• afyonlu ve katoliktir.
  • taş fırın ustasıdır.
  • ne ırkı, ne cinsel yönelimi. ben kendisinin -veya herhangi başka birinin- nasıl "yeni örumcek adam" olacağını merak ediyorum. kendini ısırtacağı örümceği kavanoza koyup cern'e mi götürmüş, röntgen cihazından kobalt çalıp yanına mı koymuş, tüplü televizyonun içine mi bırakmış? üniversitede dört senelik bölümünü okuyunca doğa üstü güçler kazanıp istediğimiz süper kahraman olabiliyo muyuz lan?
  • afro amerikalı yeni örümcek adam. tayt giymese bari.
  • spider-man'in kronolojisini sıfırlayıp matah bir bok yapmış gibi sağda solda gülümseyen joe quesada dallamasından sonra spidey'nin köküne kibrit suyu dökmeye and içmiş aptal editörlerin ikinci beyinsizliği.. ebesine atlaya atlaya bitiremediler karakteri..
  • animasyonu geldi, oyunu geliyor, filmi de gelecektir elbette. sanıyorum sjw blm bokunun ilk mahsullerinden. yılanın başını küçükken ezeceklerdi. dün buna "siz napıyosunuz orospu çocukları?" demedikleri için bugün dr.manhattan gibi karakterleri bile zenci yapma cüretini gösterebiliyorlar. sanki hiç zenci süper kahraman yokmuş gibi. yarın superman'i batman'i falan da zenci yaparlar. zaten yavaş yavaş virüs gibi yaymaya başladılar. yeni filmde gordon zenci, yarın alfred, sonraki gün bruce wayne. bir gün şöyle bir şey görmeyeceğimizin garantisi yok artık.
  • bir hispanik yahudiliği eksik kalmış.

edit: farkettim de soyadı hispanik kökenli zaten.
  • (bkz: spider-man)
  • yaratıldığı ultimate evreni bazında düşünüldüğünde çok mantıklı bir karakterdi. neticede burası deneysel bir ortamdı. peter parker'ın ölümünün ardından spider-man unvanını tamamen devraldı ve o evrenin spider-man'i oldu. iyi yazılmış bir karakter olduğu ve peter parker okumak istene ana evrene dönebileceği için bu şekilde bir çeşitlilik kotası doldurulmasına kimsenin sesi çıkmadı.

ancak ultimate evreninin kapanışının ardından miles morales ana evrene taşındığında biraz işler karıştı. zaten içinde spider-man olan bir evrenin içinde spider-man olarak dolaşıyor. benzer bir saçmalığı dc de superman ve superman'in oğlu superman şeklinde yapıyor paralel dükkanda. orada da zaten bununla bir çeşitlilik kotası kutucuğu işaretleniyor. fakat bunun sürdürülebilir ve işe yarar bir strateji olmadığının artık görülmesi gerekir. sadece çizgi roman tarihinin değil dünya popüler kültürünün en tanınır, bilinir iki karakterinden bahsediyoruz. miles morales hiçbir zaman "spider-man" olmayacak, jon kent hiçbir zaman "superman" olmayacak. dolayısıyla bu şekilde konumlandırmalar karakterlerin kendi gelişimlerini ve popüler kültür varlıklarını da baltalıyor. ne kadar zorlanırsa zorlansın miles morales'i dünya üzerindeki en politik doğrucu insan bile, içinden en azından, "siyahi spider-man" ya da "ikinci spider-man" diye anar. bu şekilde de hep başka bir karakterin gölgesi altında yaşar, asla otantik bir karakter haline gelemez.

ne kadar zorlanırsa zorlansın derken, teoriden değil pratikten bahsediyorum. çünkü çeşitli mecralarda zorlanıyor. sony'nin spider-verse serisinde miles morales ana spider-man olarak karşımıza çıkıyor, insomniac'ın spider-man oyun serisinde ikinci oyun itibariyle miles morales'in ana spider-man olacağı söyleniyor. hatta miles morales karakterini parlatmak için peter parker karakterini aşağı çekme gibi bir strateji de kullanıyor ki en kötüsü bu. zaten artık taşlı yollara giren marvel'ın pazar değeri en yüksek karakterini böyle deneylerle krize sokması akla sığan bir iş değil. insomniac'ın muazzam oyun yapabilmesi, sony'nin spider-verse'te harika iş çıkarması nedeniyle bu zorlamalar şimdilik göz ardı ediliyor. fakat yeniyi parlatmak için sevilen, ikonlaşan eskiyi aşağılamak daima elde patlar. inanmayan marvel sinema evreni'ne, indiana jones'a, star wars'a ve daha sayısız yıkılmaz denilip bu stratejiyle yıkılan popüler kültür öğesine baksın.

miles morales okuması ve izlemesi keyifli bir karakter, günümüzde değeri yüksek bir karakter. ama spider-man değil. spider-man peter parker'dır. miles morales'i spider-man yapabilmek için peter parker'ı harcama stratejisi de başarılı olamaz. ancak tahmin ediyorum ki uzun bir süre daha bunun denendiğini göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap