• sevgili ekşi sözlük ölücüleri, başlıktaki entry'lerimden (bkz: miles&smiles/@roket adam) de görebileceğiniz üzere (garanti bankası'na ait olan) bu loyalty programını yaklaşık 2014'ten severek beri kullanıyorum ve kampanyaları sayesinde ciddi ciddi normalde gitmeyeceğim epey bir yere gittim gezdim diyebilirim. ancak sanırım 2022 itibariyle programın ölüm fermanı yazılmış durumda diyebiliriz. 2022 harcamalarımı ve kazandığım mili yazıyorum:

ocak 2022: 11197 tl, 9193 mil
    şubat 2022: 40724 tl, 13014 mil
    mart 2022: 15152 tl, 4788 mil
    nisan 2022: 18655 tl, 914 mil
    mayıs 2022: 51728 tl, 5586 mil
    haziran 2022: 18699 tl, 2644 mil
    temmuz 2022: 23785 tl, 2326 mil
    ağustos 2022: 34337 tl, 1878 mil
    eylül 2022: 28548 tl, 805 mil

thy m&s elite üyesi olmama ve tüm kampanyaları takip etmeme rağmen mil kazanım oranı 0,02'ye kadar düşmüş durumda. bilet alırken ise bir mil = 0,025 tl gibi bir denklem var. yani 20000 tl alışveriş yapıp, 10 tl'lik puan kazanmış oluyorsunuz. thy'de bir yurtdışı biletinin 5-6 bine dayandığı günümüzde bir bilet için kaç tl harcamak durumunda olduğunuzu siz hesaplayın.

kart ücreti almadıkları için bu sene de kapattırmadım ancak alırlarsa toplam 650 tl olan kart ücretini ödemenin şu anda hiç bir manası kalmamış. kuveyt türk ve qnb'nin de pek farkı yok açıkçası ve üstüne bir de mevduat istiyorlar, o yüzden bir sonraki adresim hsbc premier miles olacak diye düşünüyorum şu anda. tüm bankalar kar rekoru kırarken, en çok seyahat eden ve harcama yapan müşterilerini kaybetmeyi göze almaları gerçekten ilginç.
  • qnb miles and smiles ile 1000 tl alışverişe 1 mil kazanıyorsunuz. izmir istanbul için vergiler dahil ödül bilet için ihtiyacınız olan mil 11.342 mil.
    özetle 11 milyon 342 bin tl alışveriş yaparsanız size 1 adet yurtiçi ekonomi bileti veriyor.
    yani "zaten kredi kartı kullanıyorum bari bunlardan alayım mil biriksin" gibi bir düşünceniz varsa boşu boşuna almayın bu kartı. aylık 50 bin lira harcasanız tahmini 20 yılda bir bilet alabilirsiniz. tabi bu kartı alıp thy bileti alırsanız sürekli daha fazla mil kazandırıyor. eskiden 1 liraya 1 mil kazanırken şimdi 4 liraya 1 mil kazandırıyor.
    bu da ortalama 50 bin tl'lik thy bileti alırsanız 1 adet yurtiçi tek yön bilet vereceği gibi kaba bir hesaba geliyor.
    bitmedi, kampanya döneminde alacağınız biletlere gidiş dönüş 300 mil kazanımı ile sınırlısınız.
    yani özetle yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum, tüm alışverişimi bu kartla yapıyorum, kampanya vs deniyorum ama şu an 1 adet yurtiçi tek yön bileti biriktiremedim.
  • garanti bankası üzerinden alınan kartların yıllık ücretleri gün geçtikçe katbekat artarken mil ödüllerini her geçen gün azaltan mil programıdır. aşağıda paylaştığım son mil kampanyası ile düpedüz insan kazıklamaktadırlar.

kampanya linki
    görsel

“5.000– 24.999 mil satın alın, %25 ekstra mil kazanın
    25.000 – 49.999 mil satın alın, %50 ekstra mil kazanın
    50.000 – 99.999 mil satın alın, %75 ekstra mil kazanın”

aşağıda basit bir hesap ile sırasıyla 5000 ve 50000 için iki farklı hesap yapalım.

