• bir'i ve ikisi olan birhan keskin şiiri;

"mıh 1

kalbimden ayağınaydı yolum,
    gördüm, hep seni gördüm.
    kara gecede, kara uykuda yürüdüm.
    bomboştu her şey, elimde bir dünya tarağı
    gök ağlıyordu, ben zülfünü ördüm.

kubbem yok ki benim, bir tepsinin kenarında uykum
    dönersem, aşağ'sı çok yüksek
    düşeceğim nasılsa gördüm.
    dünya beni sarmazdı sarmalamazdı döndüm.
    gök ağlıyordu, ben zülfünü ördüm.

mıh 2

kalbimin gün batısı, bu buz kesiği
    bendeki lal, bendeki mıh,
    söktüm senindir, sana bağışladım
    ağaran saçımı, senindir, al. " soğuk kazı, syf 34-35
  • nal çivisi.
    nalı, hayvanın tırnağına tutturmak için çakılan özel çivi.
  • "ben sana mecburum bilemezsin
    adini mih gibi aklimda tutuyorum" attila ilhan
  • benliğimde çakılı iki an; birkaç saniyelik, birbirinden tamamen alakasız iki zıt görüntü. sürekli aynı zamanda birlikte ortaya çıkıyorlar.

birinin eşsiz güzelliği diğerinin katıksız çirkinliğine denk. her iki tanıklığın arasında seneler olsa da aynı ana hapsolmuş gibiler. bana "insan olmak nedir" deseler ilkine bakarken hissettiğim hayranlık, huzur, şükran duygusuyla sırt sırta vererek, tüm gerçekliğiyle gözlerini üzerime dikmiş o sefil, karanlık iğrenç ikizini tarif etmek isterdim ama bu mümkün değil.

ne zaman o önünden sakince akıp, duran akarsuya bakan, yüzü pampas otlarıyla süslenmiş evi düşünsem, o adam çıkıp geliyor tüm perişanlığıyla. haykırarak ağlıyorum, ağlıyorum. o güzelim çayırlar, çam ormanları alev alıyor. tüm neşeli sesleri bastırıyor haykırışım.
  • çivi türkçe bir sözcüktür. mıh da farsçadır. ikisi de aynı nesnenin adıdır.
    çarmıh da dört çivi demektir.
  • mihlamak fiilinin koku
  • harfleri tekrarlayarak olsun, telaffuzla olsun birden çok (p*q*r*t=sonsuz^4) anlama gelebilen kelime. örnek veriyorum: mıhh, mmıh, mııııh, mıh! mıh? mıh.
  • "ıh dersem mıh demem."

"penelope kitabın* clou'sudur**. ilk tümce 2500 sözcüktür. bu bölümde 8 tümce var. dişi sözcük evetle başlar ve biter. koca dünya top gibi yavaşça, emniyetle döner ve yansızca dönerken, göğüsler, popo, rahim ve dişilik organı, dört ana dişi konusu vardır, çünkü dip (her anlamda dip, düğme, aşağı sınıf, denizin dibi, yüreğin derinliği) kadın, evet sözcükleriyle anlatılmış, muhtemelen izleyen herhangi bölümden daha açık saçık olmakla birlikte, bana mükemmel, makul, tam ahlaksız, tohumlanabilir, güvenilmez, birleşme, akıllı, sınırlı, basiretli, farksız weib gibi görünüyor. ich bin der fleisch der stets bejaht." james joyce - bırak seni seveyim mektuplar

(bkz: çarmıh)
    (bkz: çivi)
    (bkz: çarmıha germek)
  • dokuzuncu nesil yazar.
  • atların nallarına çakılan çivi.
    genel olarak bu anlamda kullanırdık.
hesabın var mı? giriş yap