• konserlerine genelde kendi gitmez, maske takan başka rapçileri yollar, genelde de seyirciler olayı anladıktan sonra isyan edip yuhalamaya başlarlar. sahte doom sahneye çıkıp ona para kazandırırken, doom da evde ailesiyle güzel vakit geçirmektedir. rap aleminin gelmiş geçmiç en iyisidir bana göre.
  • dün sabah saatlerinde 14 yaşındaki oğlunu kaybetmiş rap sanatçısıdır.

ölümün nedeni henüz açıklanmış değil haberlere göre. olayın kendisi zaten yeterince üzücüyken bir de instagram üzerinden yayınladığı çocuğun fotoğrafının altına "bizi ebeveynlerin olarak kabul ettiğin için teşekkürler oğlum" satırları gözlerimi doldurdu sabah sabah.

şimdi o maskeyi takmanın tam zamanı sanırım. bolca sabır diliyorum sana doom...
  • 36 yaşındaki daniel dumile londra'da doğmuştur, sonradan new york’a taşınıp orada büyümüştür.daniel’ın olayı ilk 80'li yıllarda zev love x lakabı altında abisi dj sub roc ve adını bilmediğim biriyle daha kmd grubu olarak başlamıştır.abisi trafik kazasında hayatını kaybettikten sonra grup dağılır ve uzun bir aradan sonra 90'li yılların sonuna doğru daniel, metal face doom olarak geri döner.hem iyi bir mc hem de iyi bir prodüktör'dür.king geedorah, viktor vaughn ve metal fingers gibi çeşitli isimler kullanır.ayrica madvillain'i madlib ile, mf doom & mf grimm'i diğer mc'ler ile ve danger doom'u da danger mouse ile olan projelerde kullanır.

mf doom aynı bir süper kahraman gibi, kendine has kelime oyunları ile bugünlere gelmiştir.bu yüzden bazı kişiler(bazı dediğime bakmayın sayıları var baya) sevmez daniel kardeşimizi ama iyidir kendisi, güzeldir.underground hip hop'a renk veren kişilerdendir.
  • hip hop tarihinin en müthiş supervillain'ı idi. gerçekten o muydu bilmiyorum ama kendisini - en azından kendisinin maskesini - görmüş birisi olarak çok üzgünüm. gerçekten. keşke sedat portishead değil de mf doom hayranı olsaydı da sadece bu adamın başlığı büyük harfle yazılsaydı.

--- spoiler ---

just remember all caps when you spell the man name

--- spoiler ---
  • break dance hariç hip-hop'ın ayrı ayrı her elementini temsil eden sanatçı. kötü diyenlerin eline sözlük alıp dinlemesi gerekir.
  • 5 ekimde lütfü kırdarda mos def'le beraber sahne alacak olan rap'çi. türkiye'de ilk defa izleme şansımız olacağı için heyecalıyız.
  • rap müzik ile ilgili sahip olduğum bütün önyargıları kırmamı sağlayan büyük sanatçı. yalnızca mf doom ismiyle değil, başka mahlaslar da kullanarak çok güzel işlere imzasını atmıştır. prodüktör olarak katıldığı albümlerde mf 'in açılışı metal fingers şeklinde olurken bizzat seslendirmeni olduğu albümlerde ise mf'in açılımı metal face oluyor.
    czarface, bishop nehru gibi sanatçılarla ortak albüm çalışmaları da vardır. mf doom 'un tarzından hoşlanıyorsanız bishop nehru 'nun albümlerine de bakmanızda büyük fayda var. sırf buzdolabını açtıktan sonra karşılaştığı yemekler hakkında yaptığı şarkılardan oluşan bir albümü bile var. (bkz: mm...food)

yaratıcılık ve kafiye konusunda da büyük yeteneğe sahiptir.
    kendisiyle yapılmış bir röportaj için tık

kendisi hakkındaki deyimlerden biri de şudur: your favorite rapper's favorite rapper.

adını bir caddeye verdiler. kmd-mf doom way diye tık
    sırf bu caddede kulağımda gazzilion ear parçası çalarken yürümek için bile gitmek isterdim.

ilginçtir, sırat köprüsü hakkında konuştuğu şöyle bir video var.

ne diyelim, r.i.p bana rap müziği sevdiren adam.
  • hip-hop dünyası için çok önemli bir figürdür ve kültüre birçok yenilik ve farklılık getirmiş önemli bir sanatçıdır. peki mf doom'u bu denli önemli ve kült kılan neydi?

kuşkusuz yeniliklerdi. peki hangi yeniliklerdi? buyurunuz bu birleşik krallık doğumlu saykotik rapçinin getirdiği yenilikleri kategorize edelim.

maskeli persona ve karakterler: mf doom, maskeli bir persona kullanarak sahneye çıkmış ve birçok farklı karakteri canlandırmıştır. özellikle "mf doom" ve "viktor vaughn" gibi alter ego'larıyla tanınır. bu olay, hip-hop sahnesinde benzersiz bir kimlik ve imaj yaratmıştır ve bir sonraki nesil rapçilerine çokça ilham kaynağı olmuştur.

madvillainy albümü ve yapısal yenilikler: 2004 yılında yayımlanan "madvillainy" albümü, yapısal açıdan hip-hop'ta çığır açıcı bir eserdir. madlib'in prodüksiyonu ve mf doom'un akıcı tarzı, geleneksel hip-hop kalıplarını zorlayan, deneysel ve yenilikçi bir albüm ortaya koymuştur.

lirik tarzı ve kelime oyunları: üstadın lirik tarzı; karmaşık kelime oyunları ve şiirsel anlatımlar içerir. sözlerinde sık sık kelime oyunları ve çift anlamlı ifadeler kullanır. bu, dinleyiciye derinlikli ve katmanlı bir deneyim sunar.

prodüksiyon stili: mf doom'un prodüksiyon tarzı, genellikle örneklemelerle ve lo-fi estetikle karakterizedir. sıklıkla eski çizgi filmlerden, çizgi romanlardan ve bilim kurgu filmlerinden ses örnekleri kullanır. bu, onun müziğinin benzersiz bir atmosfer ve duygu yaratmasına yardımcı olur.

bağımsızlık ve yaratıcı özgürlük: doom, bağımsız bir sanatçı olarak kariyerini sürdürmüş ve yaratıcı özgürlüğe büyük önem vermiştir. mainstream hip-hop'un dışında kalarak, kendi tarzını korumuş ve özgün bir müzikal vizyonu takip etmiştir.

alt kültür ve referanslar: mf doom'un müziği net bir biçimde geniş bir alt kültür yelpazesinden esinlenmiştir. çizgi romanlar, bilim kurgu, korku filmleri ve çeşitli pop kültür referansları, onun şarkılarında sık sık karşımıza çıkar. bu, dinleyicilere farklı bir deneyim sunar ve müziğinin katmanlılığını artırır.

bu noktalar, mf doom'un hip-hop müziğine getirdiği bazı önemli yenilikler ve farklılıklardan sadece birkaçıdır. ancak, onun müzikal etkisi ve mirası çok daha geniş kapsamlıdır ve hip-hop kültüründe derin bir iz bırakmıştır.
  • çok üzülüyorum nasıl ölmüşsün sen ya! 2 ay önce sardım mf dooma. ben rapten anlamaz ben indie girl in red, ben men i trust...mf doom shakespeare' in soneleri gibi üfledi ruhuma. bu nasıl söz yazmaktır bu nasıl matematik yapmaktır.
  • az bilinen bir ortaklığının az bilinen bir klibi.

moka only - wizwon - mf doom | more soup
hesabın var mı? giriş yap