1)
    satın alınan mil: 5000
    kazanılan ekstra mil: 1250
    toplam mil: 6250
    ödenen bedel: 150 usd bugünkü kurla yaklaşık olarak 2200 tl
    2200 tl ödedik ve karşılığında 6250 milimiz oldu. bir ödül biletin minimum 3800 mil olduğunu düşünürsek 6250 mil ile yaklaşık 1,64 adet yurtiçi uçuşu alabiliriz. bir yurtiçi biletin yaklaşık 600 tl olduğunu düşünürsek millerimizin değerinin yaklaşık 986 tl (1,64*600 tl) olduğunu söyleyebiliriz. kısaca bu kampanyaya katılarak 2200 tl’mizi 986 tl’ye çevirmiş olduk :)

2)
    satın alınan mil: 50000
    kazanılan ekstra mil: 37500
    toplam mil: 87500
    ödenen bedel: 1500 usd bugünkü kurla yaklaşık olarak 22000 tl
    22000 tl ödedik ve karşılığında 87500 milimiz oldu. bir ödül biletin minimum 3800 mil olduğunu düşünürsek 87500 mil ile yaklaşık 23,03 adet yurtiçi uçuşu alabiliriz. bir yurtiçi biletin yaklaşık 600 tl olduğunu düşünürsek millerimizin değerinin yaklaşık 13815 tl (23,03*600 tl) olduğunu söyleyebiliriz. kısaca bu kampanyaya katılarak 22000 tl’mizi 13815 tl’ye çevirmiş olduk :)

not: hesaplamalarda ödül bilet için gerekli mil miktarını 3800 mil olarak aldım. bu biletler oldukça sınırlı sayıdadır fakat ben yine de en düşük miktardan gittim. normalde 3800 mil üzerine ödenen vergiyi de dikkate almadım.
    sektörden bir sözlük yazarının bu konudaki mesajı:

"ilk olarak; ücretli bilet satın alırken m&s üyeliğinize giriş yapmanızın size gösterilen bilet ücretlerine herhangi bir etkisi yok. sadece e-mail ve telefon bilgileriniz otomatik kutulara yazılmış olarak gelir.

thy ve neredeyse diğer bütün havayollarında kademeli fiyat sistemi vardır. bunu zaten biliyorsunuzdur. thy için bir yurt dışı biletini ele alalım:

sadece ekonomi kabinde pass bilet ve özel kategori yolcular için ayrılmış olanların dışında kalan ve siz veya ben gibi ücretle bilet alan kişilere satılan sınıflar var. u, w, p, v, l, t, q, e, o, s, h, a, m, b ve y.

bu sınıfların hepsi ekonomi kabinde olmakla birlikte farklı fiyatlara ve kurallara tabidir. mesela;

satışa açıksa ve yer varsa w sınftan aldığınız bir bilet 550 tl'dir, promosyon sayılır ve değişiklik veya iade imkanınız olmaz.

v sınıftan aldığınız bir bilet 750 tl'dir, yarı - promosyon sınıf kabul edilir, değişikliklik cezası 130 usd'dir ve iade hakkı yoktur.

t sınıftan aldığınız bir bilet 950 tl'dir, yine yarı-promosyon sınıf kabul edilir, değişiklik cezası 65 usd'dir ve iade hakkı yoktur.

e sınıftan aldığınız bir bilet 1250 tl'dir, kısıtlı ekonomi sınıf kabul edilir, değişiklik cezası 65 usd'dir ve iade almak istediğinizde 120 usd ceza ödeyerek kalan miktarı iade alırsınız.

