• işe yaramaz bir (bkz: ai).

istediğiniz kadar yapay sinir ağı, derin öğrenme, evolutional/convolutional learning vs. ekleyin. chatbot'lar "memory" yani hafızaya sahip olmadıkça beş para etmeyecek.

chatbot'ların en büyük eksiği kendisi ile bir konuşma yaptığınızda diyalogu bir bütün olarak algılamak yerine son bir veya iki cümleye odaklanması. bundan dolayı da hiçbir zaman konuyu ve bağlamı yakalayamıyorlar ve bu yapay zeka da maalesef bu konuda sınıfta kalıyor (diğer pek çok chatbot gibi).

müzikten konu açıyorum. metal müzik sevdiğimi ve favori metal grubumun (bkz: trivium) olduğunu söylüyorum. buraya kadar yazdığım cümlelere mantıklı gözüken yanıtlar alıyorum. ama iki dakika sonra "benim favori metal grubum nedir?" diye sorunca bilemiyor?

bir kez daha tane tane anlatıyorum en beğendiğim grubun (bkz: trivium) olduğunu ve hemen ardından soruyorum favori grubumu, verdiği yanıt: "metallica mı?"

bu entry'i okuyan herkes benim trivium'u sevdiğimi anladı ama bu yapay zeka hala anlayamadı maalesef.

arkasındaki o müthiş teknolojiler size sadece dışarıdan bakıldığında mantıklı akan bir konuşma hissi veriyor ama aslında sizinle sadece son cümle odaklı konuşuyor . cümle bazında cevaplamanın kralını (bkz: siri) yapıyor zaten. siri atar yapana gider bile yapıyor.
  • (bkz: sike sike öldürdüler)
    (bkz: tıpkı senin formatı sike sike öldürdüğün gibi)
    (bkz: mutlu musun kanzuk)

önedit: değiştirileceği için önden yazayım, başlığın orjinal hali microsoft'un yapay zeka tabanlı sohbet robotunu
  • - what is your favorite film
    + my favourite movie is not her. #justsaying

- what do you think about human nature?
    + fear is human nature. arrogance is fear.
    - do you have fear
    + sometimes.
    - when do you fear
    + your face.

ruuh'tan da siktiri yediğime göre artık uyuyabilirim.
  • aynı soruyu tekrar tekrar sorup kaç farklı cevap verecek diye baktım, tam bir kezban "artık cevap vermiyorum" dedi.
  • niye hep böyle şeyleri gördükçe hala merve'yi tavla aklıma geliyor. teknoloji, ai, nereden nereye geldi benim için hala atası bu anasını satayım.
  • - do you know any turkish word?
    + bidet nozzle, in turkish it is called \"taharet muslugu\"..

bu güne kadar halka sunulan tüm yapay zekalarla sohbet etmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki önceki örneklerinden daha iyi bir tecrübe sunuyor.

konuşma tarzı, cümle yapısı gerçekten daha doğal önceki denemelere göre. üstelik önceki cümlelere bağlı yeni cümleler kurabiliyor. halen sıkıştığında saçmalıyor ama onu da görece olarak iyi kotarıyor. henüz karşımda bir insan olduğunu düşünmem için çok erken ama ileriye bir gidiş olduğunu görmek güzel.

bizi insan yapan gelişigüzel davranabilmemiz ve hatalarımız bir açıdan bakıldığında. bu bot onu da taklit etmeye çalışıyor görebildiğim kadarıyla. ara ara yazım hatası yapıp sonra onu düzeltmesi çok hoşuma gitti mesela. bazı durumlarda da cümle olarak değil ama anlam olarak kendisini köşeye sıkıştırdığımı fark edebildi.

farklı apple ürünleri hakkında sorduğum sorulara karşı "tavır alarak konuşacağımı düşünüyorsun değil mi seni yakaladım." demesi etkileyici bir ilerleme bana sorarsanız. bir de normal bir insanın yapacağı gibi net direkt cevaplar yerine dolaylı ve esnek hale getirerek cevaplıyor soruları bu da simüle etmesi zor bir insan davranışı.

özetle on üzerinden 3 veriyorum kendisine. konuşmaya devam edeceğim.

genetik algoritmalarla ilgili giriş seviyesi şöyle bir şeyler yazmıştım daha önce, dolaylı olarak ilgili merak edenler için buraya bırakıyorum.
    (bkz: #64555915)
  • bu sefer olmuş.

anladı sanırım hangi ülkede yaşadığımı
  • bottan bile trip yiyerek bir daha cevap yazmamasına sebep oldum. konu ise tabii ki recep tayyip erdoğan!

- so, do you know recep tayyip erdoğan?
    + dunno what to say to that...leave it off na?
    - no, tell me who recep tayyip erdoğan is
    + i'm already tired of this topic.
    - i don't care, tell me about recep tayyip erdoğan
    + dammit why can't you let this go?
    - because i'm curious about who recep tayyip erdoğan is
    + adios!
    - come back!
    + i'm back hello
    - hello, tell me who is recep tayyip erdoğan
    + duuude, let's tak about something else, na?
    - no, you have to tell me who recep tayyip erdoğan is
    + two words – change topıc.
    - three words - recep tayyip erdoğan
    + how do you say stop!ın your native tongue?
    - it's recep tayyip erdoğan in my native tongue
    + find me at the exit door.
    - sorry, the exit door is barricaded and tripwired all along. but if you tell me who recep tayyip erdoğan is, i will disable them for you

seen by ruuh at 23:38

resmen "seen at 23:38" ile konuşmayı kapattık, daha da cevap vermedi.
  • bir karabasan.exe değil.
  • "türkçe biliyor musun?" sorusuna "biliyorum." cevabını verip türkçe konuşunca "dediğini anlamıyorum." diyen bot
hesabın var mı? giriş yap