasıyla tutuklayınca diplomatik kriz doğmuştu.(bkz: hainan adası krizi)
  • memur alımına çıkmış kurum.
    bilgi olsun diye not düşeyim başvurmayı düşünen varsa.

maaş 657 standart maaşı üzerine 1100 lira tayın bedeli fazlası. o da yemekhane olmadığından. diğer kurumların 30 liraya yediği yemeği kışla sosyal tesisinde 90 liraya yersiniz.

memurun konumu 1960larda yazılmış ve bir gram değişmemiş. doktorası olan adam bile protokolde, lojmanda serviste uzman çavuşla denk. subayı geçtim astsubay bile değil doktorası olan mühendis bu kurumda.

karşı masada oturan subay birebir aynı işi yapar ve iki kata yakın maaş alır. ama disiplin açısından aynı kanuna tabi olursunuz. ödülde sivil cezada asker kişi olursunuz yani.

hayır memur orduevine giremez. askeriyenin tatil köylerine (kamplara) gidemez.

oyak a görebiliyorsunuz ve maaşın takriben yüzde 5i kesiliyor aidat olarak. havadan gelen bir para değil yani. zaten son dönemde oyak iştirakleri yüzde 500 kar ederken üyelere yüzde 80 nema veriyor. ne yaman iş anlamıyorum.

son olarak askeriyede çalışıldığını ve amirin yüksek ihtimal asker olacağını unutmamak lazım. ruh sağlığı çalıştığı birliklere göre değişiyor bu amirlerin.

edit1.
    657 sayılı kanunun 233'üncü maddesi der ki; "bu kanunun 7 nci bölümünde yer alan "disiplin" e ait 124, 136 ncı maddelerindeki hükümlerin türk silahlı kuvvetlerinde çalışan sivil memurlar ile sözleşmeli ve yevmiyeli personel hakkında uygalanmasından, türk silahlı kuvvetleri iç hizmet kanun ve yönetmeliği, askeri mahkemeler kuruluş ve yargılama usulü kanunu ve konu ile ilgili diğer hükümleri saklıdır."

edit2.
    ankaranın doğusuna geçmeden emekli olan kaç adet subay vardır dökümünü almasını gereken arkadaşlar olduğunu gözlemliyorum. salon subayı lafını memurlar çıkarmadı.
    bunun yanında mayın tarlasına giren, hudutta taş taş gezen görevli gittiği şehirde ordu evine alınmadığından otelde kalmak zorunda kalan memurlar da var.
    amma lakin ki esas noktayı kaçırana ne desem boş.
  • #160221562 şu entry'e bakarsak subaylarla aynı işi yapıp, uzman çavuş statüsünde olan sivil memurları barındıran kurummuş.

evet, sivil memurlar mesai nedir bilmeden(!) kuzey ırak'ta teröristlerle savaşıyor, doğu akdeniz'de bir fırkateynin içinde aylarca liman yüzü görmeden seyir yapıyor, f-16'da bilmem kaç g yiyerek manevralar yapabiliyor.

ey msb, memurlarımıza gerçekten çok haksızlık ediyorsunuz, çok.
  • bazı komutanlıklarını içişleri bakanlığına kaptırmış, güdük bir kuruma döndürülmüş bakanlık. başında bulunan elemana hiç girmiyorum bile.
  • bizzat bakan ismet yılmaz'ın ağzından "suriye'ye silahlar spor amaçlı gitti" gibi bir açıklamayı yapabilen bakanlık.
hesabın var mı? giriş yap