bir de y sınıf vardır, bileti 1950 tl'ye alırsınız, ne değişikliğe ne iadeye ceza ödersiniz. bazen değişiklik durumunda kurdan kaynaklı 3-5 tl farklar oluşabilir. usd veya eur bir anda 2-3 tl artmadıysa bu kur farkları genelde cüzi kalır.

bütün bu sınıfların ve kuralların ortak bir özelliği var; hangi sınıf olursa olsun, en az ödeyen de en çok ödeyen de yan yana koltuklarda aynı kabinde uçuyor.

bu şekilde kademeli fiyatlar ve farklı ceza uygulamaları havayollarının bir satış taktiği ve onlar tarafından bakınca o uçuş için yaptıkları masrafı karşılamak adına belli garantileri almak için anlaşılabilir uygulamalar. buradaki nüans siz bileti alırken kuralların size hakkıyla iletilmiş olması (telefondaysa sözlü, internettense yazılı vb.). dediğim gibi, bu sadece thy'ye has bir durum değil. neredeyse bütün havayollarında durum aynı.

bu kadar detaylı olmasa da bu bilgilere zaten haiz olduğunuzu düşünüyorum ve sizin meselenize geliyorum.

şöyle bir uçuşa katılacağınızı varsayıyorum:
    25 aralık 2019 09:05 istanbul hl - berlin tegel
    30 aralık 2019 16:45 berlin tegel - istanbul hl

thy bu uçuş için tarifesini 6 ay önceden koyup başlangıç sınıfını l olarak belirleyip satışa açsın. gidiş - dönüş l sınıfın fiyatı 2200 tl olsun ve ben bu bileti 10 aralık tarihinde kendim için alayım ve 15 aralık'a kadar benim gibi 10 kişi daha bu fiyattan bu bileti alsın.

siz 15 aralık tarihinde web sitesine girerek aynı uçuşları sorgulayın ve fiyat 3200 tl görünsün. bunun sebebi thy 2200 tl olan l sınıfında satılmak üzere 11 bilet ayırmıştı ve bunlar satılmış oldu. siz sorgulama yaptığınızda sistem l sınıflar dolu olduğu için bir üstü olan t sınıfı getirdi ve fiyat 3200 tl göründü. siz de bu sınıftan biletinizi aldınız.

16 - 19 aralık tarihlerinde l sınıftan 2200 tl'ye bilet alan ben ve 3 kişi daha cenaze, iş iptali vs. herhangi bir sebepten girip biletini iptal etti. sistem bu durumda t sınıf da henüz dolmadıysa gidip otomatik olarak l sınıftan bu iptal edilen 4 kişilik yeri tekrar açıyor.

siz 20 aralık'ta tekrar bakmak için girdiğinizde size 2200 tl fiyatla o 4 kişilik açılan l sınıfın fiyatını getiriyor. ancak benim aldığım l sınıf da sizin aldığınız t sınıf da kural olarak iadeye izin vermediği için bu bileti iadeye alıp tekrar 2200 tl'ye bilet almanız mümkün olmuyor.

bu tip bilet alındıktan sonra fiyat düşmesi gibi durumlar olabiliyor. bahsettiğim gibi iptallerden kaynaklı da olabilir, havayolu siz bileti aldıktan sonra o destinasyona bir promosyon düzenleyip w sınıftan 1500 tl’ye bilet satmaya karar vermiş de olabilir. bu tip durumları çok yaşadık ve kelli felli iş insanı müşterilerimizden çok azar yedik. ancak maalesef tüketici için çok kötü olan bu durum hak olarak havayolunda saklı ve hepsi sağa sola minik minik yazılmış vaziyette."
  • başlıkta bir takım hatalı bilgiler ve yanlış anlamalar mevcut. bu marka, birbirinden oldukça farklı iki kavramı ifade ediyor. birincisi thy'nin uçuş programı olan miles & smiles, (buna geleceğiz) diğeri ise mevcut durumda 3 banka ile anlaşmalı (garanti,qnb,kuveyt) kredi kartları.
    kredi kartları ile ''alışveriş yapayım, mil toplayıp bilet alayım'' motivasyonu ile kimse buna sahip olmaya kalkmasın. en çok mil veren sektörlerde dahi harcama yapsanız (turizm restoran vs) 80-90 bin tl harcamaya belki bir yurtiçi bilet alabilirsiniz, vergiler hariç. bu kartın tek kullanım amacı, thy sitesinden aldığınız biletlerdir. çünkü mevcut durumda harcama tutarınızın 3te biri kadar mil veriyor. bu konuda da haksız bir eleştiri var. ''önceden 1 e 1 di şimdi neden düştü'' diye. dostum enflasyon var. önceden bir bilet aldığında 600 mil kazanıyordun. şimdi yine bir bilete 600 kazanıyorsun. gayet doğal. buradan kazandığın millerle ister bilet al, istersen(ki burası çokomelli) thy programındaki üyelik statünü korumak için bunları statü miline dönüştür. benim bu kredi kartını almamın tek sebebi bu. önceki 1 senede çok az uçtuğum için elite statüsünü korumaya yardımcı olması için.

gelelim thy programına.
    classic,classic plus, elite ve elit plus olmak üzere birbirine göre önemli farkları olan 4 ayrı üyelik statüsü var.
    classic: giriş seviyesi bir avantajı yok

classic plus: bunun da avantajlarını bir hayli kırptılar. sadece thy uçuşlarında(yani iga çıkışlı/inişli) uçuşlarda, tek başınıza lounge kullanma hakkı veriyor. anadolu uçuşlarında lounge yok. yurtdışı lounge kullanım hakkı yok. upgrade'e ise elite ve elite pluslardan sıra geleceğini sanmıyorum. 10 kg ekstra bagaj hakkı var.

elite: bu programın işe yarayan statüsü buradan başlıyor. buraya ulaşmak için en azından bir dönem yoğun veya uzak uçuşlar gerçekleştirmeniz gerekiyor. bir sene içinde 40 bin millik uçuş gerçekleştirmelisiniz. bu statü ile;
    -- anadolu veya thy farketmeksizin tüm loungelara kendiniz ve aynı uçuşta olmasa da star alliance uçuşu gerçekleştiren bir misafirinizle birlikte girebiliyorsunuz. bilhassa sabihadaki lounge inanılmaz faydalı. lounge diyince yeme içme gibi düşünmeyin sadece. lounge ayrı girişi, tek ve kuyruksuz güvenlikten geçme, ayrı ve sakin check in/bagaj teslimi, boarding sırası beklemeden shuttle ile direkt uçak, size çok ciddi zaman ve konfor kazandırıyor. ayrıca anadolu uçuşlarında yerinizden bağımsız müsaitlik varsa sizi önlere alıyorlar.
    --- dış hatlardaki lounge u da yine bir misafirinizle kullanabiliyorsunuz ki orası oldukça başarılı bir mekan.
    --- ayrıca yurtdışı havaalanlarındaki star alliance loungelarına da yine bir misafir ile beraber girebiliyorsunuz.
    --- pasaport / check in kuyruklarında fast track kullanabiliyorsunuz. uçuş yakınsa pasaport kontrolünde çok faydalı.(bu özellik bazı yurtdışı havalimanlarında hayat kurtarıyor)
    --- thy uçuşlarında koltuk seçimi ücretsiz
    --- ekstra bagaj hakları var (hiç ihtiyaç duymadım, detayları bilmiyorum)
    --- şu aralar full seyreden ucuşlarda, upgrade edilmeye elite plus ve elitler ile başlanıyor. son 1 senedeki hemen her 2 uçuşun birinde upgrade oldum business'e, yurtdışı dahil olmak üzere.
    --- business için 2 kişilik bilet alırsanız, yanınızdaki yarı fiyata geliyor.

elite plus : bunu olmak için de korumak için de hayatınızın uçakta geçmesi gerekiyor. 1 senede 80k mil.
    -- elite plus kard sahibi business lounge kullanma hakkına sahip. ha iç hatlarda arada çok fark var mı? bence yok. hatta ileri gidiyorum izmir'de diğer lounge business'ten daha iyi.
    --- business'e upgrade de öncelik buradan başlıyor. elite plus sahibi olup da son 1 senede ekonomiden business e upgrade olmadan uçan çok nadirdir sanırım.
    --- senede 2 kere ücretsiz business e upgrade hakkı var.
    ---- 3 kişiyi 40 bin mil karşılığı elite yapabiliyor ki bu başlıktaki tartışmanın çoğunluğunu bu oluşturuyor.

şimdi güzel kardeşim. sana elit kart verecek elite plus lı adam arıyorsun güzel. bir kere her şeyi geçtim. adamın senin için vereceği 40 bin milin piyasa değeri ödül bilet cinsinden hesaplarsak 20-30 bin tl (hatta business cinsinden 50 60 bin tl) yok satın alınan statü mili cinsinden hesaplarsak 2800 usd. şimdi adamın 3 hakkından birini almayı geçtim işin masrafı için bunu ödeyeceksin en az. e sen kendine kendine elit olamıyorsan, çok uçmuyorsun demektir ve üyeliğini koruyamayacaksın demektir. yok ben koruyacam diyorsan ki bu senelik 30 , 2 senelik 45 bin mil demek, o zaman yukarda zikredilen masraf kadarlık esktradan bilet al, biraz daha uç, ne bileyim keyfi gezmeye git business biletle kendin elit ol. buradan elit kart istemek dünyanın en saçma şeyi bile olmayabilir.

edit : aşağıdaki arkadaş bana refere ile ödül bilet millerinin arttığından bahsetmiş ama ben kendimi bildim bileli yurtiçi tek yön ekonomi bilet 3800 mil (bazen kampanyalarla daha düşük) business 6300 mil. herhangi bir değişiklik yok.

edit 2: 3 e 1 olan oran 4 e 1 olmuş. uyaran arkadaşlara teşekkürler.
  • her mil kartı gibi bu kartda ne kadar fazla uçarsan o kadar değerlisin şeklinde çalışır. aslında parası olan adama hiç bir şey ifade etmez. genellikle üst düzey yöneticilerin yurt dışına şirket parasıyla busines uçuşlarını ekonomiden upgrade ederek ucuza getirme amaçlı demek daha doğru.

normal vatandaş yılda 4 sefer amerika 3 sefer uzak doğu yapmadığına göre zaten gerekli mil miktarına ulaşamadığı için bir türlü kartı upgrade edemeyecek, o arkadaşlara tavsiyem uzun bir uçuş sonrası kazandığınız mili %25 daha ucuz promosyonuyla birleştirip 12 bin mil karşılığı olan yakın avrupa da 100 doları bulmayan alan vergisiyle veya 2 adet yurt içi uçuşuyla değerlendirsin.
    bu uçuş programlarının normal kullanım şekli aslında şudur; senede en az 6 sefer deniz aşırı uçuş yapıyorum avrupa uçuşu en az 10 bunların ankara istanbul bağlantıları ve yaklaşık 50 civarı yurt içi uçuşla yılda kazandığım mil miktarını hesaplayalım.

deniz aşırı uçuşlar ortalama 5000 mil x2 =10 bin mil x 6 uçuş= 60 bin mil (neredeyse zaten elite plus oldum)
    avrupa uçuşları genellikle amsterdam frankfurt ağırlıklı olduğu için yaklaşık 1500 mil x2 =3000 mil x 10 uçuş = 90 bin mil.
    yurt içi 50 gidiş 250 mil x 50 =12500 mil x dönüş =25 bin mil.

1 yılda yaklaşık olarak 115 bin mil kazanıyorum, kartınız elite plus ve aynı zamanda miles½smiles kredi kartınıza bağlı bir amex varsa bu 200 bin üzerinde bir mile tekabül ediyor, şirket içerisinde ilk elite plus diğer uçan kişilerin kartlarını anında upgrade ediyor, alınan ekonomi sınıfı biletler uzun uçuşlarda sürekli millerle busines olarak upgrade ediliyor, dünyanın her havalimanında elite plus kart star alliance gold karta tekabül ettiği için lounge giriş çıkışları bedava, ityi havalimanlarında dinlenme ve duş imkanı uzun uçuşlarda ek bagaj hakkı gibi ekstralara sahip oluyorsun.
    ama işin özü kurumsal şirketlerde yurt dışı uçuşları yapılırken yöneticiler normal bilete busines class uçsun, yoksa öğrenci veya memur olarak 60 bin mil toplayıp üzerine alan vergisi vererek uzun bir uçuş yapmak pek mümkün değil.

kredi kartıyla arada sırada uçuş yaparak mil toplamaya çalışmak tamamıyle satış stratejisi, sen o bileti alana kadar yaptığın harcamayı anlaşmalı işyerinden yapıp kazık yemeyerek farklı bir kaynaktan temin edip zaten uçak bileti alacak kadar tasarruf yapabilirsin.
    garanti bankası, sektörlere göre mil uygulaması ile zaten müşterinin saf kısmını silkeliyor. amerika bileti almak için 45 bin mil biriktirene kadar yaklaşık olarak garanti poslarında 60 bin liralık alışveriş yapmak durumundasın + alan vergisi vereceksin, sen aylarca yırtınırken ben şirket tarafından alınan biletlerle milleri kazanıp busines class ta ayağımı uzatıp uyuyacağım, hoş geldin içkisi özel yemek menüsü ayrıcalıklarından yararlanacağım, şirketim tüm bu harcamaları gider kısmına atarak zaten bedava getirecek, olan yine 3 kuruşa acaba bir şeyler olur mu ? diyen halka olacak. ne kadar ibnece bir sistem, zengin'in para harcamadan yaşaması için gereken yapılıyor bunada havada loyalty card diye isim bulmuşlar.

siz hiç puan toplayan zengin gördünüz mü ? onlar zaten doğuştan puan yüklenmiş olarak doğarlar.
  • telefonda bir türlü "miles and smiles" diyemeyen çalisanlara sahip olan ve isminin acilen "miller ve güller" olarak degistirilmesi gereken olusum.

telefondaki hanimlar arasinda, "mays end smayays" diyeni de var, "maysss ess smayysss" diyeni de.
    hem sonra bu bir türlü diyememe halinden son derece rahatsiz olup, telefonda fevri tavirlar içine giriyorlar.

ben telefonu kapattiktan sonra denedim. arkadaslar hakli... telaffuzu zor, böyle tekerleme gibi bir isim bu.

oysa, "miller ve güller" olsa, hem yine kafiyeli olur hem de daha kolay söylenir ve orada çalisan arkadaslar zorluk çekmez.

deneyelim:
    "iyi günler. miller ve güller... nasil yardimci olayim?"

bakiniz, ne kadar güzel ve bir o kadar rahat ve siirsel oldu.

miller ve güller, iyi günler diler.
  • birikmiş millerle avrupa'ya gidiş-dönüş bileti almak isterseniz şöyle bir tablo çıkıyor ortaya:
    kısıtlı koltuklarda ekonomi (20000), comfort (22500), business (25000).
    yani kısıtlı koltuklar henüz kullanılmamışsa, milleri business class için kullanırsanız mil harcama farkı pek fazla olmuyor.
    ancak kısıtlı koltuklar kullanılmışsa ortaya çıkan tablo şöyle:
    ekonomi (45000), comfort (67500), business (90000)
    ciddi bir fark var.
    yalnız şöyle bir durum da olabiliyor: birikmiş olan millerimle avrupa'ya gidiş-dönüş bileti almak için baktım az önce siteye; ekonomi (kısıtlı) tükenmiş durumda. yani millerimi ekonomi ile kullanmak istiyorsam 45000 mil ödemem gerekecek (oha). yalnız business (kısıtlı) halihazırda açık vaziyette. ikisinin vergisi de aşağı yukarı aynı. yani şu an thy bana şunu soruyor: 45000 mil harcayarak ekonomi mi uçmak istersin, 25000 mil harcayarak business mı?
    zor soru. hatta dahice.
  • nerdeyse iki yıldır mil biriktiriyorum. hiç ellemedim ellemedim, 35 bin küsür mil biriktirmişim. seyahatimi planlarken baktım gördüm 20 bin mile on numara git gel istanbul londra ayarlayabiliyorum oh dedim süper. neyse seyahat tarihlerim yaklaştı dedim günlere bi bakayım bu limitli kapasite biletlerinden hiç yok ki iki ay sonraya bakıyorum. öyle ayarlamışlar ki terbiyesizler ya gidişi denk getirebiliyosun ya da dönüşü denk getirebiliosun. neyse dedim bi tanesini limitli olmayan kapasiteden alayım. bir de ne göreyim 20 bin mile gidiş dönüş planlarken ben 27 bin mile ancak ekonomi bileti alabiliyorum. lan ben 27 bin tl para harcığım bi karttan ancak bi tane sikindirik ekonomi bileti mi kazanıom? hay lanet gelsin dedim ona da kabul dedim ingiltere den dönüş biletimi bari dedim alayım ona da 90 gbp vergi çıkarmasın mı bu thy? hoppala... ee arkadaş nesi bedeva bu biletin 90 gbp vergi mi olur amk ?

75 gbp ye pegasus ile dönüş biletini aynı tarihe alabiliyorum ama thy ile miles smiles ile 27 bin mil harcayarak bi de 90 gbp vergi ödeyerek ancak bilet alabiliyorum. tövbe tövbeeee dedim bıraktım tabi o işi. sadece gidiş bileti aldım onda bile 90 tl vergi istediler. la havle dedim ödedim geçtim artık. 27 bin mil gitti. sağlık olsun

yani diyeceğim odur ki o kadar mil biriktir gitçeğin vakti ayarla et ucuz bilet getir derken eşşek gibi vergi öde uğraşmaya değmez benim gibi eğer çok sık seyahat eden ve de ne bileyim böyle aa ben illa business uçarım bebeyim uçmak benim için bi hayat tarzı portakal suyu mu ah alayım gibi değilseniz boşverin. maymun ediyolar adamı paranızla milinizle rezil oluyonuz.
  • 10 yildir kendisini de kredi kartını da kullandığım program.

* 10 yıl önce bir liralık harcamaya 2 mil verirdi, artık 2 mil için 4-5 liralık harcama yapmak gerekiyor.

* 10 yıl önce uçuşlarda şu klasa mil vermem, bu klasa mil vermem gibi bir şey yoktu artık bazı klastaki uçaşlara mil vermiyor.

* 10 yıl önce limitli/limitsiz ayrımı yoktu, artık var ve limitlide yer bulmak imkansız, sadece limitsizde bulunabiliyor. dolayısıyla 10 yıl önce 10 - 15 bin mile bir yurtiçi gidiş-dönüş bileti verirken, artık 22 500 mile veriyor.

* geçmişte bir süre havalimanlarındaki loungelardan yararlandırdı, sonra paralı oldu, şimdi hiç yok

kısacası 10 yıl önce 6-7 bin tl'lik kredi kartı harcamasına ya da 15 ank-izm uçuşuna bir yurtiçi gidiş-dönüş bilet verirken, artık aynı bileti 30-35 pahalı biletli uçuşa veya 50-60 bin tl harcamaya veriyor.

bir altın yumurtlayan tavuğu kesme hikayesi...
    beni bile kaybettiler.
hesabın var mı? giriş yap